Virolahti

ja kuntavaalit

Voisiko joku kuntavaaliehdokas ilmoittaa, mitä mieltä on kuntaliitoksesta? Jos olet EHDOTTOMASTI sitä vastaan, saat heti mun ja pojan äänet.

3

818

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaalikone/virolahti

      katso

      • kymäristä

        Aikaisempi kokeilu vaalikoneella ei toiminut, kymäri onnistui vastaamaan..... kaikki samanmieliset yli puoluerajojen nro 13


    • Juho Eerola

      Viisaat miehet ovat kabineteissaan laskeneet, että kunnan tehtävät tulevat keskimäärin parhaimmin ja kustannustehokkaimmin hoidetuiksi juuri silloin, kun kunnan väkiluku on noin 20 000 asukasta. Tähän tulokseen vedoten on pieniä kuntia alettu painostamaan kuntaliitoksiin yhdessä isompien kanssa. Täällä kaakonkulmalla se tarkoittaa Virolahden ja Miehikkälän ahdistamista Haminan konkurssin maksumiehiksi, kun se Vehkalahti yksin ei ihan vielä riittänytkään. Pyhtään kohtaloksi taas koitunee ajautuminen Kotka nimisen petolinnun nokkimaksi.
      Alueen valtapuolueiden unelmissa siintelee koko Etelä-Kymen kattava suurkaupunki. Millainen onkaan sitten ”kaupunki”, jossa todennäköisemmin eksyy metsään, kuin ihmisvilinään? Lienee samanlainen turhake, kuin vuoden vaihteessa syntyvä Suur-Kouvola.
      Samalla tavoin, kuin alle 20 000 asukkaan kunnilla on todettu olevan vaikeuksia palveluittensa järjestämisessä, löytyy vastaavia ongelmia myös sitä enemmän, mitä suuremmiksi kunnat paisuvat. Selvästi yli 20 000 asukkaan kunnilla, joiden asukastiheys ei ole kaupunkimainen, on yleensä isoja vaikeuksia pitää palvelut kansalaistensa helposti tavoitettavissa. Koulumatkat pitenevät, samoin kuin terveyskeskusjonotkin. Tienpito ja muu kunnallistekniikka heikkenee, mitä kauemmas kunnan keskusta kuntalaisesta siirtyy. Edelleen kunnallinen päätöksenteko erkanee kauas tavallisesta perusihmisestä. Tätä seuraa äänestysaktiivisuuden lasku.
      Juuri tästä on kyse esimerkiksi noin kaksi kertaa asukasluvultaan ”liian suuressa” Kotkassa. Kaupungin keskustaan sijoitettujen hukkainvestointien myötä joudutaan peruspalveluita Kotkaan aiemmin pakkoliitetyiltä alueilta kirjastojen ja peruskoulujen myötä nyt lopettamaan.
      Monissa Euroopan maissa taannoin tehtyjä ylisuuria kuntia on nyttemmin alettu purkamaan, kun kuvailemani kaltaiset ongelmat ovat käyneet liian ilmeisiksi. Poliittista peliään pelaavat ja perusihmisestä erkaantuneet satuolennot nimeltä Toivo, Unelma ja se kolmas puutarhakotitonttu, eivät vallanhalussaan halua myöntää silmien eteen avautuvaa todellisuutta. Tavoitteena on vain ja ainoastaan mahdollisimman suuri edustus mahdollisimman suuren kunnan valtuustossa.
      Kolmen suuren lisäksi kykenevät ainoastaan Perussuomalaiset asettamaan kunnallisvaaliehdokkaita kaikkiin Etelä-Kymenlaakson viiteen kuntaan. Yhteisenä tavoitteenamme on, ettei peruspalveluita rapauttavia ja päätöksentekoa kansasta erkaannuttavia kuntaliitoksia enää suoritettaisi lisää.

      Juho S.A. Eerola
      Perussuomalaisen puolueen Kymen piirijärjestön pj.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      42
      5811
    2. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      217
      5346
    3. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      70
      4542
    4. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4312
    5. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4091
    6. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3786
    7. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      87
      3700
    8. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      59
      3199
    9. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2470
    10. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      48
      2396
    Aihe