Voisiko joku kuntavaaliehdokas ilmoittaa, mitä mieltä on kuntaliitoksesta? Jos olet EHDOTTOMASTI sitä vastaan, saat heti mun ja pojan äänet.
Virolahti
3
813
Vastaukset
- vaalikone/virolahti
katso
- kymäristä
Aikaisempi kokeilu vaalikoneella ei toiminut, kymäri onnistui vastaamaan..... kaikki samanmieliset yli puoluerajojen nro 13
- Juho Eerola
Viisaat miehet ovat kabineteissaan laskeneet, että kunnan tehtävät tulevat keskimäärin parhaimmin ja kustannustehokkaimmin hoidetuiksi juuri silloin, kun kunnan väkiluku on noin 20 000 asukasta. Tähän tulokseen vedoten on pieniä kuntia alettu painostamaan kuntaliitoksiin yhdessä isompien kanssa. Täällä kaakonkulmalla se tarkoittaa Virolahden ja Miehikkälän ahdistamista Haminan konkurssin maksumiehiksi, kun se Vehkalahti yksin ei ihan vielä riittänytkään. Pyhtään kohtaloksi taas koitunee ajautuminen Kotka nimisen petolinnun nokkimaksi.
Alueen valtapuolueiden unelmissa siintelee koko Etelä-Kymen kattava suurkaupunki. Millainen onkaan sitten ”kaupunki”, jossa todennäköisemmin eksyy metsään, kuin ihmisvilinään? Lienee samanlainen turhake, kuin vuoden vaihteessa syntyvä Suur-Kouvola.
Samalla tavoin, kuin alle 20 000 asukkaan kunnilla on todettu olevan vaikeuksia palveluittensa järjestämisessä, löytyy vastaavia ongelmia myös sitä enemmän, mitä suuremmiksi kunnat paisuvat. Selvästi yli 20 000 asukkaan kunnilla, joiden asukastiheys ei ole kaupunkimainen, on yleensä isoja vaikeuksia pitää palvelut kansalaistensa helposti tavoitettavissa. Koulumatkat pitenevät, samoin kuin terveyskeskusjonotkin. Tienpito ja muu kunnallistekniikka heikkenee, mitä kauemmas kunnan keskusta kuntalaisesta siirtyy. Edelleen kunnallinen päätöksenteko erkanee kauas tavallisesta perusihmisestä. Tätä seuraa äänestysaktiivisuuden lasku.
Juuri tästä on kyse esimerkiksi noin kaksi kertaa asukasluvultaan ”liian suuressa” Kotkassa. Kaupungin keskustaan sijoitettujen hukkainvestointien myötä joudutaan peruspalveluita Kotkaan aiemmin pakkoliitetyiltä alueilta kirjastojen ja peruskoulujen myötä nyt lopettamaan.
Monissa Euroopan maissa taannoin tehtyjä ylisuuria kuntia on nyttemmin alettu purkamaan, kun kuvailemani kaltaiset ongelmat ovat käyneet liian ilmeisiksi. Poliittista peliään pelaavat ja perusihmisestä erkaantuneet satuolennot nimeltä Toivo, Unelma ja se kolmas puutarhakotitonttu, eivät vallanhalussaan halua myöntää silmien eteen avautuvaa todellisuutta. Tavoitteena on vain ja ainoastaan mahdollisimman suuri edustus mahdollisimman suuren kunnan valtuustossa.
Kolmen suuren lisäksi kykenevät ainoastaan Perussuomalaiset asettamaan kunnallisvaaliehdokkaita kaikkiin Etelä-Kymenlaakson viiteen kuntaan. Yhteisenä tavoitteenamme on, ettei peruspalveluita rapauttavia ja päätöksentekoa kansasta erkaannuttavia kuntaliitoksia enää suoritettaisi lisää.
Juho S.A. Eerola
Perussuomalaisen puolueen Kymen piirijärjestön pj.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1444857Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813536SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt312544SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402223Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä622053Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632013Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?231981Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja851973Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet191458Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään991262