Virolahti

ja kuntavaalit

Voisiko joku kuntavaaliehdokas ilmoittaa, mitä mieltä on kuntaliitoksesta? Jos olet EHDOTTOMASTI sitä vastaan, saat heti mun ja pojan äänet.

3

856

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaalikone/virolahti

      katso

      • kymäristä

        Aikaisempi kokeilu vaalikoneella ei toiminut, kymäri onnistui vastaamaan..... kaikki samanmieliset yli puoluerajojen nro 13


    • Juho Eerola

      Viisaat miehet ovat kabineteissaan laskeneet, että kunnan tehtävät tulevat keskimäärin parhaimmin ja kustannustehokkaimmin hoidetuiksi juuri silloin, kun kunnan väkiluku on noin 20 000 asukasta. Tähän tulokseen vedoten on pieniä kuntia alettu painostamaan kuntaliitoksiin yhdessä isompien kanssa. Täällä kaakonkulmalla se tarkoittaa Virolahden ja Miehikkälän ahdistamista Haminan konkurssin maksumiehiksi, kun se Vehkalahti yksin ei ihan vielä riittänytkään. Pyhtään kohtaloksi taas koitunee ajautuminen Kotka nimisen petolinnun nokkimaksi.
      Alueen valtapuolueiden unelmissa siintelee koko Etelä-Kymen kattava suurkaupunki. Millainen onkaan sitten ”kaupunki”, jossa todennäköisemmin eksyy metsään, kuin ihmisvilinään? Lienee samanlainen turhake, kuin vuoden vaihteessa syntyvä Suur-Kouvola.
      Samalla tavoin, kuin alle 20 000 asukkaan kunnilla on todettu olevan vaikeuksia palveluittensa järjestämisessä, löytyy vastaavia ongelmia myös sitä enemmän, mitä suuremmiksi kunnat paisuvat. Selvästi yli 20 000 asukkaan kunnilla, joiden asukastiheys ei ole kaupunkimainen, on yleensä isoja vaikeuksia pitää palvelut kansalaistensa helposti tavoitettavissa. Koulumatkat pitenevät, samoin kuin terveyskeskusjonotkin. Tienpito ja muu kunnallistekniikka heikkenee, mitä kauemmas kunnan keskusta kuntalaisesta siirtyy. Edelleen kunnallinen päätöksenteko erkanee kauas tavallisesta perusihmisestä. Tätä seuraa äänestysaktiivisuuden lasku.
      Juuri tästä on kyse esimerkiksi noin kaksi kertaa asukasluvultaan ”liian suuressa” Kotkassa. Kaupungin keskustaan sijoitettujen hukkainvestointien myötä joudutaan peruspalveluita Kotkaan aiemmin pakkoliitetyiltä alueilta kirjastojen ja peruskoulujen myötä nyt lopettamaan.
      Monissa Euroopan maissa taannoin tehtyjä ylisuuria kuntia on nyttemmin alettu purkamaan, kun kuvailemani kaltaiset ongelmat ovat käyneet liian ilmeisiksi. Poliittista peliään pelaavat ja perusihmisestä erkaantuneet satuolennot nimeltä Toivo, Unelma ja se kolmas puutarhakotitonttu, eivät vallanhalussaan halua myöntää silmien eteen avautuvaa todellisuutta. Tavoitteena on vain ja ainoastaan mahdollisimman suuri edustus mahdollisimman suuren kunnan valtuustossa.
      Kolmen suuren lisäksi kykenevät ainoastaan Perussuomalaiset asettamaan kunnallisvaaliehdokkaita kaikkiin Etelä-Kymenlaakson viiteen kuntaan. Yhteisenä tavoitteenamme on, ettei peruspalveluita rapauttavia ja päätöksentekoa kansasta erkaannuttavia kuntaliitoksia enää suoritettaisi lisää.

      Juho S.A. Eerola
      Perussuomalaisen puolueen Kymen piirijärjestön pj.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

      Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
      Maailman menoa
      81
      4388
    2. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      186
      3489
    3. Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt

      Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit
      Maailman menoa
      136
      3370
    4. Miten Yxäri iskettiin?

      Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j
      Sinkut
      222
      2619
    5. "Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä

      Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk
      Tv-sarjat
      21
      2271
    6. Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa

      Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk
      Maailman menoa
      43
      2228
    7. Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?

      Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella
      Tv-sarjat
      11
      2056
    8. Ei se halua mitään!!

      Arkailija koko tyyppi!
      Ikävä
      29
      1994
    9. Onko Janne Naakka tuttu kasvo ja mitä mieltä olet Farmi-kokoonpanosta?

      Somevaikuttaja Janne Naakka on tubettaja ja bloggaaja sekä yksi uuden Farmi Suomi -kauden kisaajista. Naakka tuottaa mm.
      Tv-sarjat
      0
      1953
    10. Tidjan Ba paljastaa kihlatusta, Kolmiodraaman Heidistä - Mielipahaa tästä syystä Farmilla

      Tidjân Ba on mukana uudella Farmi Suomi -kaudella. Ban kihlattu on Kolmiodraama-realitystä tuttu Heidi Kytö. Ba ja Kyt
      Suomalaiset julkkikset
      1
      1895
    Aihe