Vaihdevuodet

51 v

Heips!

Minä olen 51-vuotias ja vaihdevuosi oireita on ollut noin vuoden verran. Viime kesänä jäi kuukautiset pois ja hikoillut olen öisin. Minä päätin, etten ainakaan hormoneja ala syödä. Kokeilin homeopaattisia aineita, mutta ne eivät sopineet minulle. Sitten kuulin, että booritabletit auttaisivat hikoiluun ja niitä olen syönyt. Ne ovat vähentäneet hikoiluani jonkin verran. Minun oireeni eivät ole olleet kovin pahoja, joten olen pärjännyt näillä. Mutta kehottaisin teitä kanssasisaret kokeilemaan esim. vyöhyketerapiaa ja luontaistuotekaupoista löytyy moniakin vaihtoehtoja, joten ei muuta kuin kokeilemaan. Hormonit ja lääkkeet ovat mielestäni sitten viimeinen vaihtoehto, jos olo on sietämätön. Kuitenkin jos käytät lääkkeitä, kannattaa ottaa selville, sopivatko ne luontaistuotteiden kanssa yhteen.

8

1923

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minäkin ajattelin

      käytin minäkin monia vuosia luontaistuotteita ja ehkä vähän auttoikin kun olin vielä muutaman vuoden alle 50v,mutta kyllä alkoi vaikutus laantumaan mitä vanhemmaksi tulee,vuosi sitten käytin booritabletteja joista olin lukenut olevan apua vaihtareihin,muttei ainakaan minua auttaneet yhtään,joten lopetin kaikki ne mitä mainostetaan auttavan ja siirryin geelin käyttäjäksi ja sitä käytän pienen määrän noin parisenttiä mittatikulla mitaten ja onneksi olen pärjännyt noin vähällä määrällä,mirena kierukkaan olen ollut tyytyväinen kun ei tunnu mitenkään,ihan kuin ei olisikaan sitä ja vuotoja ei ole ollut ainakaan kolmeen vuoteen.toki olen aina pitänyt vitamiineista huolen ja syönyt vuosia kalaöljy,helokki ja kalkkitabletteja.liikun paljon ja jumpaan kolmesti viikossa ja olen onnellinen viiden lapsen mummo 53v

    • 53vuotta..

      Mitä ne booritapletit ovat ja mistä niitä saa ostaa? Googletin, mutta en saanut yhtään osumaa.

      • minäkin luulin

        minä kysyin booritabletteja apteekista ja ei ollut heti myytävänä nutta tilasivat vartavasten minulle purkin,ei ole kuulemma ollut kysyntää niistä,ehkä siksi ettei niitä mainosteta ja itselläni oli tallella terveyslehti kymmenen vuoden takaa ja siinä kerrottiin booritableteista ja kuumista-aalloista.


      • vielä..
        minäkin luulin kirjoitti:

        minä kysyin booritabletteja apteekista ja ei ollut heti myytävänä nutta tilasivat vartavasten minulle purkin,ei ole kuulemma ollut kysyntää niistä,ehkä siksi ettei niitä mainosteta ja itselläni oli tallella terveyslehti kymmenen vuoden takaa ja siinä kerrottiin booritableteista ja kuumista-aalloista.

        Voisitko tarkentaa, että mitä ne tapletit oikeasti ovat? Elikkä mistä ne on tehty ja mihin tarkoitukseen yleensäkin?


      • vain tällaiseen
        vielä.. kirjoitti:

        Voisitko tarkentaa, että mitä ne tapletit oikeasti ovat? Elikkä mistä ne on tehty ja mihin tarkoitukseen yleensäkin?

        Boori tehostaa kalsiumin ja magnesiumin aineenvaihduntaa ja on hyväksi luustolle edistäen kalsiumin imeytymistä.


      • tättähääräää
        vielä.. kirjoitti:

        Voisitko tarkentaa, että mitä ne tapletit oikeasti ovat? Elikkä mistä ne on tehty ja mihin tarkoitukseen yleensäkin?

        Boori on hivenaine, jota tarvitsemme hyvin pieniä määriä. Kullostaa lähinnä poppakonstilta.


    • hyväonni

      Olen käyttänyt Piimax CD Boori tabletteja 2 kpl illalla. Niitä saa apteekista. Ainakin minulla ne auttavat saamaan orgasmin. Luin jostain kirjasta lääkärin ohjeen kyseiseen asiaan.

      • TaasTätä

        Yksikään naistentautien erikoislääkäri ei tuollaista ohjetta anna. Taisi olla taas huuhaakirja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      61
      1189
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      891
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      334
      678
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      651
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      636
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      618
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      610
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      75
      576
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      564
    Aihe