Mitä eroa on esikoisilla ja vanhoillisilla, oon hakusessa mutta tarkempi tieto olis jees. Ovatko he kenties "eri seurat" ?? Sori tietämättömyyteni.
Hakusessa tää heppu
Juhani
5399
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Essut ovat niin sanottu "eri seura". Ne on joskus lähteny vanhoillislestaadiolaisista. Essui on 2 eri.... Toisil on telkat vaerhot ikkunois, kukkii yms. toisil taas ei... Vanhoillislestaadiolaiset ei hyväksy tv:tä, ei alkoholia, huumaeita jne. Essuis taas jotkut hyväksyy.... Esikoisilla ja Vanhoillislestaadiolaisilla on paljonkin eroja...
Vl:t lähteneet Esikoisista. Vl= ns eriseura.
Kenel ei oo verhoi ikkunois? Huvittavaa. On vanhoillisilla telkkuja ja juovat bissee yms. Tiedän tiedän.. Sama juttu esikoisissa. Eroja ei oo paljon.
Näköjään vanhoillisille on ainakin valehtelu luvallista: Kukaan elävätuntoinen esikoislestadiolainen ei hyväksy huumeita (jos ei kahvia lasketa huumeeksi).
Sitä paitsi esikoiset eivät eronneet minnekään eikä mistään vaan ovat samaa alkuperäistä apostolis-kristillistä seurakuntaa, joka on lähes 2000 vuotta vanha. Miettikääpä vielä niitä Svappavaaran seuroja vuonna 1900. Kuka otti eron???
Sen sijaan vanhoillisia on monta joukkoa: SRK, rauhansanalaiset, sillanpääläiset, poispotkitut elämänsanalaiset papit ja heidän kannattajansa, Amerikassa pollarilaiset, auneslaiset, töröläläiset jne.
Seuraa hetki tätä keskustelua. Viileästi arvioiden. Tee vasta sitten päätöksiä siitä, haluatko lainkaan osallistua tähän touhuun. Jos jostain syystä tunnet vetoa, niin voit valita
ainakin a) verhottomien ryhmän
b) TV on Saatanasta - ryhmän
c) bisseä salaa naukkailevien ryhmän (suuresti
paheksuttavaa) vöillä.
Varmaan tältä porukalta löytyy muutakin.....
Kaikki muut ihmiset ovat synnittömiä, paitsi lestaadiolaiset. Huomaathan miten omavanhurskaasti haukutaan ja haetaan vikoja vain lessuista. Silloin asetutaan itse heidän yläpuolelleen lyömään Raamatulla ja muillakin lyömäaseilla päähän. Mut esim. hellarien oppi poikkeaa Raamatun totuuksista, silti ne käy täällä antamassa oppia näille lessuille. Sit kirkkouskovaiset uskoo miten kukakin tahtoo, katto on korkeella ja seinät leveällä siellä. Lessuilla aika Raamatunmukaista opetusta. Mutta eri haaroilla eri tavalla. Toisilla on oikee usko, toisilla on oppi tärkeempi (sekin kyllä vähän väärä). Käy itse kuuntelemassa ja kattelemassa niin eiköhän nopeesti selviä, kumpaan kannattaa mennä. Kummassa joukossa sydän laulaa aamenta, kun kuuntelet saarnoja.