Rajapyykit

Täältä Ylistarosta.

Tietoa mielenkiinnosta! Taannoin lenkillä huomasin talorakentajan nyppineen rajapyykit maasta, nurmikon tekoa varten. Kyseessä ei ole meidän rajanaapuri. Muistelen rajapyykkien olleen joskus lailla suojattuja. Kysymys: Kuinka on nykyään, onko rajapyykit suojattuja? Voiko yksityinen henkilö poistaa ne maasta? Mitä mahdollisia seuraamuksia? Lupia, mäin tehdäkseen???

13

7115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joutuu

      Maksamaan rajamerkkien mittaamisen ja asentamisen uudelleen paikoilleen. Lisäksi voi tulla sakkoja yms. korvauksia.

      Ellen vallan väärässä ole niin rajan merkitseminen maksaa pienimmillään noin 1500 euroa (yhden rajapyykin mittaaminen ja laittaminen paikoilleen).

    • Ilkka Tanner

      Ainakin Vihdissä on Lohjan syyttäjä Ahti Hirvosen mukaan täysin laillista peittää rajapyykki ja muuttaa tienpaikka väärään paikkaan.

      Siis Lohjan k.o ei ota kantaa asian laillisuuten , vaikka tein maanmittarin kehoituksesta peittämisestä rikosilmoituksen.

    • siirtämisestä

      hyötymistarkoituksessa voi saada 2 vuotta linnaa. Kovasti häviää rajamerkkejä suomen maassa, toiset epähuomiossa ja toiset tahallaan. Rajankäyntitoimituksella niitä sitten paikalleen haetaan/tapellaan hintaluokkaan 500 eur ylöspäin, riippuen tapauksesta.
      T: Maanmittari

      • näinkin on käynyt

        Mitä jos siirtää ilmakuvauksen signaalimerkin ja virhe siirtyy maanmittauslaitoksen tietojärjestelmään?


      • ytyt5gh
        näinkin on käynyt kirjoitti:

        Mitä jos siirtää ilmakuvauksen signaalimerkin ja virhe siirtyy maanmittauslaitoksen tietojärjestelmään?

        Ai, että mitä. No linnaan lähtöhän siitä, jos kiinni jää.

        Rikoslaki

        33 Luku

        5 § (24.8.1990/769)
        Maastomerkin väärennys

        Joka vaikeuttaakseen oikeudellisesti merkityksellisten maasto-olosuhteiden todistamista asettaa väärin taikka luvattomasti hävittää, muuttaa tai siirtää rajaa, linjaa tai veden korkeutta osoittavan taikka muun niihin verrattavan maastomerkin, on tuomittava maastomerkin väärennyksestä sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi.


    • siirretty rajapyykki

      --Mitä jos siirtää ilmakuvauksen signaalimerkin ja virhe siirtyy maanmittauslaitoksen tietojärjestelmään? ---

      Näin on meilläkin ilmeiseti käynyt. Aikoinaan isäni kertoi, että tonttimme rajapyykkiä olisi siirretty.Oli kertomansa mukaan havainnut sen tonttia mittailtuaan.
      En ihan uskonut, sillä ajattelin ettei naapuri sentään lakien rikkomiseen lähde ja "naapurirauhan vuoksi" maanmittareita ei kutsuttu paikalle.
      Löysin joku aika sitten isän papereista vanhan kartan, jonka mukaan rajapyykki tosiaan ennen on ollut eri paikassa kuin nykyisin.
      Kunhan lumet lähtevät keväällä asia pitää tarkistaa ja saattaa rakapyykin siirtäjät teostaan edesvastuuseen.

      • uusi omistaja

        kun on digikartta ja ilmakuvat, rajapyykkejä on vaikea siirtää, vai onko ?


    • Älä muuta maalle

      Meillä ainakin ilkeä naapuri kävi viikon poissaollessamme koukkimassa kepit pois kun juuri olimme mittauttaneet tontin ja maksaneet aika summan, ei se ilmaista ollut.

      Mitä se naapuri sitten mahtoi semmoisilla kepeillä tehdä, no harmitti meitä kun täytyi muistin mukaan sitten uudestaan tökätä uudet kepit maahan... Kivaa naapuruutta... (Joo tiedämme että se oli juuri tuo tietty naapuri eikä kukaan muu). Mutta tuskinpa påliisi mitään juttua siitä olisi ruvennut kehittämään, joten olimme vain kuin ei mitään.

      Samainen ukko, kun häntä tervehtii, sylkee meihin päin. Kaikennäköisiä hiippareita sitä on, mahtaa tuokin olla jostain hirvittävän katkera tai jotain. Eikä meidän tontit edes ole vieri vieressä vaan välissä kulkee kujanne jättömaata, joka tietysti on kunnan. Mutta hän on elänyt täällä 30 vuotta ja huseerannut kuin omistaisi naapureidenkin tontit.

      • naapurit riesana

        Huh, ihan kuin puhuisit meidän naapureista. Kyttäämällä kyttää meitä ja kun luulee taloa tyhjäksi, käy jotain kolttosiaan ja ilkeyksiään tekemässä meidän tontilla.
        Tämäkin on jo eläkeläinen, niin pitää vaan yrittää toista ymmärtää, vanhoilla kun elämä on niin kurjaa ja isopyöräkin saattaa alkaa heittämään.


      • MuhammadAli

        No leivo turpaan tuollaista köpöukkoa kun seuraavan kerran erehtyy tuleemaan väärälle palstalle (=teidän tontille)

        Tasan varmasti loppuu spedeily eikä tule toiste.

        Lyöminen kannattaa tietysti tehdä niin, ettei siitä jää todistajia.

        Jos jotain jälkipyykkiä tulee, niin tarina on tietysti että "tuli teidän tontille ja kävi päälle, joten oli pakko lyödä itsepuolustukseksi"

        terv. nimimerkki Ruumiillinen kuritus tepsii tuohon ikäpolveen.


    • yhteiselo1

      parasta olisi jo solisi sellainen isompi tontti niin ei tarvitsisi pyykkejä tontin rajalla kuivattaa. No käyhän se siinäkin mut voihan se naapuria harmittaa.

    • näillä_mennään

      Meillä on naapuri tullut paikoittain pari metriä meidän puolelle tonttiaja sijoittanut rajan yli puupinojaan mm. nojaamaan sähköpylvästä vasten joka on meidän puolella tonttia.
      Siitä on reklamoitu kunnan viranomaisille mutta tuntuu menevän ihan kuuroille korville,
      Puut nojasivat sähkötolppaan niin että sähkölangat olivat piukassa ilmoitimme ja lähetimme kuvia sähköyhtiölle joka kävikin paikan päällä nyt ne eivät pahemmin nojaa sähköpylvästä mutta ovat edelleen meidän puolella rajaa .

      Naapurimme on ilmeisesti erikoissuojelussa kieliryhmänsä takia ja me tyhmät vääränkielisiä.
      Täällä ei meille edes suomenneta naapurilausuntoja jotka ovat tietysti ruotsin kielellä.

      Puut ovat osassa kasoissa jo mätiä ja kasvavat sieniä ja on alkanut tulla puunsyöjä ötököitä eli papintappajia.

    • Apuva_meillekin

      Mitä saisimme apua, viranomisilta on ihan turha pyytä tai reklamoida.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      124
      5958
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      57
      4326
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      58
      2751
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2558
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1855
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1524
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      34
      1382
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      24
      1341
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      26
      1167
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1111
    Aihe