Hej!
Jag skulle veta bra finlandssvenskar cafeer i centrum i Helsingfors.
Takc så mycket!!
Cafeer i Helsingfors!!!
4
1109
Vastaukset 4
- Brynhild
Jag har ganska dålig koll på kaféer, men Café Strindberg (Esplanaden), Café Ekström (Bulevarden) och Fazer Café (Glogatan) är väl alla relativt "finlandssvenska". För att inte tala om Café Stockmann.
Robert's Coffee kan väl också räknas som en finlandssvensk kedja. ;) En sådan finns på Kajsaniemigatan.- BalleR'
Siinähän se päivä kuluu mukavasti näitä kierrellessä...
"Aika kuluu aatellessa - päivä päätä käännellessä" (vanha suomalainen sananlasku).
- :))
Tack så mycket! :)
- En_av_oss
Cafe Kafka i anslutning till Svenska Teatern!
Cafeet mellan Hotell Klaus Kurki och Georgsgatan (Waynes tror jag?) i samma kvarter alltså - t.o.m betjäningen får på man svenska, ägaren är svenskspråkig.
Och bakom hörnet har du huset "G18" med lunchrestaurangen, där går ju allt på svenska.
Etsivä löytää ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.134752Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois197710Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su47657Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars99651Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!27641- 61629
- 47580
Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29531Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä59525Kuinka hyvin kestäisit?
Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?102520