Tyhjäkäynti korkea kylmänä???

accord 2.2

Kaipailisin vähän apua,tuli ostattua pari päivää sit tollanen -90 accord 2.2 automaatti.Nyt tullu sellane vika (kylmänä) käynnistäessä et kierrokset nousee heti 2000r/min asti ja jää siihen jurnuttaan (venasin ainaki viisi minuuttia) eikä laske.Mut jos painaa vähän kaasua ja nostaa jalan pois polkimelta ni saattaa ensin pudota 1200r/min ja pian nousee yli 2000r/min ja jää seilaamaan näiden välille ja jatkuu niin kauan tätä,kunnes pistää esim. vaihteen D:lle ni putoo sinne alle 1000r/min.Kone nakuttaa aika pahasti ainakin kylmänä.Jos ajaa pienen lenkin ni mun mielestä kaikki toimii niinku pitää.Jos pysähtyy ja laittaa vaihteen P:lle ni kaikki on taas ok.Koitin käynnistääkin uudestaan monta kertaa mut ei tee enää tätä,vain kun käynnistää ekan kerran.Mikä mahtaa olla vikana??? Pystyykö ite tekemään kenties jotain? Vai onko jokin pahastikin rikki? Kun en osaa ite ku öljyt vaihtaa ni aika vaikee löytää vikaa :(
Onko vika vaihdelaatikossa? Tyhjäkäyntimoottorissa? Joku anturi paskana tai likanen? Nopeita apuja odotellen T:Pekka

2

785

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toyotisti

      ootko kuullu ryypystä ja öljyn vähyyttä tuo nakutus.

      • No se nakutus ei välttämättä aiheidu öljyn vähyydestä vaikka mahdollinen sekin, mutta kysehän oli nakutuksesta kylmäkäynnistyksestä eikö niin?.
        Eli se voimakas nakutus lähtee venttiilikoneistosta kun se ei saa voitelua öljyn ollessa jäykkä eli puromainen tahi jopa hyytelöä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      228
      3945
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      139
      1418
    5. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      126
      925
    6. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      909
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      900
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      288
      759
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      757
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      736
    Aihe