Olenko ymmärtäny oikein, että nykyään intissä käytetään palveluksessa ja harjoituksissa m91-maastopukua ja sit lomilla m05-mallin pukua?
Entäs käytetäänkö harmaita asuja enää ollenkaan?
Kuinka nopeesti kypärät oikein vaihtuu, kun vanhemmissa harjoituksissa on sellaisia haalistuneita kypäränhuppuja, sit on niitä joissa on m91-kuvio ja ruskea nauha kiertää kypärän reunassa ja päällä. Sen lisäksi olen nähny kuvia semmosista misä on musta nauha ja m05-kuvio?
Armeijassa pukeutuminen
7
3004
Vastaukset
- ymmärtänyt oikein
Tänä päivänä intissä käytetään palveluksessa ja harjoituksissa m91-maastopukua ja lomille mennään m05-puku päällä. Harmaita asukokonaisuuksia ei käytetä enää ollenkaan. Nykyään käytetään niitä kypäränhuppuja, joissa on m91-kuvio ja ruskea nauha, ainakin Porin prikaatissa, luulisin että muuallakin.
- jääkäri 08
Sain lainattua harmaan lomapuvun ukkini hautajaisiin, ja tämä on mahdollista jatkossakin.
- Asettelu
Semmoinen kysymys vielä kypäränhupusta, kun siinä menee se ruskea reunus myös kypärän päältä kolmesta kohtaa. Kuuluuko se huppu laittaa kypärän päälle niin, että eteenpäin tulee ne kaksi nauhaa ja taaksepäin yksi? Useimmissa inttikuvissa näyttäisi olevan noin, mutta myös semmoisia kuvia näyttää olevan, joissa yksi nauha on edessä ja kaksi takana. Hassua, jos tosta ei ole mitään määräystä, miten se pitäis olla, jos muuten kaikki on tarkkaan määrätty.
- tyyppi88
Olen kuullut, että olisi tulossa uusi puku, joka korvaa lomapukuna 05:sen ja harjoituksiin mentäsiin tällä m05:llä.
- Antti89.
Eli eikö lomille lähtiessä saa jostain syystä laittaa päällensä omia vaatteitaansa? Ja jos ei saa niin mikä tähän on muka esteenä?
- tyyppi88
Sotilas ei varuskunnanaluella siviileissä kulje.
- alokasta alokkaampi
tyyppi88 kirjoitti:
Sotilas ei varuskunnanaluella siviileissä kulje.
Lomilla saa sitten siviileissä kulkea, vai onko lomapuvun tarkoitus olla aina päällä kun lomilla liikutaan ulkosalla?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit505385Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT4164670Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483869KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1783301Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku142546Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212312Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182178Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1522052- 1251980
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241489