Armeijassa pukeutuminen

Axara

Olenko ymmärtäny oikein, että nykyään intissä käytetään palveluksessa ja harjoituksissa m91-maastopukua ja sit lomilla m05-mallin pukua?

Entäs käytetäänkö harmaita asuja enää ollenkaan?

Kuinka nopeesti kypärät oikein vaihtuu, kun vanhemmissa harjoituksissa on sellaisia haalistuneita kypäränhuppuja, sit on niitä joissa on m91-kuvio ja ruskea nauha kiertää kypärän reunassa ja päällä. Sen lisäksi olen nähny kuvia semmosista misä on musta nauha ja m05-kuvio?

7

3046

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ymmärtänyt oikein

      Tänä päivänä intissä käytetään palveluksessa ja harjoituksissa m91-maastopukua ja lomille mennään m05-puku päällä. Harmaita asukokonaisuuksia ei käytetä enää ollenkaan. Nykyään käytetään niitä kypäränhuppuja, joissa on m91-kuvio ja ruskea nauha, ainakin Porin prikaatissa, luulisin että muuallakin.

      • jääkäri 08

        Sain lainattua harmaan lomapuvun ukkini hautajaisiin, ja tämä on mahdollista jatkossakin.


      • Asettelu

        Semmoinen kysymys vielä kypäränhupusta, kun siinä menee se ruskea reunus myös kypärän päältä kolmesta kohtaa. Kuuluuko se huppu laittaa kypärän päälle niin, että eteenpäin tulee ne kaksi nauhaa ja taaksepäin yksi? Useimmissa inttikuvissa näyttäisi olevan noin, mutta myös semmoisia kuvia näyttää olevan, joissa yksi nauha on edessä ja kaksi takana. Hassua, jos tosta ei ole mitään määräystä, miten se pitäis olla, jos muuten kaikki on tarkkaan määrätty.


    • tyyppi88

      Olen kuullut, että olisi tulossa uusi puku, joka korvaa lomapukuna 05:sen ja harjoituksiin mentäsiin tällä m05:llä.

    • Antti89.

      Eli eikö lomille lähtiessä saa jostain syystä laittaa päällensä omia vaatteitaansa? Ja jos ei saa niin mikä tähän on muka esteenä?

      • tyyppi88

        Sotilas ei varuskunnanaluella siviileissä kulje.


      • alokasta alokkaampi
        tyyppi88 kirjoitti:

        Sotilas ei varuskunnanaluella siviileissä kulje.

        Lomilla saa sitten siviileissä kulkea, vai onko lomapuvun tarkoitus olla aina päällä kun lomilla liikutaan ulkosalla?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1073
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      847
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      783
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      728
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      529
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      294
      515
    7. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      36
      509
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      467
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      454
    Aihe