Onko mulla ainuttakaan kohtalotoveria?! Meinaan muita äitejä, jotka ovat lähes kaljuuntuneet lapsen saamisen jälkeen?! Toki tiedän, että monilla sitä tukkaa lähtee paljon, mutta ei sentään tällaisia määriä ja näin pitkään. Itse imetinkin vain pari kuukautta, lapsoseni on nyt 11 kk ja mulla sulkasatoa on nyt siis kestänyt 7 kk! Voitte kuvitella, että olen kohta kalju, päänahka lähes kuultaa jo joistakin kohdin. Myös kampaajani kauhistelee asiaa, mutta ei osaa neuvoa. Joten, olisiko kellään mitään vinkkiä mitä ihmettä tässä voisi syödä tai tehdä. Syön tällä hetkellä monivitamiinia ja omega3:sta, mutta ei mitään vaikutusta. Muuten tunnen itseni terveeksi ja hyvinvoivaksi. Pliis, auttakaa!
APUA!
Tukka lähtee!
4516
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Onko siinä sinun vitamiinivalmisteessasi kaikki mahdolliset B-vitamiinit? Jos ei ole, osta niitä puuttuvia erikseen.
Minä olen syönyt raskauksien jälkeisinä "sulkasato" kausina Berex nimistä B-vitamiinia. En muista mikä B-vitamiini on se "hiusvitamiini", mutta kun aikoinaan ostin ekaa B-vitamiinipurkkia itselleni, kyselin apteekissa myyjältä, mitä eroja eri valmisteissa on, ja hän kertoi, että kaikissa ei ole sitä B-vitamiinia mukana, "mitä annetaan turkiseläimille jotta turkki olisi kiiltävä". Jos joku tietää/muistaa mikä vitamiini on kyseessä, voisi ehkä kertoa. Saako sitä erikseen, vai ainoastaan noissa kaikkiB:t sisältävissä tableteissa?
sun kynnet ihan kunnossa? Mulla lähti kanssa pitkään hiuksia ja kynnet meni myös huonoksi, syyksi paljastui sinkinpuute.
Kyllä mun kynnet on ihan kunnossa, tosin aika hitaasti kasvaa. Mut täytyy kokeilla seuraavaksi sinkkiä ja b-vitamiinia. Kiitos vinkeistä.
Hei,
itselläni samoja kokemuksia ja stressaaminen pahentaa tilannetta. Nyt et ajattele asiaa joka välissä, vaan keskityt ihanan lapsukaisesi hoitoon ja pyrit huolehtimaan säännöllisestä syömisestä, yritä nukkua paljon ja ulkoile. Minulle auttoi apteekin viviscal- puristeet. Söin niitä n. 4kk ja johan alkoi tukka paksuuntua! On aika kallista mutta minulle auttoi. Ehkä olisi voinut auttaa jos olisin syönyt paljon kalaa. Ko. tuotteessa on jotain kalaproteineja muistaakseni. Kannattaa myös käydä tk:ssa otattamassa verikokeet varmuuden vuoksi, että ei ole vain jotain muuta. Esim. kilpirauhanenkin voi reistailla suuntaan tai toiseen ja se aiheuttaa hiusten lähtöä. Asia kyllä ratkeaa, ole vain nyt kärsivällinen ja lähde yhdestä asiasta kerrallaan eteenpäin. Hyvää syksynjatkoa!