Jo ovat kerenneet

"Talouskriisi on mielenterveydelle vaarallinen" tai jotain sinne päin se otsikko oli! Tarviiko sitä nyt mitenkään tutkia? Jos minullakin olisi paljon sijoituksia ja rahaa, kyllä se kävisi minunkin mielenterveydelleni. Vaan kun ei ole kuin eläke!
8365
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kuka ottaa asian mitenkin!

Rahaa ja sijoituksia ei ole paljoakaan.
Suhteellinen käsite.

Viimeisen vuoden aikana työttömyys-/sairaseläkeläispariskunnan vauraus on sulanut noin 150000E mutta ei tässä vielä seinille hypitä.

Mihin me niitä euroja tarvitsisimme?

Äänestä
  • pikkuisen sukanvarteen ihan siltä varalta, ettei se pyhä Pietari portilla ihan lahjomaton:)

    Aikoja eletään. 2 miljardia palanut jo kultaisiin käden puristuksiin ja vauraimpien pankkien hömpötysten jälkeisiin sosiaalisointeihin. Ei lopu tähän!

    Äänestä

Oli talouskriisi viime keväänä, kun polkupyörä hajosi ja uusi piti ostaa. Ei pahemmin järkkynyt silti mielenterveys, mutta tasapainoaisti kyllä pikkuisen, kun piti totutella uuteen avoautoonsa.

Joo, kyllä on hyvä olla vain vähän mammonan vanki. Pelkkää huolta on suuresta omaisuudesta ja paljosta tavarasta. Voi surku noitten pörssiläisten kanssa, mahtaako unikaan enää tulla, kun pörssit notkuu ja heiluu. Mun pörssini yhä niin kiltisti kassin pohjalla kököttää.

Äänestä
  • mukaan masennus katoaa ihmisiltä tällaisina lamakausina. Masentuneet ikäänkuin virkistyvät.

    Minusta melko ihmeellinen tulos tutkimukselle. Luulisi päinvastoin masennusten pahenevan.

    Sitten ajattelin, että masennushan yleensä seuraa kun elämässä ei kaikki suju. Ei ole työtä eikä rahaa. Ehkäpä tällainen aika, jolloin rikkaat kärsii, saa aikaan jonkinlaisen vahingonilon.
    Sanotaanhan sitä, että vahingonilo on paras ilo.

    Ehkäpä sillä on parantava voima.

    Äänestä

Näin sanoo sananlasku.

Äänestä
  • sanotaan?
    Empä ole moista koskaan kuullut, vaikka paljon ko kirjallisuutta lukenutkin.

    Äänestä

  • on maailmassa sitten henkisesti köyhiä, jos se on rahasta kiinni

    Äänestä

  • 3005 kirjoitti:

    on maailmassa sitten henkisesti köyhiä, jos se on rahasta kiinni

    Minä taas olen kuullut että: EI KÖYHÄ RAHAA TARVITSE, MITÄ SE SILLÄ TEKEE........

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tehdä tutkimuksen: kirjoitti:

"Talouskriisi on mielenterveydelle vaarallinen" tai jotain sinne päin se otsikko oli! Tarviiko sitä nyt mitenkään tutkia? Jos minullakin olisi paljon sijoituksia ja rahaa, kyllä se kävisi minunkin mielenterveydelleni. Vaan kun ei ole kuin eläke!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu