Nynfipapukaija

Pheobe

Tahtoisin tietää nynfipapukaijoista, kuten paljonko maksavat, mistä niitä saa, häkin koko, oppivatko matkimaan(puhumaan), hoito-ohjeita, tarvitseeko parin? jne..

5

710

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -Lizzy-

      Nymfipapukaijoja saa joistain eläinkaupoista ja kasvattajilta. Ei ole kovin yleistä että ne oppivat puhumaan, mutta voihan sitä yrittää! Ne eivät yleensä ole kauhean kalliita olisikohan noin 20-30e, voivat ne tietenkin maksaa enemmänkin. Olisi hyvä jos linnulla olisi kaveri, mutta se ei ole välttämätöntä. Jos sillä ei ole kaveria ja itse on kiireinen voi jättää sille radion päälle! ne tarvitsevat mahdollisimman suuren häkin niiden pitää pystyä lentämään siellä. Ja niitä on aika yksin kertaista hoitaa, ne ovat kuin esim. undulaatit, ruokakupit pitää olla täynnä, vesi pitää vaihtaa miel. joka päivä, ja ne syövät linnun jyviä ja hedelmiä. Ne pitävät häkeissään erilaisista virikkeistä ja herkuista! Suihkuta aamuin illoin häkin yläpuolelle vettä suihkupullosta, mutta ÄLÄ LINTUUN SUORAAN!

      • pheobe

        Kiitos kaunis! löytyiskö vie jotain kasvatus ohjeita?


    • Ellu

      Me saatiin oma nynfimme ensisessä rahassa sanottuna 100mk:lla,ja ajateltiin yksi sitten ottaa että kiintyisi enemmän meihin kuin lajitoveriinsa.Niinpä se nykyään sitten luulee olevansa ihminen,ei olenkkaan välitä toisista linnuista.Puhumisesta sen verran että meillä on ollut nyt mun harrastuksen alkamisesta saakka neljä nynfiä ja ne joka ikinen melkein sanonut jonkun sanan.Kesyyntymisestä sen verran että nynfit ovat helppoja kesytellä,ihan kokemuksesta sanon.Meillä oli kovin arka yx tullessaan mutta siitä tuli kesy hauska lintu.Häkkilinnut ja papukaija kirjoista löydät paljon tietoa ja netistä paukaija sivuiltakin.Eli mun mielestä jos sulla aikaa on PALJON, ei välttämättä paria tarvitse.Minusta nynfi on hieno lemmikki ja käy erin omaisesti myös lapsi perheeseen,ei nokkaa tarvia pelätä.Meillä se lentelee lasten perässä,sinne minne lapset sinne nynfikin puuhaamaan.Tämmöstä meillä,siis vallattoman hurmaava lemmikki.

      • pheobe

        Kiitos! tämän enempää tietoa en tarvitsekkaan sillä lainasin tänään kirjoja kirjastosta! Kiitos niille jotka tähän viestiin vastasivat! ;)


      • vaan

        Linnun nimi on nymfi, eikä nynfi. Toinen kutsumanimi linnulla on myös neitokakadu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2205
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      65
      815
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      726
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      517
      716
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      615
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      580
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe