Merkkiliike pyytää koukun asennuksesta uuteen CR-V:hen suolaista hintaa, mm. 4 tunnin työ, koska sähkötyöt vaativia. Onko kokemuksia muista vaihtoehdoista ja voiko asennuttaa muualla kuin merkkikorjaamolla? Kovililta pitäisi ainakin löytyä koukku CR-V:hen, mutta merkiliike pelottelee, että pienemmät korjaamot voivat töpeksiä sähkötöissä. On kuulemma tapauksia, että asennus on epäonnistunut, ja on pitänyt parsia merkkiliikkeessä. Lähde automyyjä.
CR-V
Koukku
5618
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Merkkiliikekin pisti Kovilin irrotettavan koukun. Hinta on sikamainen johtosarjan takia, kuulemma samantapaisen johtosarjan joutuvat muutkin pajat asentamaan. Tiedä häntä. Päätin kuitenkin sietää hinann, koska onpahan nyt kerralla asiallinen koukku.
Tinkasin koukun ja sähkösarjan kaupanpäällisiksi ja asensin itse tallissa. Aikaa meni yksi lauantai 10-16, tosin siitä puolet oli miettimistä. Toisen laittaisin 3 tunnissa tai allekin. Ei paha raksi lainkaan jos on ennekin tehnyt autohommia.
Kari
Sähkösarjalle on muuten liitin oikean takalokarin päällä. RIviliitin, joka nykäistään irti, siihen ryöstäjäpikaliitn väliin ta takaisin kiinni. Siistiä ja helppoa.
Koulun pulttien kanssa pitää olla tarkkana, oikean mittaiset oikeaan paikkaan. kartiokantaiset pakoputken pöntön viereen (muut siihen ei sovi).
Kari
Olen tumpelo autohommissa. Asennatko mulle koukun esim. 20e/tunti puhtaana kouraan?
No en, päivätyö riittää OK, loput vapaa-ajan harrastuksiin ja perheelle.
Kari