Itsepäinen ja määräilevä

ITsepäinen ja määräilevän luonteen omaava asukas yleensä hyväksytään tieten tahtoen johtajaksi. Laumassa on aina yksi vahvin ja muut sitä heikompia, heikommat seuraavat vahvempaansa.

Joskus on tilanne sellainen, että kukaan ei kuulu siihen hierarkiaan jossa olisi johtaja-ainesta.


Mielestäni MASA ei myöskään kuulu siihen.. Masa on siihen liian SYMPAATTINEN.
7354
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Oletetaan näin. Todellisuus muodostuu aivan toiseksi, JOS ei toisteta samaa, vanhaa kaavaa.

Äänestä

En tykkää tyypistä, kuvittelee itsestään liikoja.

Äänestä
  • Suurin osa ihmisistä on luultavasti epämiellyttäviä humalassa. (Kai kaikkikin, vähintään jonkun mielestä) Eikä ne "humalattomatkaan" aina niin kauheen kivoja ole. Masa ei kyllä kuvittele itestään mitenkään liikoja. Aika tavallinen, ihan perusjannu, vaikka Turkulainen onkin. Tai ehkä juuri siksi. :) Moni osaa sopivassa känässä avautua paremmin ja tuoda persoonaansa esiin. Ei siinä mitään pahaa.

    Äänestä

ei kuules pidä paikkaansa. Lauma on yksilöä vahvempi juuri siksi, kun laumassa saadaan yhdistettyä eri yksilöiden vahvat puolet aina tilanteen mukaan. Johtajan vahvuus ei siis ole tärkein asia, ja siksi johtoasema monesti esim. periytyy sen sijaan että yritettäisiin valita johtoon pätevintä persoonaa.

Äänestä
  • Ketä enää kiinnosta. Akkoja tupa täysi. Sellainen ämmien räkätys ei todellakaan ketään kiinnosta. Puistattaa ihan. Kyllä Ade oli paras. Adea ei korvaa kukaan. Uusiin ei enää kiinny. Siispä ei tarvitse katsoa. Mielenkiinto lopahti nollaan.

    Äänestä

  • ,------- kirjoitti:

    Ketä enää kiinnosta. Akkoja tupa täysi. Sellainen ämmien räkätys ei todellakaan ketään kiinnosta. Puistattaa ihan. Kyllä Ade oli paras. Adea ei korvaa kukaan. Uusiin ei enää kiinny. Siispä ei tarvitse katsoa. Mielenkiinto lopahti nollaan.

    Mihin katosi se eilinen uhosi Aden jäämisestä taloon?

    Äänestä

oman mukavuutensa takia peesata, vaikkeivat sinänsä kokisi edes missään laumassa olevansa, jossa pitäisi pokkuroida johtajaa. Tuo on vanhaa laiskojen ihmisten teoriaa, tuosta käyttäytymismallistahan pyritään esim.edistyksellisimmissä työpaikoissa pois, niin kutsuttuun sisäiseen yrittäjyyteen, jossa ei tarvita ylhäältäpäin tulleita "käskyjä" tai ohjausta, vaan pikemmin tasavertaista mielipiteiden vaihtoa, suunnanäyttöä jne.

Mutta tietysti ihmismieli jos olosuhteet sallii, saattaa valita helppouden ja vain peesata kun joku tekee ja esittää suurta johtajaa ja omaa todellakin tuollainen luonteen jossa haluaa olla esillä ja pompottaa ja muut tekee vain minimin, jolloin yleensä koko homma on vain kulissia johtajan minäkuvan pönkittämiseksi, kuten monet diktatuurivaltiot osoittaa.

Missään yhteisöissä ei siis oikeasti ole tarvetta ns.perinteiselle johtajalle, vaan tiedostavat, älykkäät ihmiset hakeutuvat toisenlaisiin yhteisöihin joissa heitä ei kutisteta pokkuroimaan hierarkijoille, vaan haluavat olla enemmänkin asiantuntijaroolissa, jossa saavat kokea olevansa tasavertaisia.

Sitähän talossa olevatkin ovat puhuneet, etteivät pidä siitä, että kaikki eivät pääse esille, kun halutaan ajaa tietty näkemys, niin torpedoidaan toisten puheita, tälläinen toiminta ei ole suotavaa enää missään, kun Stalinkin on kuopattu jo aikapäivää sitten, joten tuollaiset kekkosen aikaiset haavelut "suuren johtajan" tulemisesta, joka laiskimmille ja tyhmemmille näyttäisi taas suunnan, niin pitäisi unohtaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


asukas..... kirjoitti:

ITsepäinen ja määräilevän luonteen omaava asukas yleensä hyväksytään tieten tahtoen johtajaksi. Laumassa on aina yksi vahvin ja muut sitä heikompia, heikommat seuraavat vahvempaansa.

Joskus on tilanne sellainen, että kukaan ei kuulu siihen hierarkiaan jossa olisi johtaja-ainesta.


Mielestäni MASA ei myöskään kuulu siihen.. Masa on siihen liian SYMPAATTINEN.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu