Hassu kysymys...
Mutta milloin teidän lapsukaisilla on hiukset alkaneet kunnolla kasvamaan?
Mutta milloin teidän lapsukaisilla on hiukset alkaneet kunnolla kasvamaan?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Meidän poika on 8kk ja edelleen lähes kalju kuulapää. Hiuksia on ihan aavistuksen enemmän ku syntyessään, mut vieläkin vaikee sanoo onko tulos tummat vai vaaleat hiukset, nyt tukka on pelkkää untuvaa. Hitaasti hyvä tulee;)
syntymästä asti ollut tuuhea ja pitkä tukka. Poika on nyt 10kk ja koko aika tukka vaan kasvanu, kerran on leikattu ja taas pitäis:)
Syntyessään jo oli paljon tukkaa ja eka kerran leikkasin 6kk silmille tulevat. Toisenkin kerran tossa 11kk iässä. Aina tällä on ollut reilu tukka, väri vaan vaihtunut.
pitkälti. Eli miten sinulla tai lapsen isällä lienee tukka kasvanut vauvana, niin ehkä siitä voisi jotain ennustaa:)
Lapsella oli syntyessään todella paljon tukkaa, ja se on ollut ja pysynyt. Ekan kerran leikattiin 2kk iässä. Ja onhan siinä ollut hoitamista, pesemistä ja yksi rutiini lisää..
Ei meidän tytöltä ole tarvinnut leikata vielä kertaakaan, ikää 1v4kk. Sellasia ohkasia hahtuvaisia, oikeen vauvatukka, on ne pituutta kasvaneet ja lisäkin tullut.... mutta ei leikattavaksi asti.
Tiedä sitten, toiset sanoo että tukka vahvistuu kun sitä leikkaa.... mutta ei oo tullut kokeiltua josko pitäis paikkaansa.
Ei pidä paikkaansa. Hiukset kyllä TUNTUVAT vahvemmilta, koska latva on poikki ja siis paksumpi kuin normaali latva. Mutta leikkaaminen ei hiusta vahvista. Aivan sama juttu, kuin se, että jotkut väittävät säärikarvojen kasvavan vahvempina takaisin jos niitä höylää. Aivan paskapuhetta.
Itse asiaan, omalla 4-kuukautisella pojalla hiukset eivät ole kasvaneet vielä yhtään.
...ja nyt vajaan vuoden iässä pojalla on etutukka jo korvien taakse laitettavissa pois silmiltä!