Eli hakemus saapunut 16.9, nyt 13.10 ei vieläkään päätöstä. Henkilöt jotka pääsevät suojatyöpaikkaan nimelta KELA eivät paljon itseään töillä rasita. Kuolen nälkään sillävälin!
KELA laiskottelee
Nääsnääsnääs
5694
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
älä nyt vielä hermoa, minulle ainakin sanotaan aina jo etukäteen, että hakemuksen normaali käsittely aika ( sairaspv tai kuntoutustuki) on n 3kk, jos ajalle sattuu lomia, joulu, kesälomat yms, aika
saattaa venahtaa puolet pidemmäksi.
Nopeimmillaan olen saanut kuntoutustuk. päätöksen 3.5 kk, hitaimmin yli 5kk.
varmasti mustaa valkoisella. Kuntoutustuesta en tiedä, mutta esim. sairauspäivärahapäätös asiakkaan tulee saada päätös, mahtoiko olla 2,5 viikon kuluessa? Helpostihan tuon voi tarkistella kyllä Kelan sivuilta.
kysyä, mikä on tilanne. Kyllä sieltä ihan asiallista palvelua yleensä saa, rohkeesti vaan käymään tai soittamaan.
Mulla kesti päätöksen teko 2 päivää.
Jossain päin kestää, mutta ei joka puolella maata.
Sekin on hyvä muistaa, että sun hakemuksen lisäksi työn alla on tuhansia muita. Eli välttämättä
laiskottelusta ei kyse. Eikähän tossakin virmassa henkilökuntaa vähenenetää koko ajan. Eläköityvien tilalle ei oteta ketään. Säästyy verorahoja. Käsittelyaika pitenee, mutta mitäs siitä, kun
verorahat säästyy.