Olen laittanut postilaatikkoni kanteen tarran ei mainoksia eikä ilmaisjakelua, kiitos! Hyvin on tähän asti toiminut, mutta tänä aamuna sieltä löytyi pari vaali mainosta. Toinen oli vihreiden mainos kolmesta ehdokkaastaan ja toinen KD:n Jarmo Ihalaisen mainos. Ovat näköjään lukutaidottomia, kun laatikkoani turhaan täyttävät, Siispä he eivät tule ääntäni saamaan. Toivotaan, että Varkaudesta löytyy edes yksi lukutaitoinen jota voi äänestää.
Ei mainoksia
_postilaatikko_
141011
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
oikein..oikea asenne..pitäähän se olla joku peruste äänestääkö vaiko eikö..minä olen ehdokas ja laitoin vaaliesitteeni postilaatikkoon vaikka vieressä oli laatikko "mainoksille" minä kun olen sitä mieltä että sinne "mainos" laatikkoosi kuuluu ne LIDL:n ja SIWAN mainokset.. ei vaali esitteet! :)
Asun kerrostalossa ja näyttäis vaalimainonta tulevan ihan eri jakajien kautta kuin muu mainosposti. On useaan kertaan luukku kolahtanut ja suoraan roskiin joutuu vaalimainokset. Kuten myös kaikki uskonlahkojen jakelut. Ei vois vähempää kiinnostaa.
Täytyy siis laittaa vielä yksi tarra laatikkoon; EI VAALIESITTEITÄ! (Turhanpäiväistä paperin haaskausta)
"minä olen ehdokas ja laitoin vaaliesitteeni postilaatikkoon vaikka vieressä oli laatikko "mainoksille""
Oli pakko lainata tuo tähän alkuun.
Kerro meille nimesi ja äänestys numerosi!
Olisi ihanaa, jos voisin äänestää näin fiksua ja epäitsekästä ehdokasta. Tälläisiä henkilöitä, kun saisimme valtuustoon niin kyllä Varkaus olisi paljom parempi paikka elää.
40 tai jotain..
...ei tarvitse osata suomea,kun jakaa peittojakeluna ja annettu määrä laatikoiden ja luukkujen lukumäärä täsmää alueittain.Mainoksissa otetaan huomioon ylijäämä tontit jaetaan osiin on näin monta taloutta.
Kun mainoksien jakaja pistää vaalimainoksia lootaasi, niin mielestäsi mainoksessa oleva ehdokas ei osaa lukea. Justiinsa.
Hänet on määrätty jakamaan ne joka talouteen, siis vaikka olisi mainoskielto! Joten kyllä puolue siitä on vastuussa!
Eikös ne Kelan sanomatkin pidä jakaa, vaikka lukisi että, ei mainoksia!?
On se kyllä ihan älytöntä,että määrätään jakamaan joka laatikkoon. Me jotka emme mainoksia halua niin emme niitä todella välitä lukea. Onneksi paperinkeräyslaatikko on lähellä. Ja olen kyllä sitä mieltä, että itse noi ehdokkaat ne mainoksensa jakaa. Harvalla on varaa laittaa maksulliseen jakoon...
sallii postilaatikkoosi tunkeutumisen, samoin kuin valheellisen sanoman levittämisen ja äänestyksen manipuloinnin.
Turha sita on ortodokseja kirkkokuntana asiasta syyttää.
kuin kauppojen mainokset.Samoin hengellinen materiaali,olen tätä mieltä.Joulunlähestyessä taas kyllästyy kauppojen mainoksiin.
Minä pidän ihan samana roskana kauppojen mainoksia kuin vaalipostia, puhumattakaan kaiken maailman lahkojen lappusista.
En halua mitään mainospostia. Puhelimeen saa onneksi puhelinmyynti kiellon ja lehtikaupustelijat eivät häiritse. Mutta postiluukusta kyllä tipahtaa mainosta vaikka se on luukussa selvällä suomenkielellä kieletty.
ovat monikielisiä. Suomi ei ole ainoa maailmassa.