Sain tuttavalta erittäin vanhasta puusta omenoita josta haluaisin kokeilla kasvattaa perusrungon, mutta kaikki siemenet ovat vielä valkoisia. Joten ne tuskin itävät. Onko antaa vinkkejä siemenesta kasvattamisesta? Uskoisin että tämä puu on kestävää lajiketta (V-vyöhyke)
Perusrungon kasvatus
1
634
Vastaukset
- Ompputarhuri
ei välttämättä kasva emopuun kaltaista mutta voi niistä siemenistä silti saada hyviä perusrunkoja.
Onko sinulla vielä "avaamattomina" niitä omenoita, jos on niin anna olla jossain keittiönnurkassa kypsyttämässä siemeniä.
Tarkista 3-4 päivän välein aina yhdestä ompusta joko on siemenet ruskeita.
Kun näyttävät kypsiltä kerää ne talteen omenista, kuivata huoneenlämmössä.
Joulukuun alkupuolella ota siemenet, pistä ne hiekkaan haudattuina jääkaappiin tai kellariin, mulla on niitä yleensä ihan tavallisessa pakasterasiassa joka on helppo välillä avata ja tarkistaa alkaako itämistä tapahtumaan.
n. 3 kuukauden kuluttua voit odottaa siemenissä elonmerkkejä, siloin voit aina ottaa heränneet siemenet pois ja istuttaa pieniin kukkapurkkehin, muut siemenet vielä jätät rasiaansa jääkaappiin.
Huhtikuun lopulla voit ne loputkin siemenet ottaa jääkaapista ja kylvää multaan, nekin saattavat hyvinkin lähteä kasvuun.
Jos itävät varaudu siihen että kasvavat tosi reippaasti joten valoisaa ikkunalautatilaa tarvitaan niille etteivät jää kitukasvuisiksi.
Yöpakkasten loputtua isompiin ruukkuihin istutetut pikkupikkupuut kannattaa siirtää ulos.
Tarkkaile puiden juuritilannetta, ruukkujen pohjarei´istä näkee alkaako se puu lykkäämään juuria ulos ja silloin on syytä vaihtaa isompi ruukku.
Olen huomannut että saviruukku on huonompi kuin muovinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 563700
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.453116Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1512924Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,342739SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.722383Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s591881Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.1171728Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a201228Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai681160- 821131