Perusrungon kasvatus

onppuponppu

Sain tuttavalta erittäin vanhasta puusta omenoita josta haluaisin kokeilla kasvattaa perusrungon, mutta kaikki siemenet ovat vielä valkoisia. Joten ne tuskin itävät. Onko antaa vinkkejä siemenesta kasvattamisesta? Uskoisin että tämä puu on kestävää lajiketta (V-vyöhyke)

1

624

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ompputarhuri

      ei välttämättä kasva emopuun kaltaista mutta voi niistä siemenistä silti saada hyviä perusrunkoja.

      Onko sinulla vielä "avaamattomina" niitä omenoita, jos on niin anna olla jossain keittiönnurkassa kypsyttämässä siemeniä.
      Tarkista 3-4 päivän välein aina yhdestä ompusta joko on siemenet ruskeita.
      Kun näyttävät kypsiltä kerää ne talteen omenista, kuivata huoneenlämmössä.

      Joulukuun alkupuolella ota siemenet, pistä ne hiekkaan haudattuina jääkaappiin tai kellariin, mulla on niitä yleensä ihan tavallisessa pakasterasiassa joka on helppo välillä avata ja tarkistaa alkaako itämistä tapahtumaan.
      n. 3 kuukauden kuluttua voit odottaa siemenissä elonmerkkejä, siloin voit aina ottaa heränneet siemenet pois ja istuttaa pieniin kukkapurkkehin, muut siemenet vielä jätät rasiaansa jääkaappiin.

      Huhtikuun lopulla voit ne loputkin siemenet ottaa jääkaapista ja kylvää multaan, nekin saattavat hyvinkin lähteä kasvuun.

      Jos itävät varaudu siihen että kasvavat tosi reippaasti joten valoisaa ikkunalautatilaa tarvitaan niille etteivät jää kitukasvuisiksi.
      Yöpakkasten loputtua isompiin ruukkuihin istutetut pikkupikkupuut kannattaa siirtää ulos.

      Tarkkaile puiden juuritilannetta, ruukkujen pohjarei´istä näkee alkaako se puu lykkäämään juuria ulos ja silloin on syytä vaihtaa isompi ruukku.

      Olen huomannut että saviruukku on huonompi kuin muovinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      82
      3333
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      99
      3025
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      53
      2262
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1705
    5. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      20
      1704
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      11
      1640
    7. Olisitpa rakkaimpani

      Kaipaan sinua. Ikävä sinun läsnäoloa ja kaikkea sinussa. Päivistä, jolloin nähdään tulee onnellisia päiviä. Sinun seuras
      Tunteet
      6
      1518
    8. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      22
      1458
    9. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1391
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      38
      1374
    Aihe