Kaikki nuo paskan jauhajat on olleet talossa kuin piruja, ja sitten, kun joutuvat ulos, niin kyllä sitten hävettää ja ollaan katuvia!
Mia nyt tosin ei älynnyt katua edes, mutta olipa sillekin "talo tehnyt tepposet", siis kun talossa on niin vaikeaa ja kaikki kaatuu päälle, eikä pääse pakoon tilanteita, ja piti purkaa tunteitaan.( haukkumalla, kiusaamalla,ja jopa eräs lasilla heittämällä.)
MUTTA, miksi kummassa KAIKKI eivät tee samoin siellä?! Kaikkihan siellä on samassa tilassa ja tilanteessa!
Puolet porukasta on asiallisia ja kun huono päivä tulee, niin ovat hiljaisia tai omissa oloissaan, LOUKKAAMATTA toisia.
Ja tähän ei riitä selitykseksi, että ihmiset on erilaisia, kyllä käytöstavat silti pitäis olla.
Eli siis, nämä tyypit, jotka ei kestä talossa, ovat normalielämässäkin niitä, jotka kaatavat syyt aina toisten niskaa, kun itsellä menee huonosti?
Mia nyt tosin ei älynnyt katua edes, mutta olipa sillekin "talo tehnyt tepposet", siis kun talossa on niin vaikeaa ja kaikki kaatuu päälle, eikä pääse pakoon tilanteita, ja piti purkaa tunteitaan.( haukkumalla, kiusaamalla,ja jopa eräs lasilla heittämällä.)
MUTTA, miksi kummassa KAIKKI eivät tee samoin siellä?! Kaikkihan siellä on samassa tilassa ja tilanteessa!
Puolet porukasta on asiallisia ja kun huono päivä tulee, niin ovat hiljaisia tai omissa oloissaan, LOUKKAAMATTA toisia.
Ja tähän ei riitä selitykseksi, että ihmiset on erilaisia, kyllä käytöstavat silti pitäis olla.
Eli siis, nämä tyypit, jotka ei kestä talossa, ovat normalielämässäkin niitä, jotka kaatavat syyt aina toisten niskaa, kun itsellä menee huonosti?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kyllä ihminen on oma itsensä tilanteessa kuin tilanteessa; esiin vaan saattaa tulla puolia, jotka aiemmin olleet hallinnassa tai kokonaan piiilossa, alitajunnan toiveunina -AH kunpa saisin yötä päivää kiusata ja henkisesti kiduttaa jotain kilttiä ja pehmeämpää ihmistä..
Eikä nuo pudonneet läyhääjät käytöstään kadu vaan sitä, että heidät siitä on täällä ulkopuolella tuomittu!! Luulivat idiootit olevansa niin fiksuja kiusaamisessaan, etteivät katsojat huomaaa tai ovat ainakin samaa mieltä heidän kanssaan siitä, että ainahan läppää saa heittää.. No, pieleen meni. Mediassa ihan oikeutetusti annetaan kuulua, että koulukiusaaminen EI ole hyväksyttävää. HÄVETKÄÄ, ANDREAS CO.
Ade ei vielä Vapun haastattelussa tiennyt, että hänen pelinsä oli huomattu talon ulkopuolella. Syntynyt paheksunta selvisi hänelle vasta jälkeen päin omaisten välityksellä ja lehtiä lukemalla.
Fiksuna miehenä hän tajusi, että nyt ei auta muu kuin näytellä alistunutta ja pyytää anteeksi. Toinen keino olisi ollut pyytää eilen anteeksi ja selittää, että tämä oli hänen suunnittelemansa taktiikka, ja että hän oikeasti kiltti ihminen. Nyt on jo myöhäistä siinä suhteessa. Uskon, että Ade on täysin sitä mitä talossa nähtiin. mj.
ovat niitä paljon puhuttuja ilmapiirin myrkyttäjiä ja eripuran aiheuttajia, kun toisissa on aina se vika, kun itse ei osaa sopeutua erilaisiin persooniin, niin aiheuttavat vaikka tyhjästä nipottamisen.
Ymmärrettävää olisi sellaiset tilanteet johon esim.chipa on joutunut että ihan suoraan yritetään selittää toiselle, että voisitko nyt vähän relaa ja rajoittaa ja menee huutamiseksi välillä olisi jopa ymmärrettävää(chipa ollut aidan molemmilla puolilla), mutta tuollainen seläntakana mollaaminen ja ärsyyntyminen ja sitten yks kaks vittuileminen toisille syystä jota toinen ei ymmärrä, koska mitään oikeaa syytä yksinkertaisesti ei ole, ei kyllä luonnu kaikilta oli yhteisö nyt suljettu tai ei.
Kaikille ei ole opetettu tuota itsehillintää vaan kokevat saavansa tehdä miltä itseltä nyt parhaaksi tuntuu, eivätkä itsekeskeisyydessään pysty yksinkertaisesti hahmottamaan miten oma röyhkeys vaikuttaa koko yhteisön ilmapiiriin.
Katson sitä kuitenkin monta tuntia päivässä. En ole huomannut missään vaiheessa paskanjauhantaa.
kuin pelkkää suihkukameraa.
päättivät että bb talo on heidän psykologinsa kun jauhavat täällä ja äänestävät Aden ulos.Yksikään heistä ei ymmärtänyt että se on peliä.Jos Ade ei katuisi niin talon psykologi saisi lopputilin koska BBtahtoo että ulostulijat katuu muutenhan menisivituralleen ulosmarssijärjestys joka on käsikirjoituksessa.Chipa on valittu voittajaksi vaikka toiset nimeää niin kikka yksi käytössä ja didii voittaja tässä.
tuo, mitä sanoit BB psykologista, heh heh.
Adesta nyt kumminkin sen verran, että ei "peli" ole mikään oikeutettu syy julmuuteen. Ei ne pelanneet ristinollaa, vaan asuivat yhteisössään viikkoja koko kansan edessä. Jos Ade siis olisi onnistunut kääntämään vielä meidätkin kaikki uhrejaan vastaan, niin kyllä he olisivat kärsineet ihan kunnolla eikä vaan leikisti.
Jokin aika sitten Ade myös tunnusti että hän on toiminut talon ulkopuolellakin manipuloivasti ja toisia halveksien, ja että kameroiden edessä hän ilman muuta ymmärtää käyttäytyä tavallista kauniimmin. Että siitä voi sitten vetää johtopäätöksiä myös tämänpäiväisen katumuspuuskan suhteen...