Onko jollain kokemusta Motonetin myymästä valovahvistimesta?
Lisää valojen tehoa ja polttimoiden kestoikää, jotenkin tuntuu mahdottomalta yhtälöltä...
http://www.motonet.fi/?id=23&Tuote=48-3971
Lisää valojen tehoa ja polttimoiden kestoikää, jotenkin tuntuu mahdottomalta yhtälöltä...
http://www.motonet.fi/?id=23&Tuote=48-3971
Vastaukset 11
Vanhimmat
sananlasku: "Jos jokin tuntuu liian hyvältä ollakseen totta, se yleensä onkin niin".
aika kallis.
"valonvahvistin" esim et normi valoille tuleva johto ohjaa vain relettä ja akulta-releiltä on lyhyet tuoreet johdot lisää kyllä mukavasti valotehoa kun polttimoiden jännite nousee vähempien hävikkien johdosta, ainakin vanhassa autossa jossa johdot jo hapettuneet yms, uusista autoista ei kokemusta. esim se "valonvahvistin sarja" biltemalla on juuri sellainen, ihan ok viritys
Joo Biltemasta saa alle 20e saman relehomman.
Simppeli laittaa. Pitää muistaa että käy
H4 valoille. Uudemmista en tiedä.
Vanhoissa autoissa piuhat taatusti hapettuneita.
Ei tartte ihmetellä jos lamput kirkastuvat
relesatsin laiton jälkeen.
Säästää valokytkintäkin. Varsinkin volkkareissa,
missä tyyppivikana muovin sulaminen kytkimen
sisällä.
motonetin valonvahvistin ei ole mikään relejuttu vaan hakkurivirtalähde joka nostaa ja muuttaa valoille tulevan jännitteen. yks kaveri oli ostanut tuon ja täytyy sanoa että on yllättävän hyvän oloinen laite. kokeiltiin eka vain toiseen lamppuun ja ero oli melkein kuin yöllä ja päivällä. harmi että omaan autooni tuota ei saa kun on H11 poltimot.
...juttu mulle.
Meikäkin kiinnostui. Täytyypä käydä vilkaisemassa,
kun valot on aika kamalat ja lisäpitkiä en nyt
jaksa askarrella...
Kannattaa mitata jännite ajovalopolttimon kannatla ennenkuin menee asentamaan. Turha sinne ylijännitettä on työntää, hajoaa vaan polttimot. Jos on alijännitettä, vaihtaisin johoduksen paremmaksi, tai releistäisin valot.
Bilteman setti on siitä huono, että jos tulee häiriö, menee molemmat valot pimeeks kerralla. Ja itse asennetuilla seteillähän se häiriö tuppaa ennenpitkää tulemaan. Pitäis olla molemmat puolet releistetty erikseen.
Motonetin hakkurihärdellit, turhaa kikkailua. Kyllä sen jännitteen hyvällä johdotuksella saa kohdalleen, jos akku ja laturi ovat kunnossa. Kuten sanoin, ylijännite vaan rikkoo lamput nopeammin.
Helpolla jos haluaa kirkkaammat valot, ostaa vaan kaupasta kalliimmat polttimot isommilla prosenteilla. Mutta nekään eivät ole kovin kestäviä.
Tuossa releistyksessä on sekin mahdollisuus, että sitten voi laittaa laittomat 100w polttimot sinne. Orkkisjohdoilla virran kiertäessä kytkimen kautta häviöt nousee suureksi, ja saattaa paikat kärähtää!!!
vahvistimia, joissa on myös vahvistus kaukovaloille?
Tuossa Motonetin h4-vahvarissa ei ole kuin lyhyille valoille vahvistin. Pitkät menevät "normisähköllä".
Nyt on asennettu tuollainen H4-sarja ja täytyy sanoa että on parempi kuin uskalsin odottaa.
Testattu nyt pimeälläkin ja valot on tosi kirkkaat.
Auto on 13 vuotta vanha ja ne omat johdotuksetkin sellaiset todella ohuet ja surkeat.
Voin suositella ainakin vanhempiin autoihin, uusimpiin taida tarvitakaan tuollaista laittaa.
Polttimoiden keston näkee sitten joskus.
Niin ja en vaihtanut polttimoita nyt eli vanhoilla polttimoilla ja hyvillä valoilla mennään.
Onko tuollainen jännitteen nostaminen hakkurilla laillista? Polttimot, umpiot yms on hyväksyttä tietyllä jännitteellä, kyllähän sitä valoa aina kepulikonstein saa lisättyä.
Laillisempi kuin muutossarja ksenonit. Tuskin toi paljon yli 14Voltin nostaa ja varmaan sisältää myös soft startin. Pidentää huomattavasti lamppujen elinikää.
Laitoin pari viikkoa sitten tuollaisen tee se itse vahvistimen omaan -92 transporteriin. Samalla vaihdoin toisen pinpong umpion alkuperäiseen. Polttimoiksi Philips XTRE H4 ja nyt näkee! Polttimoiden jännite nousi kannoissa 10,5 V - 14,5 V. Vanhaan autoon ainakin teki ihmeitä, vaimokin huomasi eron...Jos vaikka polttimot ei kestäisikään niin ei haittaa, pääasia että näkee. Vahvistin on helppo ottaa sitten kesäksi pois.