Mitä mieltä sinä olet:
Voiko 10-vuotias olla rikollinen?
Onko vankila oikea paikka "lapsirikolliselle"?
Englannissa on kuulemma paljon lapsia vankiloissa ja lisää tuomitaan jatkuvasti. 145:ttä lapsivankia kohden kerrottiin jossain vankilassa olevan tasan YKSI sosiaalityöntekijä. Britit kannattavat kovia ja kovempia rangaistuksia rikollisille - myös lapsille.
Pitäisikö käytäntöä muuttaa Englannissa vai ottaa sama malli koko Eurooppaan?
10-vuotiaat rikolliset vankilaan?
4
174
Vastaukset
- oikea paikka
10- vuotiaalle, kyllä täytyy muilla keinoilla asiat hoitaa kuntoon.
- penskoille hyvää istua linn...
Siis niin kurittomia että!
Eilenkin meinasin polttaa hihani kun yks semmonen teletappi alko karjumaan isälleen kaupassa ja huus ku sirkkeli koko sen ajan, kun siellä olin.
Kiljui jotain peliä tms...puoli tuntia se huusi ku sumusireeni!
Isä joutais viereiseen koppiin!
- 8xpappa
jo 5-6 vuoden iässä sellaisia tyyppejä jotka pitäis kodista pois viedä,
vanhemmat sitä varmasti myöhemmin kiittäisivät ja lapset hyökyisivät aikuisena vanhempansa ja osaisivat auttaa kun vanhempien askel hidastuu.,
jo kymppi-ikäisenä niitä on rikollisia
on nähty matkan varrella, lasten kavereissa ja työkaverin lapsissa, kun omat on kasvatettu lähes kolmekymppiseksi.
Aikuiset vain ovat sokeita ja puolustavat lastaan,
kyllä moni aikuinen katuu mutta se ei auta kun on epäinnostuttu.
(isovanhemmat vielä sokeampia, mutta eiväthän he joudukaan kärsimään enää kauaa,
heidän kannatta nauttia lapsenlapsistaan se aika kun voivat heitä leluinaan pitää)
Pitäisi huostaan ottaa paljon herkemmin ja selvittää heikoille vanhemmille todellinen tila.Jos ekaluokkalainen näyttelee "keskaria" ohi ajaville autoille niin ei voi kuin ihmetellä. Kenen syy, kodin, koulun vai onko vaan niin ilkeä mukula ja kieroutunut ajattelu että panee tekemään tuollaista.
Kyllä kymmenen ikäisissä on jo esim. näpistelijöitä. Kun kotoa ja koulusta annetaan malli että saa tehdä mitä vaan. Ei saa kieltää, mistään muusta nyt puhumattakaan.
Ja niinkuin sanoit, aikuiset puolustamassa, tottakai.
Yksi opettaja tuossa joku aika sitten puhui kuinka vaikeaa on tehdä vanhempien kanssa minkäänlaista yhteistyötä. Kun kielteistä palautetta ei lapsesta voi ollenkaan antaa. Heti ollaan open kimpussa, puolustellaan ja vaaditaan selityksiä. Elikkä, lapsi saa tehdä mitä vaan, vanhemmat kyllä puolustaa.
Onko vankila sitten oikea paikka, en tiedä. Mutta jotain pitäis tehdä. Ehkä se vankila opettaisi jotain. Tai ainakin säikäyttäisi vähäksi aikaa.
Pakko kysyä tässä myös, onko oikein että alaikäisiä penskoja hyysätään kun ovat kännissä? Vapaehtoisten Saapas-armeija kulkee ja etsii humalaisia nuoria, kiikuttaa turvaan ja hyssutellään ja hyysätään. Oppivatko nuoret tästä mitään? Ainakin sen että voit örveltää vaikka kuinka, aina tulee joku ja pelastaa. Eikö olis parempi viedä juoppoputkaan ja soittaa aamulla vanhemmat hakemaan kullan muru kotiin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?871714- 851222
- 1101113
- 67906
- 102874
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56818- 47731
- 36722
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis47671- 33653