Taso-oikohöylät

Höbe

Hei. Olen suunnitellut tuollaisen oiko-tasohöylän hankkimista. Näitä saa 500-700 eurolla. Koska näissä laitteissa yleensä tuo höyläysleveys noin 25 cm, seuraava kysymys moisen laitteen omaaville:
Pärjääkö tuon kanssa kun pitää tehdä leveämpää liimalevyä? Ensin tehdään kaksi 25 senttistä ja ne liimataan sitten yhteen, ylimääräisen puristimet vielä levyn saumoihin niin että liitos mahd. tasainen ja liimauksen jälkeen saumo tasoitetaan joko siklilä tai hiomalla. Eli, kuinka hyvin tämä toimii?

Sitten vielä höylistä, mitä merkkiä suosittelisitte?

- Hube

5

3611

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sitroen.

      ainakaan sellaista, jonka tasot ovat muovia. Höyläsin joskus sellaisella (Black & Decker) ja tasot joustivat, ei sillä tee kuin sutta.

    • mallipuuseppa

      Liimalevyntekoon? siklillä sitten tasoittelut?
      Mikä asian ideana olisi mielenkiintoista tietää, koska kyseisellä koneenrahalla puunateriaali saa jo erittäin laadukasta liimalevyä melkoisesti....

      Kotikutoiset liimalevyt yleensä melkoista tekelettä kuin ei tiedetä edes miten liimalevy tehdään oikeasti.
      Harvoin jos koskaan on nikkarihöylissä 0,10 säätöä ja pitkä asiallinen pöytä tekemiseen.
      En tiedä, mutta epäilen koska itse en koskaan alistu moisille marketin välineillä tekemään mitään.
      tapaturman riskikin erittäin suuri kun pyritään ylisuuriin tekoihin leluilla...

      Marketin välineet sopii puuhasteluun kevyesti ei talojen ja kalusteiden tekoon...

    • määvaa

      Täälläkin näitä "viisaita" mallipuuseppiä..0.10 mm lastu?? Suurin osa höylistä on varustettu metallisella, uritetulla vetotelalla, joka ei salli alle 1 mm lastun ottamista -> painaa puun pintaan sellasen "telaketju"jäljen. Onhan joissain höylissä kuminen vetotela, joka sallii vaikka ton 0.10 lastun..mut niisson jo digitaalinäytöt yms..ja hintaa 5000 -> ...Onhan meilläkin tasossa digidigi, mut silti metallinen vetotela..

      Siinämielessä oon samaa mieltä edellisten kans, ettei niillä peltihärveleillä tee muuta ku sutta&sekundaa..ja mielipahaa ittelleen..

      Juuri kuvailemallasi tavallahan ne tehdään leveämmätki levyt..meilläkään pajalla (Ry) oo ku 600 mm taso..et esim. pöytälevyt tehään juur noin..sit lopuks PITÄS käsi(viimeistely)höylällä "silittää" -> leikata puunsyyt "oikein" (aivan peperinohut lastu -> asettaa teroitustaidot koville, mut karvan pitäs katketa, vaikkei terä ihoa kosketakkaan..!!) = paljon "elävänpi" (en nyt parenpaakaan adjektiivia keksiny..)pinta..etenki jos/kun lakkaa/vahaa/oljyää pinnan. Hionnan jälkeenhän pinta on sellanen himmeä, "puuromainen"..

      • minun

        höyläni ainakaan mitään jälkiä paina, ellei yritä liikaa kerralla ottaa. ja saan mitallistettua vaikka sen kympin tarkkuuteen, jos tarvis, tosin, liimapuulevyjä ei kannata alkaa itse tekemään, harvalla on edes tarpeeksi kuivaa puutavaraa siihen hommaan.


      • Tompperiperkele
        minun kirjoitti:

        höyläni ainakaan mitään jälkiä paina, ellei yritä liikaa kerralla ottaa. ja saan mitallistettua vaikka sen kympin tarkkuuteen, jos tarvis, tosin, liimapuulevyjä ei kannata alkaa itse tekemään, harvalla on edes tarpeeksi kuivaa puutavaraa siihen hommaan.

        Liimalevyä nyt viitse tehdä edes roskapuusta ...

        Mutta jos sulla onpi erikoispuuta kuten 100-vuotisen kuusen oksaa niin siitähän pannaan jo vaikka mitä, vaikka parkettialevyä tai kuapinovvee ... liimaamalla tietty!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1382
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      903
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      862
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      52
      771
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      758
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      647
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      321
      616
    8. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      595
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      589
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      584
    Aihe