Taso-oikohöylät

Höbe

Hei. Olen suunnitellut tuollaisen oiko-tasohöylän hankkimista. Näitä saa 500-700 eurolla. Koska näissä laitteissa yleensä tuo höyläysleveys noin 25 cm, seuraava kysymys moisen laitteen omaaville:
Pärjääkö tuon kanssa kun pitää tehdä leveämpää liimalevyä? Ensin tehdään kaksi 25 senttistä ja ne liimataan sitten yhteen, ylimääräisen puristimet vielä levyn saumoihin niin että liitos mahd. tasainen ja liimauksen jälkeen saumo tasoitetaan joko siklilä tai hiomalla. Eli, kuinka hyvin tämä toimii?

Sitten vielä höylistä, mitä merkkiä suosittelisitte?

- Hube

5

3545

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sitroen.

      ainakaan sellaista, jonka tasot ovat muovia. Höyläsin joskus sellaisella (Black & Decker) ja tasot joustivat, ei sillä tee kuin sutta.

    • mallipuuseppa

      Liimalevyntekoon? siklillä sitten tasoittelut?
      Mikä asian ideana olisi mielenkiintoista tietää, koska kyseisellä koneenrahalla puunateriaali saa jo erittäin laadukasta liimalevyä melkoisesti....

      Kotikutoiset liimalevyt yleensä melkoista tekelettä kuin ei tiedetä edes miten liimalevy tehdään oikeasti.
      Harvoin jos koskaan on nikkarihöylissä 0,10 säätöä ja pitkä asiallinen pöytä tekemiseen.
      En tiedä, mutta epäilen koska itse en koskaan alistu moisille marketin välineillä tekemään mitään.
      tapaturman riskikin erittäin suuri kun pyritään ylisuuriin tekoihin leluilla...

      Marketin välineet sopii puuhasteluun kevyesti ei talojen ja kalusteiden tekoon...

    • määvaa

      Täälläkin näitä "viisaita" mallipuuseppiä..0.10 mm lastu?? Suurin osa höylistä on varustettu metallisella, uritetulla vetotelalla, joka ei salli alle 1 mm lastun ottamista -> painaa puun pintaan sellasen "telaketju"jäljen. Onhan joissain höylissä kuminen vetotela, joka sallii vaikka ton 0.10 lastun..mut niisson jo digitaalinäytöt yms..ja hintaa 5000 -> ...Onhan meilläkin tasossa digidigi, mut silti metallinen vetotela..

      Siinämielessä oon samaa mieltä edellisten kans, ettei niillä peltihärveleillä tee muuta ku sutta&sekundaa..ja mielipahaa ittelleen..

      Juuri kuvailemallasi tavallahan ne tehdään leveämmätki levyt..meilläkään pajalla (Ry) oo ku 600 mm taso..et esim. pöytälevyt tehään juur noin..sit lopuks PITÄS käsi(viimeistely)höylällä "silittää" -> leikata puunsyyt "oikein" (aivan peperinohut lastu -> asettaa teroitustaidot koville, mut karvan pitäs katketa, vaikkei terä ihoa kosketakkaan..!!) = paljon "elävänpi" (en nyt parenpaakaan adjektiivia keksiny..)pinta..etenki jos/kun lakkaa/vahaa/oljyää pinnan. Hionnan jälkeenhän pinta on sellanen himmeä, "puuromainen"..

      • minun

        höyläni ainakaan mitään jälkiä paina, ellei yritä liikaa kerralla ottaa. ja saan mitallistettua vaikka sen kympin tarkkuuteen, jos tarvis, tosin, liimapuulevyjä ei kannata alkaa itse tekemään, harvalla on edes tarpeeksi kuivaa puutavaraa siihen hommaan.


      • Tompperiperkele
        minun kirjoitti:

        höyläni ainakaan mitään jälkiä paina, ellei yritä liikaa kerralla ottaa. ja saan mitallistettua vaikka sen kympin tarkkuuteen, jos tarvis, tosin, liimapuulevyjä ei kannata alkaa itse tekemään, harvalla on edes tarpeeksi kuivaa puutavaraa siihen hommaan.

        Liimalevyä nyt viitse tehdä edes roskapuusta ...

        Mutta jos sulla onpi erikoispuuta kuten 100-vuotisen kuusen oksaa niin siitähän pannaan jo vaikka mitä, vaikka parkettialevyä tai kuapinovvee ... liimaamalla tietty!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      356
      3045
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      301
      1473
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      84
      1302
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1301
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1285
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1245
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1135
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      79
      1045
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      24
      941
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      847
    Aihe