Eli , onko mahdollista että minulle olisi kehittynyt keuhkoahtaumatauti? Olen 19 vuotta ja polttanut noin 4 vuotta säännöllisesti. Minulla on myös pitkään hoitamaton astma.
Huomasin noin kuukausi sitten että olen selvästi hengästyneempi yleensä kuin aikaisemmin, tosin tämä voi johtua astman pahenemisesta(ei ole ollut näin paha koskaan). Eli onko kenelläkään tietoa voiko keuhkoahtaumatauti kehittyä näin nuorena?
Ymmärtääkseni keuhkoahtauma yleensä ilmenee vasta n. 20 askivuoden jälkeen.
keuhkoahtauma nuorena?
7
2506
Vastaukset 7
- hullua tappaa ittensä tupak...
- Astma on hoidettava ettei s...
Astma on aina hoidettava ettei siitä seuraa mitään vakavampaa.Nyt sauhuttelu pois.
- booky
Ei ole mahdollista. Tiedät mitä tehdä. Askivuosi ei ole tupakointivuosi.
- eiowhjbv
Vallalla on sellainen väärä käsitys, että vain vanhat ihmiset sairastuisivat keuhkoahtaumatautiin. Minulla todettiin 25-vuotiaana alkava ahtauma, reilun 10 vuoden tupakoinnin jälkeen.
Ole järkevä ja lopeta.- booky
Kysymys on kategoriassa, "onko kurkkusyöpä, kun on kurkku kipeä" tai onko aivosyöpä, kun on pää kipeä". 19-vuotias ei sairastu keuhkoahtaumatautiin yksinomaan tupakoinnista. Tupakoitsijoista sairastuu osa, toistaiseksi sairastumisalttiutta ei voi selvittää rutiinitestillä. Tupakoinnin lopettaminen on järkevää, mutta muut syyt soisivat olla elämän yhden tärkeimmän päätöksen takana kuin turha ahdistus, pelko, syyllisyys tai syyttely. Myös päänuppipuolesta soisi pidettävän huolta.
- ja tämä on FAKTAA!!!
booky kirjoitti:
Kysymys on kategoriassa, "onko kurkkusyöpä, kun on kurkku kipeä" tai onko aivosyöpä, kun on pää kipeä". 19-vuotias ei sairastu keuhkoahtaumatautiin yksinomaan tupakoinnista. Tupakoitsijoista sairastuu osa, toistaiseksi sairastumisalttiutta ei voi selvittää rutiinitestillä. Tupakoinnin lopettaminen on järkevää, mutta muut syyt soisivat olla elämän yhden tärkeimmän päätöksen takana kuin turha ahdistus, pelko, syyllisyys tai syyttely. Myös päänuppipuolesta soisi pidettävän huolta.
haluaako lopettaa ja elää pitempään,kuin että jatkaa tupakointia ja joku päivä huomaa JÄRKYTYKSEN mitä tupakointi ON saanut aikaan!!!.
- Anonyymi
Suosittelisin varaamaan ajan nimenomaan kehkolääkärille, jotta syy selviää. Voihan olla ettei lääkitys ole enää sopiva. Tuskin ahtaumaa, mutta keuhkosairaudet on aina otettava vakavasti ia hoidettava huolella !!! Niiden kanssa ei pidä jäädä ihmettelemään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi3521051- 71738
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et37666- 41578
- 48571
- 63523
SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht320496- 75471
Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri19461kasariperjantai 2026
Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle22459