Kirppuja Medenasta

Trogirin vieressä Segetìssä

Yövyttiin 2 viikkoa yhdessä Medena-hotellialueella olevissa lomamökissä, alakerrassa.
Meillä oli kaksio, yläkerrassa oli kolmio suuremmalle perheelle. Asuimme lähellä rantaa, joten oli hieno näköala.Kolmantena päivänä huomasin, että toinen käsivarsi oli täynnä puremia, jotka kutisivat. Lääkitsin niitä desinfiointiaineella. Minulla oli ollut pitkähihainen pyjama päällä. Kolmantena yönä tuli sitten suurempia otuksia, koska jäljet oli n.1 cm ja tulehdus kesti pari viikkoa.Yritimme poistaa ötököitä Milbiolla.-Nälkäisiä kissoja pyöri kaiken aikaa ympärillä, kun söimme aamiaista ulkona.Pari niistä onnistui menemään asuntoomme.Koska helvetissä lomien tarjoajat ottavat vastuun kulkukissoista ja koirista??? Ei ole lomalaisena mukava katsella kituvia eläimiä.
Medena on treenauspaikkana hyvä, kun saa kulkea kuin vuoristorataa ylös-alas-ylös 600 m., ennenkuin pääsee tielle. Hotellin shuttlet eivät toimi, bussit kulkee milloin sattuu ja taxi on perhanan kallista:4 km-15 Eur, 30 km-45-50 Eur ilman kuittia.Ruoka on hyvää Kroatiassa, lukuunottamatta LEUT-nimistä ravintolaa Splitìssä.
Jos haluaa tehdä itse, on esim.Konzumíssa hyvä valikoima Trogirissa vastapäätä toria. Hyvät leivät, croissantit, sämpylät saa sieltä tai torilta.Ihania vanhoja (keskiaikaisia) rakennuksia on nähtävissä Trogirissa, Splitin vanhassa kaupungissa, Primostenissa.Kokonaisuutena on Kroatia upea historiallinen elämys.

3

892

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • restaurantista

      Ei pidä sekoittaa netistä löytyvään Leut-restauranttiin, joka näyttää olevan kokonaan erilainen kuin se Leut, joka sijaitsee Splitissä mereltä päin katsoen vasemmalla puolella vanhan kaupungin rannalla olevaa aukiota. Siinä ravintolassa isketään lautaselle ranskalaiset joka ruokaan, ei salaattia ja tonnikalapihvi oli vanhaa haikalaa, maku hirveä. Hai on kyllä hyvää, tuoreena ja hyvin valmistettuna.

    • on eikä

      kirppuja.

      • olla, kun on nyt

        kotonakin jotain sängyssä. Onkohan niitä ennen vanhaan käytettyjä savupommeja vielä olemassa, joilla niitä lutikoita yritettiin tappaa 50- luvulla. Olin silloin pieni lapsi ja muistan hämärästi, että jotain tavaroita kannettiin ulos, myrkytettiin asunto ja sitten tavarat taas sisään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2459
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      72
      2291
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      200
      1286
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      112
      1112
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      71
      1088
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      220
      932
    7. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      909
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      10
      837
    9. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      47
      779
    10. Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa

      Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta
      Suhteen aloittaminen
      52
      766
    Aihe