Janne Ora on lehtimies ja tämän syksyn Tammen esikoiskirjailija.
Romaani kertoo suomalaisesta insinööristä joka hakeutuu kehitysaputehtäviin afrikkaan henkilökohtaisista syistä.
Romaanin puitteet ovat kunnossa. Samoin Janne Ora tuntee Afrikan. Se ei kuitenkaan riitä. Mika Waltari kirjoitti loistavan romaanin egyptiläisestä vaikka ei koskaan käynyt Egyptissä.
Samanlaista intoa ei Rajamailla-romaanissa ole, edes häivähdystä.
Kenties lehtimiestausta tekee romaanitekstistä tyhjää ja hengetöntä.
Kaikki muistavat vielä Tammen kokeilun: julkaistiin "maailman ensimmäinen tekstiviesti romaani".
Rajamailla ei ole tekstiviestikokoelma, mutta lukukokemuksena samanlainen ts. ei jaksa lukea kuin korkeintaan puoliväliin.
Janne Ora: Rajamailla
10
1348
Vastaukset
- Yleistys
Lehtimiehet ( mielestäni hyvä nimitys tässä kohtaa ) osaavat yleensä kirjoittaa kiinnostavasti.
- olla matalampi
julkaisukynnys.
Ilmaista mainosta saa paljon kun kaverit kehuvat lehdissä uutta kirjaa (ns. tilausarvostelu) ja julkaisevat haastatteluja. - Yleistys
olla matalampi kirjoitti:
julkaisukynnys.
Ilmaista mainosta saa paljon kun kaverit kehuvat lehdissä uutta kirjaa (ns. tilausarvostelu) ja julkaisevat haastatteluja.Esitin arvioni aivan mielikuvapohjalta, kuten ehkä myös nimimerkki Niko. Tarkoitin lähinnä vanhempaa kirjallisuutta, jossa kirjailijan alkuperäinen ammatti ei enää korostu. Ylipäätään olen huono lukija. Lehtimies-termillä halusin tuoda esille perinnettä, enkä ole lukenut naistoimittajien kirjoja. Luin jokin aika sitten kunnallispoliitikon elämäkerran. Se oli mukavasti kirjoitettu. Toimittajalla on kenties etunaan kirjoittamisen helppous. Voi olla, että paksussa kirjassa tunnelma väljähtyy sen takia puolessavälissä, jos tarina on kovin kuvitteellinen.
- vetää sujuvasti
Yleistys kirjoitti:
Esitin arvioni aivan mielikuvapohjalta, kuten ehkä myös nimimerkki Niko. Tarkoitin lähinnä vanhempaa kirjallisuutta, jossa kirjailijan alkuperäinen ammatti ei enää korostu. Ylipäätään olen huono lukija. Lehtimies-termillä halusin tuoda esille perinnettä, enkä ole lukenut naistoimittajien kirjoja. Luin jokin aika sitten kunnallispoliitikon elämäkerran. Se oli mukavasti kirjoitettu. Toimittajalla on kenties etunaan kirjoittamisen helppous. Voi olla, että paksussa kirjassa tunnelma väljähtyy sen takia puolessavälissä, jos tarina on kovin kuvitteellinen.
5000 merkkiä paperille. Senjälkeen ilmeisesti alkaa tökkiä kunnes menee läskiksi.
- Toimittajien
olla matalampi kirjoitti:
julkaisukynnys.
Ilmaista mainosta saa paljon kun kaverit kehuvat lehdissä uutta kirjaa (ns. tilausarvostelu) ja julkaisevat haastatteluja.kavereista. Palstatilaa löytyy ja kehutaan, syynä kaverin auttaminen.
- Yleistys
Toimittajien kirjoitti:
kavereista. Palstatilaa löytyy ja kehutaan, syynä kaverin auttaminen.
En ole lukenut Janne Oran kirjaa. Luultavasti Niko antoi hieman virheellisen kuvan kirjailijan toimittajuudesta. Hyvä on, hän on free lancer-toimittaja. Kirjoittajakoulutus kuitenkin painaa tässä enemmän. Hän on tehnyt näytelmäkäsikirjoituksia YLE:lle, muistan lukeneeni Tammen sivulta. Muistaisin Erno Paasilinnan sanoneen, että kirjailijaksi ei tulla siihen tarkoitukseen tehdyn koulutuksen kautta. Korjatkaa, jos olen väärässä.
- on ihmeellistä
Yleistys kirjoitti:
En ole lukenut Janne Oran kirjaa. Luultavasti Niko antoi hieman virheellisen kuvan kirjailijan toimittajuudesta. Hyvä on, hän on free lancer-toimittaja. Kirjoittajakoulutus kuitenkin painaa tässä enemmän. Hän on tehnyt näytelmäkäsikirjoituksia YLE:lle, muistan lukeneeni Tammen sivulta. Muistaisin Erno Paasilinnan sanoneen, että kirjailijaksi ei tulla siihen tarkoitukseen tehdyn koulutuksen kautta. Korjatkaa, jos olen väärässä.
Ensin tekstiviestiromaani ja sitten... Mikä ajatus tässä..tuskin mikään.
- ilmapiiri
on ihmeellistä kirjoitti:
Ensin tekstiviestiromaani ja sitten... Mikä ajatus tässä..tuskin mikään.
Ei tosiaan suosi lahjakkuuksia.
Kyllä on saanut taas ihmetellä sitä soopaa, jota tanä(kin) syksynä on julkaistu. - Minä sanoisin,
että yleensä lehtimiehistä ei ole kirjan tekijöiksi.
- MaijaKoo
Minä sanoisin, kirjoitti:
että yleensä lehtimiehistä ei ole kirjan tekijöiksi.
Googlasin Janne Oraa ja Rajamailla-teosta, koska halusin tietää kirjan taustoista enemmän.
Päädyin sitten tänne - ja nyt on kyllä ihan pakko kommentoida. Makuasioitahan nämä tietysti ovat, mutta Rajamailla on ehdottomasti parhaita aikoihin lukemiani romaaneja. Todella hyvää pohdintaa lännen ja kolmannen maailman eroista. Hieno, kiinnostavasti ja taitavasti kirjoitettu romaani muutenkin!
Ärsyttää siis, että yksi negatiivinen kommentti poikiii tällaisen vyöryn haukkuja ja kirjoittajan taitojen mollamista ammatin perusteella. Lukekaa kirja ennen kuin arvostelette!
Ehkä siihen, ettei kirja ole juuri saanut arvosteluja tai kehuja vaikuttaa hieman marginaalinen aihe. Tämä on harmi - varsinkin kaikkien kehitysyhteistyön kanssa tekemisissä olleiden pitäisi lukea tämä kirja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1885101- 141761
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka631626Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1271507Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s101477Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit501167Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.961084Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249307980- 195941
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö7830