Ferrari ei enää diggaile kimiä

328238
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 32

Vanhimmat

Ja ensi vuonna kun? Kimi on loistava niinkuin ekana vuonna ferrarilla niin hänestä leivotaan jumalasta seuraavaa..

nimimerkillä
Italiassa joskus asuneena..

Äänestä

Hyvä hyvä kini pellolle. Jes!! Ei kini ole mikään formulakuski mutta voishan se lantaa ajaa kttikärryillä.

Äänestä

Siellä toimittajanplantut kirjoittelee lämpimikseen. Kai tiedät keltaisen lehdistön? Tuo on sellaista turinaa.

Äänestä

Itse olen seuraillut formuloita pitkään ja minua kiinnostaa enemmän tallien menestys. Toki kuljettajat tuovat menestyksen tallille, mutta itselleni ei yksittäisen kuljettajan suosio tai suosion puute hetkauta kovinkaan paljon.

Äänestä
  • tallien menestys ollenkaan,formuloissa kiinnostaa ainoastaan suomalaiset kuskit

    Äänestä

tanssia tarantellaa, opetella italialaista kulttuuria ja varsinkin italian kielen, jotta lehdisto pitaisi hanesta taalla. Raivostuttaa valilla tama etela-italialainen mentaliteetti naissa lehtikirjoituksissa, mutta onneksi asustelen pohjoisessa ja taalla arvostetaan skandinaviaa ja Kimia.
Kimi on liian ujo ja vahapuheinen naille "terroni" reporttereille (terroni=ilkea nimitys etela-italialaisista). Eika nyt unohdeta etta Kimi on vielakin toistaiseksi maailmanmestari!

Äänestä

Kuin Kimillä 4 kerta ulosajo tapahtui heti
huono, mutta tämä sama rähina oli viimevuonna saman aikana. Makarooniihmiset,ennen lounasta
tai sen jalkeen ovat oikeen erilaisija,
nyt he jauhaat paska ennen makarooniannosta,
nälkäiset idiootit.

Äänestä

pahasti hukassa. Nimenomaan Ferrari teki sopimuksen kimin kanssa, joten eiköhän se kerro "diggailusta". Lehdistö taas kirjoittelee mitä sattuu.

Äänestä

ja sellainen Alonso on. Ensin kaksi MM renulla sitten laittamaan Mclaren kuntoon ja takisin korjaamaan sen mitä kovalainen pilasi renulla.

Äänestä

kukaan on tuskin sitä mieltä että tämä kausi olisi mennyt kimiltä mitenkään erityisen hienosti. mutta tämä on toinen kausi kun kimi on ferrarilla.

heti ensimmäisenä kautena kimi voitti maailman mestaruuden ferrarilla ja ferrari voitti valmistajien mestaruuden.

toinen kausi. kimi on neljäntenä pisteissä ja mahdollisuus nousta kolmannelle sijalle. massa toisena ja hyvät mahdollisuut mestaruuteen.

ajatellaan että kimi terästäytyy jälleen ensi kaudeksi. ja hän voittaakin mestaruuden.

tällä kaudella jos massa voittaa mestaruuden ja ferrari valmistajien mestaruuden. niin kuka kehtaa väittää sen jälkeen että kimillä/massalla/ferrarilla menisi huonosti??

eli jos nyt vähän spekuloidaan eteenpäin. niin sillon ferrarilla olisi kolmesta kaudesta 3 henkilökohtaista maailman mestaruutta ja vähintään kaksi valmistajien mestaruutta. voiko tuota kutsua huonoksi suoritukseksi?? ja koska nyky formuloissa marginaalit ovat todella pieniä.(johtuen bensamääristä, aika-ajo systeemistä ym..) mitkä ovat toden näköisesti seurausta niistä ajoista jolloin schumacher oli täysin ylivoimainen ja haluttiin antaa ''heikoimmille'' talleille paremmat mahdollisuudet pärjätä ja tehdä F1 sarjasta tasaisempi ''jännityksen'' säilyttämiseksi.. totuus on vain se että nyky järjestelmällä esim aika-ajoissa ei selvitetä kuka on oikeasti nopein kuljettaja YHDELLÄ kierroksella. vaan kuka saa tehtyä parhaan kompromissin autoonsa bensamäärät huomioon ottaen kisaa ajatellen.

niin sen takia enään ei nähdä sellaista ylivoimaa mitä schumacherin aikoina nähtiin. mihin toden näköisesti italialaiset ovat tottuneet. mutta kaikki riippuu viimeisestä kahdesta kisasta ja siitä miten kimi saa autonsa toimimaan uusilla säännöillä ensi kaudella.

henkilökohtaisesti jaksan kyllä luottaa kimiin edelleen. ja uskon että ensi kaudella tulee taas tiukkoja kisoja. ja kimi saa uutta motivaatiota ajamiseen uuden sopimuksen ja uusien sääntöjen vuoksi.

Äänestä

Suoraan sanoen saisivat melkein sen kimin potkia pellolle. Heikki on 100x parempi suomikuvan levittäjä. Sama ku joku Matti "uuniperuna" Vanhanen. Ois jotain jämäköitä tai sosiaalisia johtajia ja suomikuvan levittäjiä eikä tuommosia. Ulkomailla ku joku kysyy, että ketäs sieltä suomesta on julkkiksia niin ainoo jonka ne tietää on Kimi Räikkönen.. Jeee..

Äänestä

maailma, ja sitä kautta suomelle. räyhkän takii en kehtaa maailmalla tunnustaa suomalaisuuttani. hyi räyhkä, parasta mitä voit suomelle tehä on muuttaa kansalaisuutta, ruotsalaiseksi. sit sais koko maailma vaihteeks nauraa ruotsille. muuten, koko formulasirkuksessa ei oo yhtään kuskii jota vois tituleerata kilpa-ajajaksi, niin hanskaa sakkii et ei mitää rajaa. pellei kaikki, vuoden lopuksi vähiten pelleillyt kruunataan pelleajon mestariksi

Äänestä
  • Heti

    Äänestä

lausunnon (Ferrarin toimitusjohtaja) ettei Alonsoa tulla näkemään HUOM! Kimin tallikaverina koska Alonso osoitti kykenemättömyytensä tiimityöhön tallin hyväksi McLarenilla. Ja teki todella viisaan päätöksen. Spekuloijia riittää aina asiaan kuin asiaa.

Äänestä
  • Mitäs Massasta sanottiin kun ei pärjännyt? Ei sen puoleen - ei Massa tänä vuonnakaan maailmanmestaruuteen pysty Hamiltonin avusta huolimatta. Sitten kun mestaruus lopullisesti on menetetty aletaan varmasti vaatia Massan päätäkin vadille.

    Äänestä

kun voitat italialaiset rakastavat sinua ja kun väviät he vihaavat sinua ja kun lopetat voittajana he jumaloivat sinua ikuisesti. Niin se on.

Äänestä
  • siksi kaikista ei ole FERRARILLE toimitusjohtajaksi. Siellä on sen verran tuulista että täytyy osata ajatella eikä tunteilla. Johan tuo päätös Alonsosta osoittaa kylmäpäisyyttä tekemään järkeviä päätöksiä. Italian kansa lehdistöineen saa olla mitä mieltä hyvänsä. Tosiasia kuitenkin on että Kimillä on yksi maailmanmestaruus takataskussa ja tämäkään vuosi ei ole nyt niin huonosti mennyt kuin huudetaan,voitto on tietenkin aina voitto, mutta hei haloo. Samanlaista hehkutusta sitä täälläkin lehdistö pitää ja kuinka käy kun ei heidän tavoitteet menekkään niinkuin ovat asettaneet. Samanlaisessa liemessä olemme kaikki keitetty olemme sitten italialaisia tai suomalaisia. Onneksi on se yksi osa kuitenkin joka kykenee järkeväänkin ajatteluun.

    Äänestä

  • Ehkä juuri kirjoitti:

    siksi kaikista ei ole FERRARILLE toimitusjohtajaksi. Siellä on sen verran tuulista että täytyy osata ajatella eikä tunteilla. Johan tuo päätös Alonsosta osoittaa kylmäpäisyyttä tekemään järkeviä päätöksiä. Italian kansa lehdistöineen saa olla mitä mieltä hyvänsä. Tosiasia kuitenkin on että Kimillä on yksi maailmanmestaruus takataskussa ja tämäkään vuosi ei ole nyt niin huonosti mennyt kuin huudetaan,voitto on tietenkin aina voitto, mutta hei haloo. Samanlaista hehkutusta sitä täälläkin lehdistö pitää ja kuinka käy kun ei heidän tavoitteet menekkään niinkuin ovat asettaneet. Samanlaisessa liemessä olemme kaikki keitetty olemme sitten italialaisia tai suomalaisia. Onneksi on se yksi osa kuitenkin joka kykenee järkeväänkin ajatteluun.

    on hyvä esimerkki: Suomessa ne voitetaan viikkoa ennemmin kuin peliä on pelattukaan. Mutta tärkeintä ei ole voitto vaan jännittävä kisa!

    Äänestä

...

Äänestä

räikkönen on paperia , alonso on rautaa ja hamilton on paras

Äänestä

auto ja renkaat pelaa... Se on nähty ja todettu että kun kimin auto toimii kisassa.."Sen 5 kierrosta" tulee kisan nopeinpia kierroksia... Kunnes renkaat sulavat.
Siinä ei alonsot eikä rullaturvat kerkee kissaa sanomaa.

Äänestä

Panettelua KIMI on huippu juoppo ja sillä sippi,sori huippu kuski!

Äänestä
  • viina se ei kestä yhtää, pari drinksuu ja siitä tulee apina. ajajana se ei oo kummoinen, viime vuoden mestaruus menee sen piikkiin et mäkki jäi kii dopingista(ferrarin piirustuksien pöllimisestä) ja ekutone käski mäkin sen takii tahallaan hävitä räyhkälle joka määräyksen aikana oli massan edellä koska massan auto oli sabotoitu muutamas kisas keskeytykseen ja muutamas kisas alitehoseks. muuten massa olis määrätty mestariks.

    Äänestä

  • surkee strippari kirjoitti:

    viina se ei kestä yhtää, pari drinksuu ja siitä tulee apina. ajajana se ei oo kummoinen, viime vuoden mestaruus menee sen piikkiin et mäkki jäi kii dopingista(ferrarin piirustuksien pöllimisestä) ja ekutone käski mäkin sen takii tahallaan hävitä räyhkälle joka määräyksen aikana oli massan edellä koska massan auto oli sabotoitu muutamas kisas keskeytykseen ja muutamas kisas alitehoseks. muuten massa olis määrätty mestariks.

    Missä se räikkäri viipyy, nyt se tulee...ei se ookkaa se...mis se viipyy..ahaa tulee hailaittii..siihän se räikkäri luuraa, muurin kupees auto paskana..no voi voi, taas kerran

    Äänestä

  • örkkisd kirjoitti:

    Missä se räikkäri viipyy, nyt se tulee...ei se ookkaa se...mis se viipyy..ahaa tulee hailaittii..siihän se räikkäri luuraa, muurin kupees auto paskana..no voi voi, taas kerran

    Kateus vie kalatkin vedestä.

    Äänestä

Vaihto ei auta Ferraria koska heillä on paras kuljettaja tällä hetkellä, auto ei käy vain vielä Kimille, auto on liian levoton Kimin rajulle ajo tyylille

Äänestä
  • Kimi ajaa vasta toista kautta Ferrarilla eikä ole tullut sinuiksi auton kanssa. Shumi sai harjoitella kauemmin ja saikin auton mieleisekseen ja sen jälkeen sitä ei pidellyt mikään. Kimi tekee vielä pitkän uran ferrarilla. Uskokaa tai älkää!

    Kimi voitti tuurilla ja Massan avustuksella viime vuonna. Kimi auttaa tänä vuonna Massaa. Hamiltonin hermot ei kestä loppupeliä. Jos ei kestä Massankaan, Kupitsa voittaa mestaruuden.

    Ferrarilla tiedetään ettei kuumakallet pysty taistelemaan mestaruudesta ja siksi se palkkasi Shumin tilalle Kimin. Alonso tuskin pääsee koskaan ferrarille koska on riitelijän maineessa.

    Äänestä

  • Taistelisi edelleen mestaruudesta mutta "maailman nopein ja paras" kuski on tehnyt alokasmaisia virheitä ja luovuttaa, jos ei taistele voitosta.

    NÄYTTÄKÄÄ please joku MTV3 haastatteluja Kimistä Ferrarin johtohahmoille, niin johan Kimi lentää kengän jälki arseessa pihalle!

    Äänestä

...laittaa nytkillä umpeen! :-)


Kimi on hallitseva Maailmanmestari ja sinä haluat tuoda julki sellaista mikä ei todellisuudessa pidä paikkaansa. Kuinkahan monta promillea Ferrarin kannattajista haluaisi vaihtaa hallitsevan maailmanmestarin pois johónkin toiseen???

Me SUOMALAISET pidämme Kimiä hyvänä kuljettajana, toisin kuin sinä. Kimi on RAUTAA!

Olet lehdistön tavoin korinut kermaa päältä.

Millainenkohan olisit tilanteessa missä sinun varassa olisi Suomalaisten turvallisuus??

Haista pitkä V***u! :-)

Äänestä

No jos noin kerran on ,niin silloinhan se täytyy vaihtaa, mutta se ei ole mikään ratkaisu. Kimissä ei ole ollut mitään vikaa. Kaikista virheistä syytetään aina kuljettajaa vaikka ongelmia on ollut ferrarillakin ihan muualla kuin Kimissä. Mutta helppohan se on kuskia syyttää semmoisistakin virheistä joille hän ei voi mitään. Esim. moottoririkko.Massa oltiin heittämässä pihalle muistaakseni jo toisen kilpailun jälkeen, kun hänellä meni huonommin. Tämmöstä lapsellista kehumista ja vuoroin haukkumista tämä formula sirkus on. Eihän ferrarilla mikään pakko ollut Kimin kanssa tehdä jatkosopimusta ja vielä näin aikaisin, täytyy heillä varmaan joku tärkeä peruste olla sopimuksen teolle,hyvää hyvyyttäänkö he syytävät rahaa sinne sun tänne. Tuskinpa vain. Ja ei se Kimilläkään taida enää rahasta olla kyse, vaan jostain muuusta.

Äänestä

Enzohan on kuollu.

Jäämies Rulez.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


alkavat huomata kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/formulat/200810148420331_fo.shtml

mites nyt fanit suu pannaan :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu