Nokian Hakkapeliitta R

Täällä on pähkäilty Nolian renkaiden valmistus-
maata. Otin selvää asiasta, kun itsellä oli
rengashankinta edessä.

Porvoossa esimerkiksi kerrottiin, että pienet
koot tulevat Venäjältä, mutta isommat valmiste-
taan Suomessa. Ainakin koko 225x60/16 R on val-
mistettu Suomessa, ainakin rengaan kyljessä niin
on merkitty.

Näyttäisi siltä, että Helsingistä saa nuo kumit
muutaman kympin halvemmalla kuin Porvoosta.
Valmistusmaan varmistutua, valintani osui Nokia-
laiseen. Niissä urasyvyys uutena on mielestäni
kohtuullinen 9 mm renkaan keskeltä mitattuna.

Vanhat Nokian RSi:t ovat kestäneet hyvin ympäri-
vuotisessa käytössä, ajettu liki 53 tuhatta ja
kulutuspintaa on jäljellä tasaisesti 4 mm. Ker-
ran on vaihdettu etuakselilta taka-akselille,
koska etupää vetää 60% ja takana 40%.

7

3276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ostin tänään

      nokian rollspeed polkupyörän kesärenkaan, siinäkin lukee että made in finland. samaten pitää ostaa polkupyörään, kun (ja jos) lumi tulee, niin tuo nokian hakkapelittaa - sekin made in finland.

    • alkuperämerkinnän

      pitäisi olla luotettava, eikä isolla menestyvällä firmalla liene syytäkään "huijata" asiakkaitaan. siitä jos jäisi kiinni, se olisi huonoa julkisuutta. se lienee kuitenkin selvää, että nokian on kaikista eniten kotimaisin rengasvalmistaja?

      mutta kun ajattelee renkaiden kulutusmääriä, niin saisi olla aika iso tehdas suomessa joka pystyisi yksin tuottamaan satoja eri kokoja ja tuhansia renkaita, joka kokoa koko maailman käyttöön. lienee helpompaa tehdä tehtaita sinne-tänne tuottamaan paikallisesti sen alueen käytetyimpiä rengaskokoja.

      minulla on auton renkaat kokoa 185/65R14, nokian kesä- ja talvirenkaat, molemmissa lukee että on suomessa tehty. onhan se hyvä, että edes jotain vielä tehdään suomessa ja vielä hyvällä laadulla, ostan nokian renkaita juuri sen vuoksi että ne ovat kotimaisia.

      • Nokian mannekiini

        Kirjoitan sen mitä jo hieman aiemmin (jonnekin) kirjoitin: valmistusmaalla ei ole merkitystä, jos tuotekehittely ja valvonta on kunnossa. Nokian gummeissa homma on ok.


      • Nokian mannekiini kirjoitti:

        Kirjoitan sen mitä jo hieman aiemmin (jonnekin) kirjoitin: valmistusmaalla ei ole merkitystä, jos tuotekehittely ja valvonta on kunnossa. Nokian gummeissa homma on ok.

        Kunhan se ei vaan ole Venäjä.


      • et ymmärtänyt
        Nokian mannekiini kirjoitti:

        Kirjoitan sen mitä jo hieman aiemmin (jonnekin) kirjoitin: valmistusmaalla ei ole merkitystä, jos tuotekehittely ja valvonta on kunnossa. Nokian gummeissa homma on ok.

        pointtia tässä asiassa: siis tuen kotimaista tuotantoa. laatu on varmasti kunnossa, mutta kotimaassa valmistettua ostan ensisijaisesti kunhan laatu on kohdallaan.

        tämä koskee kaikkia tuotteita, ei vain renkaita.


    • Hakkap.R

      on myös autossani. Koko 215/50R17 ajettu vasta muutama sata. Ensituntuma on hyvä, velttoudesta ei tietoakaan. Made In Finland, eli valmistettu suomessa, jos ei ole niin sitten huijataan.
      Joka tapauksessa renkaat on hyvät.
      Misukat olisin kylläkin ottanut, mutta kun ei saa niin ei.

      • moneen kertaan näilläkin palstoilla kertonut näkemäni ja kokemani eli valmistusmaalla ja valmistajan nimellä ei läheskään aina ole mitään yhteyttä siihen, mitä renkaan kyljessä lukee.

        Nokianin laadusta: Minulla on kahdesta Nokian Hakkapeliitta 1:stä ja kahdesta Hakkapeliitta 10:stä pettänyt kudokset. Ei yhdestäkään muusta merkistä. Seuraavat talvirenkaani tulevat olemaan jotain muuta merkkiä kuin Nokianit. Ei sekään kyllä ole tae sille, etteikö Nokian olisi tehnyt niitä; tekstihän voi olla täysin valheellinen kuten olen omin silmin nähnyt jo vuodesta 1963 lähtien.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      207
      5260
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3726
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      67
      3613
    4. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      22
      3558
    5. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      44
      3170
    6. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      34
      2468
    7. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2380
    8. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      41
      2356
    9. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      31
      2204
    10. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      76
      2150
    Aihe