Onko mitään tietoa/arvioita siitä, kauan keskimäärin tavalliset tehdasvalmisteiset (ei siis poltetut) DVD:t kestävät ajan hammasta jos niitä säilyttää hyvin ja oikeassa lämpötilassa, eikä niitä käytä paljoa (99% ajasta säilytyksessä)? Tietty nyt on olettamuksena se, etteivät nämä DVD:t ole ostovaiheessa mitenkään vahingoittuneita vaan täysin ehjiä.
DVD-levyjen "kestävyys"
Tshernomyrdin
2246
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
No, antamillasi kriteereillä ne kestävät niin kauan että joku korvaava media on ollut jo pitkään käytössä. Toisinsanoen DVD-levysi menettää käytettävyytensä todennäköisesti siitä syystä että vanha DVD-laitteesi on hajonnut eikä uusia ole enään ollut aikoihin myynnissä.
Lyhyesti sanottuna, kyllä ne kestävät asiallisesti käsiteltynä satakin vuotta.
Kiitos kiitos, tän halusinkin tietää :D No onhan sentään vieläkin myynnissä VCR:iä eli VHS:iäkin voi vielä katsella ainakin joitakin vuosia (tai käytännössähän jostakin löytää kuitenkin videonauhurin 20-30 vuodenkin kuluttua) jos oma VCR on mennyt epäkuntoon.