AMK:n opinnäytetyö

opinnäytetyötä tekevä

Moi,

Olen lähiaikoina aloittamassa aineiston hankinnan opinnäytetyöhöni. Aineistoa aion hankkia tutkimuksen kohderyhmältä kyselylomakkeella.

Nyt mua kuitenkin askarruttaa sellainen kysymys, että onko amk-opinnäytetyönä tehtävään laadulliseen tutkimukseen vajaa 200 kyselylomaketta liian suuri määrä? Kyselylomakkeita lähtisi siis menemään tuon verran, sitähän ei voi tietää että kuinka moni sitten loppujen lopuksi vastaa.

Tutkimus olisi siis laadullinen, mutta varmasti voisin käyttää osittain myös määrällistä menetelmää apuna, kun analysoin tuloksia..

Mulla vaan on sellanen käsitys aikaisemmin lukemistani opinnäytetöistä, että niissä aineiston koko on ollu melko pieni (kyselylomakkeita lähetetty esim. muutama kymmenen..) Sen takia rupesin miettimään että oisko toi 200 ihan liian iso määrä. Toisaalta sillon niitä varmaan palautuisi myös paljon.

4

1486

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Miten paljon vajaa 200? Kuulostaa kyllä paljolta. Mietippä mikä homma purkaa ne vastaukset, jos kaikki sittenkin vastaa? Kaipa sadassakin olisi rittävästi?

      Mitä ohjaava opettajasi on mieltä?

      • alkup.

        Ohjaavalle opettajalleni olen laittanut tänään viestiä, hän ei ole vielä vastannut kysymykseeni. Jos hänen mielestään vajaa 200 on ihan liian paljon, täytyy varmaan muuttaa hieman suunnitelmia, mutta jos ei, niin sitten näillä mennään.

        Itse olen ehkä sitten niin pessimistinen luonteeltani, että uskon ettei läheskään kaikki vastaa. Myös kohderyhmä on sellainen, jotka eivät yleensä ehkä ole niitä kaikkein innokkaimpia kyselyyn vastaajia...


      • saat
        alkup. kirjoitti:

        Ohjaavalle opettajalleni olen laittanut tänään viestiä, hän ei ole vielä vastannut kysymykseeni. Jos hänen mielestään vajaa 200 on ihan liian paljon, täytyy varmaan muuttaa hieman suunnitelmia, mutta jos ei, niin sitten näillä mennään.

        Itse olen ehkä sitten niin pessimistinen luonteeltani, että uskon ettei läheskään kaikki vastaa. Myös kohderyhmä on sellainen, jotka eivät yleensä ehkä ole niitä kaikkein innokkaimpia kyselyyn vastaajia...

        Tutkimuksissa 30% vastausaste on erittäin korkea. Eli tolla logiikalla voit saada 30 vastausta eli ei oo liikaa


      • alkup.
        saat kirjoitti:

        Tutkimuksissa 30% vastausaste on erittäin korkea. Eli tolla logiikalla voit saada 30 vastausta eli ei oo liikaa

        No niin, nyt on sitten kuitenkin suunnitelmat muuttuneet. Ohjaajani oli sitä mieltä, että tuo määrä on amk-opinnäytetyöhön aivan liian suuri, joten rajasin kohderyhmää tietyillä perusteilla huomattavasti pienemmäksi.

        Nyt täytyy vaan toivoa, että mahdollisimman moni vastaisi. Pitää laatia kyselylomakkeesta mahdollisimman selkeä, eikä liian pitkä..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      99
      2266
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      218
      1911
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      176
      1742
    4. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      101
      1316
    5. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      38
      1210
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1108
    7. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      276
      813
    8. 90kW kulutus

      Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit
      Maailman menoa
      180
      681
    9. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      47
      645
    10. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      50
      641
    Aihe