Varjoon

puutarhuri jussi

Vaikka jo talvi tekee tuloaan, uudet ideat on jo mielessä. Autokatoksen sivusta olisi tarkoitus muuttaa paremman näköiseksi, voisitteko auttaa löytämään oikeita kärhöjä talon pimeälle puolelle. Aurinkoa on tiedossa ainoastaan aamun ensi tunteina ja jo 12. maissa viimeisinkin kärhö joutuu sanomaan auringolle hyvästit.
Kiitos avustanne !

3

2053

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaipaisin

      Mulle myös vinkkejä. Tarkoitus olisi laittaa lisää kärhöjä ulkorakennuksen sivulle, mutta kovin on varjoisa puoli. Ilmansuunta on länsi, mutta koivukujan koivut vie valon.
      Siellä on jo yksi kärhö jonka äitini toi elokuussa...siitä (-kään) ei voi tietää miten se sitten viihtyy, eikä kyllä ole tietoa minkä sortin kärhö se on.. Ainakin siinä on suht suuret lehdet, kukat olivat violetit, ei hirmuisen isot (jos nyt mitään auttaa).
      No olin suunnitellut sille seinustalle lisää kärhöjä, tai olisiko joku muu köynnöstävä parenpi?
      Multa on siinä jo valmiiksi todella kuohkean hyvää. Ainoa on se että suoraa auringon valoa sille seinustalle ei tule.

      • Sarita

        Meillä kasvaa pohjoispuolella alppikärhö,siniset kukat ja se on kyllä kukkinut ja kasvanut hyvin,vieläkin näkyi olevan kukkia.Ei näe tuossa seinällä paljoakaan aurinkoa.

        Kuvia siitä :

        http://images.google.fi/images?hl=fi&q=alppikärhö&btnG=Etsi kuvia&gbv=2

        Upea köynnös varjoon on tietysti piippuköynnös, sen 'kukat' ovat olemattomat, mutta muuten siinä on mahtavat lehdet.

        Kuvia siitä :

        http://images.google.fi/images?hl=fi&q=piippuköynnös&btnG=Etsi kuvia&gbv=2


      • clematis
        Sarita kirjoitti:

        Meillä kasvaa pohjoispuolella alppikärhö,siniset kukat ja se on kyllä kukkinut ja kasvanut hyvin,vieläkin näkyi olevan kukkia.Ei näe tuossa seinällä paljoakaan aurinkoa.

        Kuvia siitä :

        http://images.google.fi/images?hl=fi&q=alppikärhö&btnG=Etsi kuvia&gbv=2

        Upea köynnös varjoon on tietysti piippuköynnös, sen 'kukat' ovat olemattomat, mutta muuten siinä on mahtavat lehdet.

        Kuvia siitä :

        http://images.google.fi/images?hl=fi&q=piippuköynnös&btnG=Etsi kuvia&gbv=2

        aitan seinustalla aamupäivän auringossa. Se kukkii vielä! Alkuun laitoin paahteiselle seinälle, missä tuhkapensasaitaa. Paikka oli liian kuuma ja siirsin kärhön nykyiseen paikkaan.
        Märästä ne pitävät. Ensimmäinen kukinta loppui, kun unohdin kuivana aikana sitä kastella tarpeeksi. Pitkään se teki uutta kukintoa. Ihme kasvi. Ehkä tuo paikka on liian varjoisa tai sitten kesä ollut sateisen pilvinen, ettei kuka kehittyneet nopsempaan.
        Mitään talvisuojausta en ole verkon lisäksi laittanut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      180
      3016
    2. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      64
      2586
    3. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      203
      2220
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      73
      1859
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      102
      1783
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1661
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      104
      1489
    8. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      219
      1166
    9. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1130
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1079
    Aihe