Varjoon

puutarhuri jussi

Vaikka jo talvi tekee tuloaan, uudet ideat on jo mielessä. Autokatoksen sivusta olisi tarkoitus muuttaa paremman näköiseksi, voisitteko auttaa löytämään oikeita kärhöjä talon pimeälle puolelle. Aurinkoa on tiedossa ainoastaan aamun ensi tunteina ja jo 12. maissa viimeisinkin kärhö joutuu sanomaan auringolle hyvästit.
Kiitos avustanne !

3

2116

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaipaisin

      Mulle myös vinkkejä. Tarkoitus olisi laittaa lisää kärhöjä ulkorakennuksen sivulle, mutta kovin on varjoisa puoli. Ilmansuunta on länsi, mutta koivukujan koivut vie valon.
      Siellä on jo yksi kärhö jonka äitini toi elokuussa...siitä (-kään) ei voi tietää miten se sitten viihtyy, eikä kyllä ole tietoa minkä sortin kärhö se on.. Ainakin siinä on suht suuret lehdet, kukat olivat violetit, ei hirmuisen isot (jos nyt mitään auttaa).
      No olin suunnitellut sille seinustalle lisää kärhöjä, tai olisiko joku muu köynnöstävä parenpi?
      Multa on siinä jo valmiiksi todella kuohkean hyvää. Ainoa on se että suoraa auringon valoa sille seinustalle ei tule.

      • Sarita

        Meillä kasvaa pohjoispuolella alppikärhö,siniset kukat ja se on kyllä kukkinut ja kasvanut hyvin,vieläkin näkyi olevan kukkia.Ei näe tuossa seinällä paljoakaan aurinkoa.

        Kuvia siitä :

        http://images.google.fi/images?hl=fi&q=alppikärhö&btnG=Etsi kuvia&gbv=2

        Upea köynnös varjoon on tietysti piippuköynnös, sen 'kukat' ovat olemattomat, mutta muuten siinä on mahtavat lehdet.

        Kuvia siitä :

        http://images.google.fi/images?hl=fi&q=piippuköynnös&btnG=Etsi kuvia&gbv=2


      • clematis
        Sarita kirjoitti:

        Meillä kasvaa pohjoispuolella alppikärhö,siniset kukat ja se on kyllä kukkinut ja kasvanut hyvin,vieläkin näkyi olevan kukkia.Ei näe tuossa seinällä paljoakaan aurinkoa.

        Kuvia siitä :

        http://images.google.fi/images?hl=fi&q=alppikärhö&btnG=Etsi kuvia&gbv=2

        Upea köynnös varjoon on tietysti piippuköynnös, sen 'kukat' ovat olemattomat, mutta muuten siinä on mahtavat lehdet.

        Kuvia siitä :

        http://images.google.fi/images?hl=fi&q=piippuköynnös&btnG=Etsi kuvia&gbv=2

        aitan seinustalla aamupäivän auringossa. Se kukkii vielä! Alkuun laitoin paahteiselle seinälle, missä tuhkapensasaitaa. Paikka oli liian kuuma ja siirsin kärhön nykyiseen paikkaan.
        Märästä ne pitävät. Ensimmäinen kukinta loppui, kun unohdin kuivana aikana sitä kastella tarpeeksi. Pitkään se teki uutta kukintoa. Ihme kasvi. Ehkä tuo paikka on liian varjoisa tai sitten kesä ollut sateisen pilvinen, ettei kuka kehittyneet nopsempaan.
        Mitään talvisuojausta en ole verkon lisäksi laittanut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2532
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1822
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1230
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      108
      1042
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      72
      1018
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      966
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      905
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      864
    9. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      98
      834
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      34
      781
    Aihe