Meinaan kun pitäisi vaimon ja tyttärenkin lainata autoa välillä. Megane II:n vikuroi jo viime talven koeajolla jarrutettaessa aika rumasti. Mitenhän naisväki pärjää talvella auton kanssa jonka jarrut ikään kuin puoltavat jarrutuksissa? Auttaisiko asiaa jos ottaisi ESP:n lisävarusteena?
Mietityttää vieläkin tuo jarruongelma kun ESP:kään ei ole Meganeen erityisen halpa...
Mietityttää vieläkin tuo jarruongelma kun ESP:kään ei ole Meganeen erityisen halpa...
Vastaukset 12
Vanhimmat
Älä nyt hyvä mies mene meganea ostamaan kun ne jarrut on niin huonot! Lueskele lisää autolehtiä ja osta jokota. Siinä ei paljon jarrut vääntele ja on mukava vehe. Hämmästyttää kyllä kun kukaan ei väittänyt ennen vanhaan normaali jarruilla varustettuja vehkeitä vaarallisiksi ja vikuroiviksi jarrutuksessa, nyt yhtäkkisesti joku on keksinyt että ABS-jarruilla varustetut vehkeet on vaarallisia, voi hyvä ihme. Pitäisikö se jarruteho siis laskea sen huonoimman pidon mukaan kaikkiin pyöriin, eli suomeksi nollata jarrut jos yksi pyörä on jäällä ja siten liukastellaan pitkään? Se olisi ainakin selvää että sillon ei paljoo vikuroisi jarrutuksessa, kyllä mie olisin sitä mieltä että kuskillekin pitää jättää jotain tehtävää. Nyt kaikki ostamaan jokotaa, japanin ihmeellistä keksintöä ;)(minä tosin en moisiin nipponeihin koske vaikka jarrut kääntäisivät meganeni katolleen)
Itsekkin jätin Megane-kaupat tekemättä kun myyjän mukaan auton pyörähdys jarruttaessa on ominaisuus. Ei tosin vanha megane pyörähtänyt, mutta uusi tekee niin. Minähän en 2003 mallin autoa osta jossa on 80-luvun jarrutekniikka.
Turvallisiakin autoja löytyy, joten valitsin Peugeot 307:n =)
Kokeile mitä tahansa muuta autoa ja huomaat miten oikeat ABS-jarrut toimivat tienpinnan kitkan vaihteluista huolimatta, oikein ja turvallisesti.
Me vaihdoimme meganen pois ennen kuin mitään vakavaa ehti tapahtua. Nämä pitäisi vetää kaikki myynnistä ja korjata.
Rellullahan ei myönnetä kyseistä ominaisuutta viaksi.
Tänä aamuna oli toimivien ABS jarrujen kelit. Megane II kääntyy jarrutettaessa tietyissä oloissa poikittain, ABS systeemi ei siinä toimi kunnolla.
"Koeajoauton etuovet tuntuivat olevan eri paria. Kuljettajan puoleinen ovi tömähti asiaan kuuluvalla tavalla kiinni viskattaessa. Sen sijaan matkustajan puoleisen oven sulkeutumisääni muistutti enemmän rämähdystä."
mtv3.fi
Outoja juttuja, koskaan en ole Megane II:lla moiseen törmännyt vaikka viimeksi tänä aamuna jouduin jarruttamaan ja väistämään humailaista pyöräilijää joka meinasi tulla alle. Ei mun megane ainakaan kääntynyt mihinkään odottamattomaan suuntaan vaan meni sinne mihin rattia käänsin.
Nyt kannattaisikin kysellä vähän tarkemmin Tuulilasin "Testikuskilta" sen ajotaidoista, näyttäisi olevan niin, että koko huhumylly on saanut siitä alkunsa. Olisi aika asiallista, että Huulilasin toimittaja joko korjaisi asian tai muuten ottaisi vastuun asiasta. Muutenkin näihin "Tekniikanmaailma testaa"-tyyppisiin testeihin pitää kyllä suhtautua tietyllä varauksella. Toimittajathan ajavat volkkareilla tai tojotoilla, joten sehänä on jo punainen vaate heille, kun ranskasta autoja tuodaan suomeen.
Sanomalehtien liittoon kuuluvilla toimittajilla ainakin tuntuu olevan varsinainen himo nk. rohkeisiin automerkkeihin ja juuri ranskiksiin. Individualistien ajattelu heijastuu myös automerkin valintaan.
Toyota esim. on varsin harvinainen ilmestys tallissa.
Ja autolehtien toimittajilla on lähes poikkeuksetta kokemusta autourheilusta joten "tietyllä varauksella".
TM, Tuulilasi ja Ruotsalainen autolehdistö on sitä mieltä, että auto on nykyisellään hengen vaarallinen.
Jos näin väitetään niin missähän nämä TM:n ja "ruotsalaisen lehdistön" testit ovat nähtävillä?
Nämä satusedät jotka hehkuttavat Meganen jarruista ova muiden merkkien myyjiä. Minulla ei käytännössä ole ollut mitään ongelmaa ja liukkaat kelit on jo koettu. Meganen jarrutoimittaja on sama kuin monissa muissakin merkeissä ja siksi tämän tempun saa aikaiseksi millä tahansa merkillä. Haetaan kohta jossa on riittävän suuri kitkaero ( todella suuri) ja painetaan jarrut paniikkiasentoon sekä samalla tehdään pieni korjausliike niin siitä se lähtee mikä tahansa merkki. Meganen suuri menestys Euroopassa siis eniten myyty pistää täkäläiset tekemään mitä ihmeellisempiä huhuja jottei Megane saavuttaisi sille ominaisuuksien mukaan kuuluvaa markkinaosuutta. Ainut viiden tähden turvallisuus, ruotsalaisten mittaama hiljaisuus ja hyvät tilat farmarissa sekä edellisen Renaultin hyvä kestävyys tekivät minulle ostopäätöksen helpoksi. Ajan erittäin paljon ja tähän mennessä ei ole tarvinnut katua. Suosittelen.
Vikatilaston jumbo muistetaan kyllä pitkään. Samoin vaaralliset jarrut. Jälleenmyyntiarvo tulee olemaan jotain Citroenin ja Hyundain tasoa ja ei Suomalaisilla ole varaa pistää rahojaan paskaan.