Pissa valuu....

Onko muilla sellaista että pissaamisen jälkeen pissa siis loppuu, mutta kun nousee ylös, niin sitä lorahtaakin vielä hiukan? Ei kai kyseessä tulehdus? kirvelyä ei ole.
3572
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ainakin itselläni olen huomannut saman vaivan, viikoja kasassa nyt 20 ja risat. Ja hirveessä räkätaudissa kun yskii, aivastaa ja niistää oikein kunnola, niin valuuhan se pissa. Se ei ole vaarallista, mutta todella tympeää! Aina ei ole kyseessä pissatulehdus, mutta jos epäilyttää, niin neuvolassa voi käydä tarkistamassa.

Syy löytyy niistä paljonpuhutuista lantionpohjan lihaksista. Raskaushormoonit vaikuttavat näihin lihaksiin niin, ettei välttämättä hallitse lihaksien toimintaa, vaikka olisikin treenannut ne "huippukuntoon".

Äänestä

Lantionpohjan lihaksethan ne tosiaan on heikkoina ja pahemmaksi vaan menee synnytyksen jälkeen.

Itse olen kans huomannut että noi lihakset on heikommat kuin ennen, mutta mä luulin sen johtuvan siitä, että olen oksennellut kuukausitolkulla. Ajattelin että se olis jotenkin vaurioittanut niitä. Ilmeisesti kuitenkin siis yleinen vaiva näin loppuraskaudessa.

Äänestä
  • menkääpä hyppimään trampoliiniin =D

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rv 39 kirjoitti:

Onko muilla sellaista että pissaamisen jälkeen pissa siis loppuu, mutta kun nousee ylös, niin sitä lorahtaakin vielä hiukan? Ei kai kyseessä tulehdus? kirvelyä ei ole.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu