Täytyy korjata täällä käytyä, virheellistä keskustelua VAG konsernin ja Audin positiosta automaailmassa. VW konsernin liike vaihto n.110miljardia (tekee voittoa 4.2miljardia). POrscge omistaa 35%. VW konsernilla on tuotannossaan seuraavat merkit:
Škoda = perusauto, ei muotoilua, halpa mutta laadukas (käyttää 3-5v vanhaa konsernin tekniikkaa)
SEAT = sporttinen ja nuorekas, muotoiluun panostettu
Volkswagen = neutraali, konsernin kivijalka (Golfia myyty yli 25 miljoonaa kpl)
Audi = teknisten innovaatioiden kohde, nuorekas, laadukas, kaunis premium auto
Lamborghini = urheiluautojen aatelia
Bentley = loistoauto, myös urheilumalleja
Bugatti = keräilyharvinaisuus
VW omistaa myös määräävän osan Scania AB:sta ja MAN AG:sta.
Škoda = perusauto, ei muotoilua, halpa mutta laadukas (käyttää 3-5v vanhaa konsernin tekniikkaa)
SEAT = sporttinen ja nuorekas, muotoiluun panostettu
Volkswagen = neutraali, konsernin kivijalka (Golfia myyty yli 25 miljoonaa kpl)
Audi = teknisten innovaatioiden kohde, nuorekas, laadukas, kaunis premium auto
Lamborghini = urheiluautojen aatelia
Bentley = loistoauto, myös urheilumalleja
Bugatti = keräilyharvinaisuus
VW omistaa myös määräävän osan Scania AB:sta ja MAN AG:sta.
Vastaukset 79
Vanhimmat
Jolloin...
M.O.T.
M.O.T.
Paitsi että Bentley kuuluu VW konsernin sisällä samaan brändiryhmään emomerkki VW:n kanssa. Tämän hetken Bentleyt ovat tekniikaltaan hyvin pitkälle samanlaisia kuin VW Phaeton, joka taas on kaikkea muuta kuin tavallinen Volkkari. Oletko viimeaikoina nähnyt W12 moottorista Skodaa kaupoissa ? En minäkään.
niissä on.
Väärin, Phaetonin perusrakenne ja tekniset ratkaisut ovat käytössä ainoastaan Bentleyssä koska Audilla on oma ratkaisunsa, se on A8. Phaetonin W12 löytyy kyllä myös Audilla yhdestä A8 variaatiosta, mutta se että siellä on 1 samanlainen moottori ei tee Audi A8:sta Bentleytä, eikä se ole tarkoituskaan.
"Autossa käytetään samaa tekniikkaa kuin sisarmallissa Continental Flying Spurissa. Tekniikka on Audin ja Bentleyn yhteistyön tulosta. Vastaavanlainen neliveto ja W12-moottori löytyy mm. Audi A8:sta ja VW Phaetonista."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Bentley_Continental_GT
Väärin, en tiedä kuka tuon suomekielisen wikipedian sivun on kirjoittanut, mutta ainakin englanninkielisessä versiossa sanotaan, että Bentley Continental GT on tehty Volkswagen Groupin D1 (Phaeton) alustalle, ja sitä voi ajatella Phaetoniksi hivenen erilaisella korilla, koska suunnilleen kaikki tekniikka on suoraan Phaetonista. Tuo sama tieto on sitten netissä aika monessa muussakin paikassa...
http://en.wikipedia.org/wiki/Bentley_Continental_GT
tekniikka.
lippispään ikivanhassa a3-audissa on nähty W12 moottori, vaikka miten on "premium"-audi?
Aivan.
Tyhmiltä rahat pois mielikuvilla, sanoi markkinamies.
Paljasta omat mielikuvasi...
Audin W12-moottorissa on kuivasumppuvoitelu ja Phaetonissa märkäsumppu. Tuo moottori esiteltiin ensimmäisenä Audissa vuonna 2001.
Kyllä ne tekniset innovaatiot ovat viimeaikoina tulleet ensin Volkkareihin ja sitten vasta Audille.
Tästä esimerkkinä nyt vaikka DSG ja TSI. Esim. 7 pykäläinen dsg laatikko tuli ensin Golfiin ja sitten vasta eri nimellä Audi A3:een.
Näinpä se meni. Ja hyvä niin että meni noin. Testasivat dsg vaihteistoa (oliko rs skodassakin ennen audia??) ja tsi moottoritekniikkaa ensin muissa, ennekuin audiin sen ne laittoivat. Ihan järkevä temppu, jättivät kätevästi tuollaisen "floppaus-varan", ettei audin maine olisi kärsinyt jos jompi kumpi tai molemmat innovaatiot olisivat jostain syystä olleet epäonnistuneita tuotoksia.
Jetta ja Golf eli Jetta Variant ovat ensimmäisinä kohtuuhintaisina Volkkareina ohittaneet Audin edullisemmat mallit premiumeina. Olen itsekin vaihtamassa Audia Golf Variantiin.
Mutta muutos on jo päätetty. Jetta ja Golf Variant riisutaan kromeista takaisin kansanautoiksi jotta ne eivät enää kilpailisi Audin kanssa. Tekniikkahan on silti samaa eli vain ulkonäössä palataan takaisin vanhaan.
että Volkkari ei ole premium (korin ja sisustuksen taso ei yllä premium-tasolle). Mutta hintaluokassaan Volkkari on hyvä.
Jos nyt jätetään Volkkarin Trendline pois laskuista niin pieniksi jäävät myös sisustan laatuvaikutelmaerot. Ja jos verrataan Variantin Comfortlinen/Sportlinen koria Audin koreihin niin niistä ei "premiumeroa" löydy.
meillä oli molemmat merkit yhtäaikaa. Volkkarin kori ei ole Audin veroinen ja sisustus alkaa pitämään ääntä pienemmillä kilometreillä, joskin kilpailijoihin verrattuna Volkkarikin pärjää nykyisin hyvin. Joskus 80-luvulla varsinkin diesel Volkkarit natisivat valtavasti jo vähän ajettuina.
Minulla on Audi ja tätä ennen ja myös seuraavaksi Volkkari. Audi ei eroa porukasta mitenkään. Suurempia hälyääniä ei ole missään autoistani ollut ja tuskin on seuraavassakaan. Sen takia ei kumpikaan ole enempää tai vähempää premium. Suurin ero on ulkonäössä ja siksi Jetta/Golf Variant onkin aika mainio valinta, tietysti hyvin varusteltuna. Sitä seuraavaa Golfin näköistä mallia tuskin itsekään kelpuuttaisin.
korien jäykkyys selvästi parempi kuin Volkkarien. Myös sinkitys on paksumpi. Ja kun sisustus on korkeampitasoinen maksan mielelläni enemmän.
hienoa jos uskot edes itse tuohon
Löytyykö noiden väitteiden tueksi mitään dokumentaatiota? Mittaustuloksia käytettyjen sinkkikerrosten paksuuksista, korin rasituskokeita, pistehitsausten määriä, suurlujuusteräsrakenteiden määriä...
Autojen verhoiluissa ja sisustuksissa on todellakin eroja, mutta VW-Audi parivaljakossa kyse on erilaisesta muotoilusta. Käytetyissä materiaaleissa ei laatueroja suuntaan tai toiseen löydy.
Väitän että kyse on vain markkinointimiesten syöttämistä mielikuvista.
jäykkyydet ilmoitettu ja sinkkikerrosten paksuudet mitattu. Audi on edellä selvästi.
Verhoilut ja sisutukset voi jokainen helposti verrata saman liikkeen esittelyautoista. Eroja voi olla mutta hyvin pieniä eikä aina siihen suuntaan kuin voisi luulla.
Korin jäykkyydestä ja sinkityksestä en usko että eroja löytyy. Kyseessä ovat saman valmistajan saman pohjalevyn autot jotka aivan varmasti saavat saman käsittelyn riippumatta siitä mikä merkki lopputuotteeseen laitetaan.
Minusta on aivan toisaalta aivan oikein että nykyinen Jetta ( farkku) pudotetaan takaisin kansanautosarjaan ulkonäöltään pois kilpailemasta Audin kanssa. Siitä huolimatta aion sellaisen ostaa ennen muutosta.
Tuota en minä eikä kukaan muukaan usko ilman tutkimustuloksia.
löytyvät korin jäykkyyksistä. Pohjalevy on vain pieni osa autoa eikä auton korien jälkikäsittely tapahdu edes samassa paikassa.
Tuotantolaadullisesti VW on täysin yhtä premium kuin Audi.
Mielikuvalaadussa ei - kiitos konsernin markkinoinnin.
Audilla on arvokkaampi statusarvo, mistä varsinkin yritykset maksavat mielellään lisäarvon (työsuhdeautot).
Julkisorganisaatioille (esim. poliisi) riittää tosiasiallinen käyttölaatu, joka on kaikissa samaa tasoa. Statusta ei tarvita.
Ja ainahan joku ostaa omallakin rahalla "premiumin". Tutkimuksien mukaan usein heikon itsetunnon omaavat ostavat sen (yleensä)elinkaarensa päässä olevan vanhan premiumin tai suorituskykyisen auton. Hyvä näin.
sinun kannattaa pysyä siellä markkinoinnin puolella eikä sekaantua tekniikkaan.
tälläkin palstalla. Alan julkaisuissa noita kyllä on, tavallisissa autoissa Alfa Romeo pääsee korin jäykkyydessä Audin tasolle.
Uuden A4:n korin jäykkyys lisääntyi muuten 5 % vanhaan verrattuna painon kevetessä kymmenisen prosenttia. Uuden A4:n korissa käytetään noin 30 % suurlujuusterästä mikä on huomattavan suuri lukema.
Ostin juuri Golf Variantin – mutta siitä karmeasta kromisäleiköstä huolimatta, en sen ansiosta!
Tosi ruma autohan se on päältä päin, siitä ei pääse yhtään mihinkään! Mutta rumuus unohtuu kun pääsee nauttimaan TSI-moottorin 240 newtonmetrin väännöstä ja nätisti toimivasta 7-lovisesta DSG:stä! Eikä auto ole SISÄolemukseltaan pahan näköinen.
Vajaa viikko on nyt Golf-kyydistä nautiskeltu.
Riittävän premium minulle, vaikka keskikastin kansankulkineeksi luokitellaakin. Audi ei tarjoa tässä kokoluokassa teknisesti sen enempää, onpahan vain hinnoiteltu reilusti raskaammin (erityisesti lisäherkkujen osalta). Samaa sopinee olettaa huoltohinnoista.
A6 ja A8 ovat jo selkeästi premium-malleja, aivan samalla viivalla samankokoisten MB- ja BMW-mallien kanssa. Muuten ihan jees, mutta ei-yhteensopivia kukkaroni suorituskyvyn kanssa.
Sovitaanko niin että olet paskanpuhuja siihen asti kunnes toisin todistat.
saman vuosimallin Audin korin vääntöjäykkyys 22 kNm/deg kun Volkkarilla se on 17.9 kNm/deg.
Sinkkikerrosten paksuudessa on usean mikrometrin ero Audin hyväksi, tulokset näkyvät vaikka tästä:
http://www.tectyl.fi/uploads/g37c1.pdf
A8 on edustusluokan luxusauto ja A6 ihan normaali ylemmän keskiluokan perheauto noin karrikoiden.
A6:lle löytyy markkinoilta kilpailijaa vaikka miten, mutta A8:lle lähinnä vain MB:n, BMW:n ja Lexuksen lippulaivat. Esim. Volvolta tai Saabilta ei löydy autoa tuohon kategoriaan.
Sovitaan että sinua pidetään paskanpuhujana siihen asti kun annat niitä tuloksia.
http://keskustelu.suomi24.fi/autoilu_show.fcgi?category=95&conference=567&posting=22000000038658188
ja lisätään, että A8:n (vm. 2004) korin jäykkyys on 38 kNm/deg, alumiinikori!!!
Se teki sitten sinusta VIRALLISEN PASKANPUHUJAN! Onnittelut uudesta tittelistäsi!
http://www.tuulilasi.fi/uudetautot/?subarea=vuutuus&article=125483
Korin vääntöjäykkyys on aivan eri luokkaa kuin Borassa. Uutukaisessa käytetään runsaasti suurlujuusterästä.
Hola! Los autos dos halpinos, muchos pesos finlandero maksamas!
vaikea ymmärtää vai mikä lie
http://keskustelu.suomi24.fi/autoilu_show.fcgi?category=95&conference=567&posting=22000000038658188
Hihasta voi kuka tahansa vetää ja mitä tahansa. Meneekö jo perille?
yritä aukaista linkki. Sinulle ei varmaankaan tule alan ammattijulkaisuja.
http://keskustelu.suomi24.fi/autoilu_show.fcgi?category=95&conference=567&posting=22000000038660801
Ellei sinulla ole mitään faktaa olisit edes hiljaa näyttämättä tyhmyyttäsi. Nyt sinä linkität omiin höpöjuttuihisi.
Anna kysyjille tiedot jos sinulla sellaisia on. Kävi kyllä jo selväksi ettet tiedä tästä asiasta yhtään mitään.
Ei tunnu löytyvän netistä eikä näköjään ole sinullakaan näistä mitään tietoa. Eli VW:n ja Audin vastaavat mallit ovat korin jäykkyydeltään toisiaan vastaavia mikä nyt oli täysin itsestäänselvyys jo muutenkin. Asia on loppuunkäsitelty ellei keneltäkään löydy lukuja ja linkkiä mistä luvut voi todeta oikeiksi.
taitaa olla yksinkertaisten asioiden tulkitseminenkin liian vaikeaa.
Ihan kaikkea ei netistä löydy vaan pitää lukea ammattijulkaisuista, mutta esim. ruostetutkimus löytyy:
http://keskustelu.suomi24.fi/autoilu_show.fcgi?category=95&conference=567&posting=22000000038658188
Joku harhainen linkittää nyt omiin sepustuksiinsa.
tuossa jokunen lisää:
Alfa 159 31.4 kNm/deg
Audi A4 (2002) 22 kNmm/deg
Audi A8 (2004) 36 kNm/deg
Audi TT Coupe 19 kNm/deg
BMW Z4 14.5 kNm/deg
BMW E46 Coupe 12,5 kNm/deg
BMW E46 Sedan 13 kNm/deg
BMW E90: 22,5 kNm/deg
Bugatti Veyron 60 kNm/degree
Ford Focus 5d 17.9 kNm/deg
Ford Mustang (2005) 21 kNm/deg
Jaguar X Type Farkku 16 kNm/deg
Mercedes SL 21 kNm/deg
Mazda Rx-7 15 kNm/deg
Opel Vectra (2002) 18 kNm/deg
Porsche Carrera GT 26 kNm/deg
Saab 9.3 Sedan 22 kNm/deg
Volvo S80: 18,6 kNm/deg
Volkswagen Phaeton 37 kNm/deg
VV Golf (2003) 17,9 kNm/deg
VW Phaeton 37 kNm/deg
Audi on koriltaan kärkiluokkaa Alfan kanssa normaaliautoista.
Ja tuo ruostetutkimus:
http://www.tectyl.fi/uploads/g37c1.pdf
Eikä edes lähdettä.
Olipa yllättävää että Volkkari oli parempi kuin kaikki Audit. Vastaavan kokoluokan autoissa ei tietysti eroa paljoa ole mutta Phaeton oli kuitenkin parempi kuin vastaava Audi.
Audi on Volkkaria parempi mutta edustusautoksi tehty Pheton on vajaat 3 % parempi. Hyvät arvot on Volkkarillakin.
Tiedot ovat peräisin autoteollisuuden julkaisuista, ei mistään Autobildeistä tms. (voi niissäkin olla oikeaakin tietoa).
Ruosteenestossa Audi vetää pidemmän korren, toki myös Volkkari on hyvä
Mistä nämä luvut ovat kotoisin? Lipsahtiko kun laitoit lukuja joissa VW on Audia parempi?
Audi on siis parempi mutta edustusautoksi rakennettu Phaeton on noin 3 % jäykempi kuin A8. Hyvä on Volkkari pienemmissäkin kokoluokissa.
Tiedot ovat alan julkaisuista, eivät mistään Autobild lehdistä (voihan niissäkin olla oikeaa tietoa.
Ruosteenestossa Audi oli myös parempi, toki Volkkarikin ihan hyvä. Volkkari oli muuten paras Tekniikan Maailman ruostetestissä jokunen vuosi sitten (Audi ei ollut mukana).
siis VW näyttää olevan parempi. Näissä luvuissa ei toisiaan vastaavia ollut kuin A8 ja Phaeton ja siinä VW oli parempi.
Ja laatu ei varmasti ole huonompaa kuin unkarilaisissa Audeissa.
vaan laitoin lukemat, jotka julkaisussa on. Valitettavasti paljon olen noita julkaisuja hävittänyt eikä kaikista malleista löytynyt lukemia.
Tuo Phaeton on vain hiukan jäykempi kuin alumiinikorinen Audi!
suurlujuusteräsen käyttäminen ei lisää korin vääntöjäykkyyttä lainkaan.
ihmettelen vaan.
Vaikka nyt näissä luvuissa Audi olikin Volkkaria vähän huonompi niin samoja autoja ne ovat. Ei vastaaviin autoihin tehdä tästä syystä tuotantokustannuksia nostavia muutoksia.
No lähinnä siksi, että moottorit ja iso osa muusta tekniikasta kasataan valmiiksi euroopassa, ja pistetään sitten kiinni koriin etelä-ameriikassa, ja laiva tuo takaisintullessa valmiita autoja euroopan markkinoille.
Robotithan ne kasaavat eli aivan onko vieressä katsomassa meksikolainen Meksikossa vai karvanäppi Saksassa tai Unkarissa. Samat laitteet tekevät työt joka maassa.
on kun huomattavasti kevyemmällä korilla on saatu aikaan liki sama vääntöjäykkyys. Hintaahan sille tulee tietysti.
se Audi tehdään --> laadukkaampi.
Laadukkaita tietenkin ovat osat molemmissa.
Mutta ei se mikään häpeä ole Audille.
Audin 30-40 % kevyempi kori on lähes yhtä vääntöjäykkä.
vähintään nämä ovat eri osia:
Peltivalmis kori 35 %
Sisustus 11 %
Muut korivarusteet (lasit, puskurit, valaisimet ym.) 7 %
Yhteensä 53 %
Ulkopelleissä on pikku eroja, samoin sisustuksessa. Ei siis aivan 99% samoista osista mutta melkein.
Jos toinen on tehty alumiinista niin voidaan vain todeta että se on epäonnistunut tässä suhteessa.
ne valmistetaan vähintään 53 prosenttisesti. Tekniikasta riippuen eri osia on 53-100 %.
Mutta jos tieto on tuolla tasolla, että väitetään korin jäykkyyden lisääntyvän suurlujuusterästen käytöllä niin voi väittää osia samoiksi.
koska kori ei ollut ratkaisevasti jäykempi vaikka on huomattavasti painavampi.
Mutta jos tieto on tuolla tasolla, että väitetään korin jäykkyyden lisääntyvän suurlujuusterästen käytöllä niin voi väittää toisin.
Sama se millä tapaa parempi tulos saavutetaan. Volkkari oli kiistatta parempi.
Ei ihan sataprosenttisesti mutta melkein.
tulee yleensä ensin Volkswageniin, esim. DSG ja TSI-moottorit.
Sitten Audiin ja Skodaan.
Hienoa volkkari!
OK. Volkkari siis parempi mutta tuo mahtuu kyllä mittaustoleranssien sisään.
paino. Audin kori on 30-40 % kevyempi. Samalla painolla Audin kori olisi huomattavasti jäykempi.
Lopeta nyt hyvän sään aikana tuollainen unelmointi, että Audilla olisi jotain tekemistä Premium-luokan kanssa.
Sääliksi käy.
ovat merkityksettömiä. Kansainvälisten moottoritoimittajien eivät.
Täältä se katkeruutesi kumpuaa:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kateus
ottaa kantaa muuhun, mutta sen tiedän että Audissa sisusta kasatessa muoviosien väliin heitetään ylimääräinen kerros silikonia estämään kitinöitä ja muuta resonointia. Sinänsä materiaalit ovat jo Volkkareissakin aika hyviä, joten niissä ei suurta eroa ole. Enkä nyt tarkoita mitään Poloa vaan A3 vs. Golf ja esim. A4 vs. Passat.
Unohtui kommentoida tuo Skoda asiaa. Kyllä Skoda ja Seat saavat käytännössä saman tekniikan(vaihteisto ja moottorit) kuin Volkkarin ja Audinkin perusmallit. Esim. 1.8TFSI löytyy kaikkien merkkien nokalta vaikka on viime vuonna esitelty. Samoin DSG:tä löytyy(7-vaihteisesta en tiedä). Seatit ovat sisältä aika muovisia, mutta Skodat ovat melkein samalla viivalla Volkkarien kanssa. Idänihmeen houkuttelevuutta lisää vielä järkevä varusteiden hinnoittelu.