kenen valmistamia laitteita teillä on käytössä ja mikä niissä on hyvää tai huonoa? Mistä kannattaa hankkia ja mistä kannattaa ottaa asennus?
Mistä
maasähkö
212637
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
katteles tuolta http://www.marinestore.fi/www/order.php?af=&card=66
itse olen kasannut noista navixin kamoista.
noita varmaan myy kaikki tarvikeliikkeet
vaikuttaa kiinnostavalta, mutta joutuu poraamaan isommat reiät kaapeleille jotta liittimet saa menemään läpi.
Saa ne liittimet helposti ruuvattua irti ja sit taas takaisin.
Onpas systeemi ja mitkä HINNAT! Veneiden sähköjärjestelmissä liittimien määrä pitäisi minimoida eikä maksimoida, mutta jälleen kerran, onhan se lopulta ihan oma asia mihin rahojaan tuhlaa.
Ovatko nuo jatko/välikaapelit aina 2 metrisiä vai onko pidempiäkin?
onko sinulla parempi ehdotus mielessä ja jos, mikä?
tossahan on laturi mukana.700-800€ tollasesta joutunee aina pulittamaan.Tosin jos olet itse sähkömies niin voinet helposti ja halvalla moisen tehdä.
3m pitkä
kokonaiskustannus ratkaisee.
Järkytyin niin kovin.
Tästä saa käsityksen mitä sähkötarvikkeet yleensä maksavat: http://www.finnparttia.fi/
Eikä esim. ruskea upotettava pistorasia maksa täälläkään http://www.maritim.fi/pdfs/200-240.pdf kuin 18,30 e.
halvalla tekeminen samoin kuin venevalmistjalta koko purren teko. Minä en ole kumpaakaan joten joudun pikkasen enemmän maksamaan.Samaa mieltä siitä että hinnat ovat kyllä korkeita, niin tarvikkeilla kuin veneilläkin.
niin hintakin tippuu.Ei muuta kuin tarjouksia tekemään
Kurkkaapa keltaisia sivuja. Sieltä löytyy sähkömies sinullekin.
tähän hätään ladata tuon eka linkin hinnastoa - joskus sitten paremmalla ajalla.
Toinen esimerkkisi pistorasiasta ei kerro minulle mitään. Sillä ei liene paljoakaan väliä maksaako se 20 vai 50 Eur kun niitä tulee 1 tai 2. Sen sijaan maasäkhökeskukset ja akkulaturit maksavat enemmän eikä Navixin keskus ole kallis muihin verrattuna, kun huomioi, että siinä on molemmat.
Paljon siitä kyllä pyydetään rahaa, mutta niin muistakin.
Erillisen akkulaturin saa toki halvemmallakin. Hintaan vaikuttaa mm. latausvirta ja lähtöjen mra.
Biltemasta vikavirtarele ja automaatisulake ja piuhaa. Helppo kasata. Toiminut hyvin.
Bilteman tai muun ns. halpisliikkeen leluja ei ole syytä ostaa venekäyttöön.
Ota yhteys Maritimiin, Merediniin tai muuhun asiantuntevaan venetarvikeliikkeeseen ja kerro mitä olet tekemässä. Näin saat hyvää palvelua ja koko setin kerralla.
Oliko tämä sarkasmia? Että Maritimista tai Meredeninistä saisi palvelua?
Mitään lelujahan ei Biltemasta kehoitettukaan ostamaan, vaan sähkötarvikkeita. Voin vakuuttaa sinulle, ettei yksikään Biltemassa myytävä sähkötarvike ole Bilteman valmistama, vaan ovat ihan samaa kamaa mitä myydään oikeissakin sähköliikkeissä.
Pappabetalar kakarat siellä kaivaa nenää eikä palveleminen kiinnosta yhtään. Onkohan nämä ammattilaiset neuvoneet myös maasähköpiuhan ostamisessa? oikeen naurattaa kun näkee niitä piuhojen paksuuksia :) Jaa että sulla on 25A laturi ota tosta toi keltanan peukalonpaksunen jööti se riittää just, oikeesti se riittää 25A 220V. 25A 12V on pikkasen eri.
Kyllä sitä pitää itse tietää mitä ostaa paikasta riippumatta. Jos ei tiedä parempi antaa ammattilaisten hoitaa homma, venetarvikeliikkeiden myyjät eivät ole venealan ammattilaisia, he ovat vähittäiskaupan MYYJIÄ aivan kuten sivan kassat.
Bilteman valikoimasta suurin osa kelpaa Ruotsin ja Norjan vaativille veneasiakkaille.
Väitän että laatu on Bilteman vahvuus.
"Väitän että laatu on Bilteman vahvuus."
Bilteman "vakioasiakkaana" en ihan allekirjoittaisi tuota. Mielestäni Bilteman ylivoimaisia vahvuuksia ovat hinta-laatusuhde (laatu sinäänsä ei ole erityisen korkea, mutta hintaan nähden hyvä) ja ennenkaikkea loistava jälkimarkkinointi: mikäli ostamasi tavara vikaantuu, voit kiikuttaa sen takaisin kauppaan ja saat rahasi ilman sen kummempia selityksiä tai kuitteja. Toista on näiden "laatuliikkeiden" kanssa. Maritimit ja muut välttelevät vastuutaan viimeiseen asti.
CTEK:n systeemissä valmit liittimet, joten voi asentaa itse laillisesti. Laturia ei tarvitse ostaa.