Olipa ja on vieläkin eräs ihminen , joka lupasi; tammikuussa 2008 lähdemme sinne lomalle. Nyt on tietääkseni loka kuu ½ välissä ja missään lomalla ei olla käyty. Aina on tullut ELÄKELÄISELLE muita taärkeämpiä menoja , niin eilenkin. Hän vaan ilmoitti , että seuraavat 2 viikkoa kuluvat , hänellä , siellä ja täällä , työtä tehdessä , sitten seuraava viikko menee "poikien " kanssa kala reisulla. Mitähän seuraavaksi. Minua suututti niin vallan per.... , että katsoin viisammaksi poistua pihan puolelle. Olin niin vihainen , etten tiennyt pystynkö hillitsemään itseäni.Vihainen olen vieläkin , pihisen ja puhisen , yksikseni tietenkin . Lupaus on lupaus , ainakin minun mielestä.
Lupausten pettäminen
Vihassa marinoitu
9809
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
..on inhottavaa. Minulle on ainakin kunnia asia, että jos lupaan jotakin, niin pidän lupaukseni.
Oletko kysynyt tältä ihmiseltä, että MIKSI hän ei ole lähtenyt lomalle kanssasi, vaikka on luvannut.
Voisit myös kysyä, että MIKSI hän on mennyt lupaamaan, jos hänellä ei ole ollut aikomusta lähteäkään lomalle.
Voisit myös kysyä, että kumoavatko uudet tekemiset vanhat lupaukset.
Ja onko hänellä edes aikomustakaan lähteä lomalle ja jos on, niin koska. Jos hän sanoo, että on aikomus, niin voisit pyytää, että sovitte päivät, koska menette ja sen jälkeen hän voi kieltäytyä tulevista uusista menemisistä, kun teidän yhteinen matka on sovittu ja päätetty.
Tyhjät lupaukset kertovat ihmisestä paljon. Voisitko ajatella lähteväsi jonkun toisen ihmisen kanssa lomalle?
Henkilösuhteissa pidän luotettavuuta ja rehellisyyttä (tietyin varauksin) kaiken perustana.
Tuohon voimakkaaseen riippuvuuteesi on varmaan vahvat perusteet?
Muutenhan lomailisit yksin tai muussa seurassa!
sanomaasi ja hui kauhistus miten säikähdin! Olen huomamatta tullut tosi riippuvaiseksi , tallotuksi jne. En käy missään yksin , olen aina kotona odottamassa ruuan , puhtaan pyykin jne. kanssa.Olen myös alkanut pelkäämään muita ihmisiä(olen aikoinani ollut varsin seurallinen), en käy koskaan kylässä , en kirjastossa , en kaupassa , siis en missään. Joskus käyn Hänen kanssaan kaupassa, ostan mihin Saan luvan , omaa rahaa minulla ei ole käytössä , koska Hänellä on oikeus käyttää minun palkka tiliäni, vaikka sen pitäisi sopimusten mukaan olla vain minun käytössä. Johtuneeko tilin käyttö oikeus pankki virkailjoiden tuttavuus Häneen , vai sukulais suhteet. Vaihdan pankkia! Nyt lpoppui tämä iän-ikuinen jallitus.Kiitos sinulle , kun ravistit minut hereille tästä horroksesta ja kaille muillekin. Aamu on ilataa viisaampi!
Minulla oli aikoinaan miesystävä, joka lupasi viedä minut maailman ääriin ja aina ne lupaukset vesittyivät samoin kuin muutkin hänen lupaukset. No, se juttu nyt ei olisi kestänyt muutenkaan, kyllästyin ja lähdin omille teilleni.
Nykyisen miesystäväni/kihlattuni kanssa olen matkustellut kaksi kolme kertaa vuodessa milloin missäkin. Lähden kohta hänen luokseen suunnittelemaan ensi kevään matkaamme ja miten homma pistetään liikkeelle ; )
Lähden yksin! Menköön hän minne haluaa ja kenen kanssa haluaa!Miettikköön sitten kavereittensa (parempia?) kanssa missä mennään ja milloin? Menenkin tästä Aurinkomatkoja katsastamaan ja sehän on nykyisin helppoa varata matka suoraan netin kautta!
...juuri noin :)
Serkkuni lupasi noin vuosi sitten että lähdettäisiin lomalle muttei ole mitään lomaa edes tehty. ei ole soittanut eikä nähtykkään:(
Minunkin isäni lupasi vuonna 1959 ostaa minulle kolmipyöräisen pyörän.
Ei ole vieläkään ostanut, ja pilven päällä niitä tuskin myydäänkään.
Pistää vihaksi.
Ai se oli Sun kolmipyörä kun tuolta taivaalta rämähti tuohon keskelle pihaa pari viikkoa sitten?
No, se meni kuitenkin korjaamattomaan kuntoon joten nostettiin pihatalkoissa roskalavalle ja vietiin pois. Mutta, isäs muisti kuitenkin.