Miten täällä suhtaudutaan parantajiin? onko seurakunnan sisällä? miten he itse kokevat? Onko heitä?
Parantajat
Heska vaan
11548
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Mutta jos olisi kyse, kasviparannuksesta niin olisi .
..joku edesmennyt saarnaaja on joskus sanonut että emme tarvitse iskelmälaulajia, huippu-urheilojoita emmekä parantajia mainostamaan seurakuntaa, vaan on yksi seurakunnan merkki, se on ristiinnaulittu ja verinen vapahtaja..
miks se jäi sinne edesmenneen saarnaajan haltuun?
miksei hänestä sitten saarnata?
jättäkää sitten se antikristuksen meininki kokonaan ja julistakaa ristiinnaulittua.
IHME PARANTAJAA . JOLLAISIA ON MUILLA ,esim. Helluntalaiset .
On meidänkin (es.lest.) seurakunnassa parantajia. Eivät vaan mainosta asiaa niin voimakkaasti, ja tekevät sitä "Jumalan kunniaksi". En tiedä onko näitä useita, mutta ainakin yksi. Moni saattaa tuntea, mutta jätetään nimet omiksi tiedoiksemme!
Ja nyt puhun siis "ihme parantajista", eli parantajista jotka parantavat fyysisiä vaivoja. Sielun parantajiahan seurakunta on täysi.
olisi uskoa edes sinapinsiemenen verran?
Kukahan mahtoi esittää tuon kysymyksen ja mitä mielestänne se tarkoittaa ?
Mitä sille ihmiselle luvataan joka ottaa raamatusta jonkin kohdan pois tai lisää siihen jotain ?
Kannattaisi ehkä tarkastaa tämäkin kysymys Matt:10 luku vaikka kokonaan ,esimerkkinä
löytyy kyllä monta muutakin paikkaa mutta tästä voi sen lukea ilman pyhäähenkeäkin sen voi ymmärtää.
MUTTA ... ilman Pyhää Henkeä EI VOI USKOA!!!
Jaak. 1:6 Mutta anokoon uskossa, ollenkaan epäilemättä; ...
... sillä joka epäilee, on meren aallon kaltainen, jota tuuli ajaa ja heittelee.
Jaak. 1:7 Älköön sellainen ihminen luulko Herralta mitään saavansa,
"ilman pyhäähenkeä" että jos joku höppänä höpisee ettei parantumisen ihmeet olisi raamatullisia,niin minkä hengen kanssa hän niin väittää asian olevan (liekö henkeä lainkaan).
Kohta kait väitetään ettei pyhähenkikään ole raamatullista.
PS. ymmärsin kyllä mitä sinä veli tarkoitit:)))
kunhan vähän karrikoin.
Oli vain niin hyvä paikka puhua toimivista armolahjoista. Nimittäin jos ihminen ei usko mitään saavansa vaikka Jumala on sanassaan selkokielisesti luvannut antaa, niin ilman jää.
Sekin on otettava kyllä huomioon että jos ihminen toimii vaikkapa rukoillen toisen puolesta, mutta tavoitteena on saada OMAA kunniaa Jumalan töistä, niin silloinkin jää ilman.
Jumala ei anna kunniaansa kenellekään muulle kuin itselleen. Me kynnämme ja me kylvämme, mutta kasvun voi antaa yksin Jumala. Tarkoitan sitä, että uskoakaan ei voi itse ottaa hyllyltä, sen lahjoittaa Jumala jos hän tahtoo. Sama koskee parantumisihmeitä ja muita ihmeitä.
Kunnia Jumalalle!!
Minusta se tarkoittaa sitä, että voimme saada Kristuksen nimessä kaiken minkä anomme. Esim. jos meillä olisi uskoa riittävästi, ja rakentaisimme rukoushuonetta, kaikki liittyisi yhteen ja siirtyisi paikalleen, senkun lätinä vain kävisi .
Tämä pois ottaminen ja lisääminen on kahdessa kohtaa, Moos. kir. ja Ilmestys kirjassa, sitä ei olla ymmärretty koko Raamattuun .Eikä ole tarviskaan sillä Apogryyfiset kirjat, jotka on poistettu . Heillekin olisi taivasosuus jo poistettu .