Valtakunnallisesti mediassa on väitetty kirkon eroakirkosta.infoa epäonnistuneena, joka on vain lisännyt kirkosta eroamisia.
Itse kuitenkin pidän kampanjaa erittäin hyvänä ja pidemmällä tähtäimellä kannattavana. Tällä hetkellä moni ihminen eroaisi muutenkin kirkosta, joten helppo on laittaa tällaisen palvelun piikkiin sitä.
Moni vanhoillislestadiolainen on myös sillä kannalla, että eroakirkosta.info on hyvä idea kirkolta, sillä jotku vl:tkin ovat harkinneet kirkosta eroamista. Tämä ei olisi vanhoillislestadiolaisuuden kannalta hyvä asia, koska se vain repis joukkojamme.
Tässä jotain eroakirkosta.infosta
http://www.tampereenseurakunnat.fi/uutiset2008/1/eroakirkosta_info_-sivuilla_jo_100_000_kavijaa
Itse kuitenkin pidän kampanjaa erittäin hyvänä ja pidemmällä tähtäimellä kannattavana. Tällä hetkellä moni ihminen eroaisi muutenkin kirkosta, joten helppo on laittaa tällaisen palvelun piikkiin sitä.
Moni vanhoillislestadiolainen on myös sillä kannalla, että eroakirkosta.info on hyvä idea kirkolta, sillä jotku vl:tkin ovat harkinneet kirkosta eroamista. Tämä ei olisi vanhoillislestadiolaisuuden kannalta hyvä asia, koska se vain repis joukkojamme.
Tässä jotain eroakirkosta.infosta
http://www.tampereenseurakunnat.fi/uutiset2008/1/eroakirkosta_info_-sivuilla_jo_100_000_kavijaa
Vastaukset 41
Vanhimmat
autuuskysymys, missä on paperit. Tärkeintä on se hengellinen asia, siis samanlainen usko. Itse koen verorahojen menevän kankkulan kaivoon. Suokoon kaikille omantunnon vapaus ja sietäköön tällaista heikkoa keskuudessanne.
te vl:t ootte . Tai pitäisikö sanoa, että sinä Weha olet heti eriseuraa tekemässä.
minkäänlaista eriseuraa tekemässä, vaan suottakoon vapaus. Vaikka joku kutsuttaisi ympärileikkaamattomana----
palvelu on hyvä asia, sillä se helpoattaa asiaa, jotka haluavat kirkosta erota. Hyvin kannatettava asia. En kuulu itsekkään kansankirkkoon, enkä aio liittyäkkään, ikipäivänä!
Uskomassa oleva ei tee itse sellaisia ratkaisuja, jotka sotii tätä uskoa vastaan.
VL:ät tietääkseni ei ole kirkosta eroamisen kannalla.
omantunnon kysymys ja tiedän muitakin VL:iä, jotka ei kuulu kirkkoon.
Jotku VL:ät kuuluvat esim. Ortodoksikirkkoon.
Silloinko en ole Vl:Ä jos en kuulu kirkkoon? Näin päättelin tuosta tekstistäsi.
olla edes vanhoillislestadiolainen paperilla (jäsen), kuhan on hengellisesti yhtä. Näin on puhujaveljet sanonut. Ja monasti on ollut tuollaisia opillisiakin opetuksia.
kirkkoon ennen parannuksen tekoa, että kyllä hän myöhemmnin vaihtaa sen ev. lut. kirkkoon.
Tämähän on luterilaista uskoa.
Ja kyllä kirkkoon on hyvä kuulua.
niin ennemmin kuuluisin Ortodoksiseen kirkkoon, koska sen luopumus ei ole niin suuri. On esim. pitäydytty siihen, että mies toimii saarnanvirassa. Eikä opeteta millään tavalla, että kastamattomat lapset joutusi kadotukseen.
ei se ole aina lupa jollekin asialle, vaikka kysymyksessä olis VL.
Usko on omakohtainen asia. Mutta mikään asia ei sais mennä uskomisen edelle.
mutta tämä on minulle omantunnon kysymys. Luopiokirkkoon en halua kuulua. Oliko selvästi sanottu?
ortodoksikirkkoon....näin on sanottu. Eihän se mitään luterialista uskoa ole, vaan nimiluterilaista...
tällaisissa asioissa ja kannanotoissa.
Ja sanoisin, että kannattaisko ehkä ollakin, koska näinkin suurista asioista on kysymys.?
"Sinun tahtosi tie on parhain, vain murhetta tie oma toi."
Uskovaiset ovat ruukanneet kysyä Jumalan suuta eri aikoina ja erilaisissa asioissa. Ja se Jumalan ääni kuuluu Seurakunnan kautta täällä maan päällä.
Itse en uskaltais olla kovin rohkea tällaissa asioiss, ennen kuin tietäsin, että se ei sodi uskoa ja hyvää omaatuntoa vastaan.
Siis että henki vastaa henkeen seurakunnan kanssa näissäkin asioissa.
Ja että ratkaisu ei olis vaan oman mielen tai muutaman muun mukainen, vaan että seurakunta yhtyy tällaiseen ratkaisuun. Ja että tämä ei aiheuta ristiriitaa eikä pahennusta uskon eikä uskovaisten kanssa.
Ja nimenomaan haluaisin valita miel. sen mihin enemmistö yhtyy.
Mistä sen tietää, jos nämä muutamt on voineet mennä vikaan. Ja näin voi todellakin käydä tällaisissa asioissa...
Kannattaisko siis ajatella, että mitä Jumala haluaa, eikä että mitä itse haluaa.
On opetettu, että on suomessa sellasiakin, jotka pelastuvat, vaikka ei olekkaan VL:ien jäseniä paperilla, mutta uskovat samallatavalla ja käyvät uskovaisten seuroissakin.
Ei ole vaadittu, siis, että pitäisi olla edes VL:än jäsen paperilla. Kuinka sitten kirkon jäsen?
***Pitääkö vääntää rautalangasta:)
Kirjoittanut: weha 16.10.2008 klo 22.01***
V. Minä en haluais lähteä koskaan mukaan rautalangasta vääntämiseen. Sanoin vaan mitä itse ajattelen asiasta.
***On opetettu, että on suomessa sellasiakin, jotka pelastuvat, vaikka ei olekkaan VL:ien jäseniä paperilla, mutta uskovat samallatavalla ja käyvät uskovaisten seuroissakin. ***
Enhän ole tälliasta vastaa väittänytkään, samahan se on Ruotsissakin.
***Ei ole vaadittu, siis, että pitäisi olla edes VL:än jäsen paperilla. Kuinka sitten kirkon jäsen? ***
V. Vaatimuksenako sinä tämän otit? Sellaiseksi sitä ei ollut tarkoiettu.
esitit, eräässä viestissäsi eritoten. Niin onhan se silloin vaatimuksena otettava. Minua kuitenkin hirvittää kirkon luopumus, ja se on omantunnon kysymys. Hyi olkoon, kun tekee pahaa...ja sanon tämän vilpittömin mielin.
jos haluat.
Mutta luepa kaikki viestini ja yritä muodostaa kokonaisuus asiasta. Ehkäpä se ei sitten tunnu enää niin vaatimuksena.
millään pahalla, mutta mä en saa edes leipääni kirkosta, vaan päinvastoin kävisi, jos kuuluisin.
omantunnon vapaus. Mutta olis hyvä muistaa, että se omatuntokin voi antaa väärän vastauksen.
Ja hoitamaton omatunto voi toimia väärin.
Pitäisi varmaan korjata niitten omaatuntoa,jotka ei syö lihaa!!!
Mutta minulla on sellanen vakaumus, että viimmesenä voisin kuulut ef.lut. kirkkoon, enkä siellä halua käydäkkään ja omia seuroja on kyllin. MItäs mä siellä jumalanpalveluksissa kävisin, kun ei niillä ole avaintenvaltaakaan.
oikein tarkoitin...
Väärinkäsityksen mahdollisuus voi olla erittäin suuri kun käy tällaisia keskusteluja, ja varsinkin Internetissä...
mitään väliä mitä tarkoitit, kantani on selkeä tässä.
Tyhmäähän on kuulua kirkkoon, jos ei edes usko kirkon sanomaan, eikä ole edes millään tavoin uskovainen...
Eihän sen repiä tarvitse Vanhoillislestadiolaisia, jos jotku ei sinne voi kuulua. On lukemattomasti syitä, miksi en voi kuulua kirkkoon. Saatetaan kyllä esittää, että muutkin kuuluvat, mutta eihän se ole autuuskysymys, jos sitä ei siksi tehdä.
>>>Tyhmäähän on kuulua kirkkoon, jos ei edes usko kirkon sanomaan, eikä ole edes millään tavoin uskovainen...
tuossa itsestäni...
paperilla synagogaan? Häviää siinä reilut 200 vuodessa pelkkänä kirkollisverona ja menee kakkulan kaivoon.
Ennenmuuta tuo on vakaumuksellinen asia minulle, miksi en kuulu kirkkoon.
vängellä käsityksiäsi.
Mutta koska tämä asia on kuitenkin täällä esillä, halusin tuoda vaan sen toisen puolen asiasta esille.
Onko se opinnollinen asia, jos ei kuulu paperilla kirkkoon?
mitätön, ettei se vaikuta kenenkään uskomisen asiaan, ei omaani, eikä muiden, vaikken voi ikipäivänä kirkkoon kuulua.
parhaiten saat vastauksen kotiseurakunnastasi.
En osaa tähän asiaan suoraan vastata...
Sinähän olet kuitenkin ymmärrykseni mukaan VL. :)
-----------------------------
Kuulun itse juuri näiden edellä mainittujen asioiden vuoksi, ja ennen kaikkea, että käytänhän itsekin kirkon palveluja hyväksi.
Ev. lut. Pappi on kastanut lapseni, ja vihkinyt...
Ja kun sitä kerran kuoleekin, niin hautapaikkakin löytyy varmemmin kirkkomaalta,
Eikä tarvise tulla haudatuksi ***Perunamaahan..*** :))
Kaikki kirkolliset toimitukset on ainakin minulle siis suoritettu oikein.
Eihän kaikkea tarvitse yleistää ja ottaa itselle, jos kirkossa jotakin väärää oliskin.
Meidän perheen kohdalla on toimittu aivan oikein kirknn taholta.
Ja sen vuoksi ei ole tarkoitus erota.
Siis jos joku tekee väärin, ei koko asia tarvitse olla väärä.
Täälläkin on vieläpä jo nykyään VL-pappeja jos haluaa. Ennen ne tuli Suomesta, ja toimi saarnamatkojen yhteydessä.
Vaikkakan kaikki papit ei ole olleet VL:iä. Mutta ihan oikein on toiminut ja toimttanut virkansa.
Lapsi on saanut nimen ja liitetty seurakunnan yhteyteen.
Mitä siinä muuta tarvitsee...
kirkkoon ja toimittaa papin virkaa ym. erilaisia tehtäviä kirkon piirissä, voin itsekin turvalliseti kuulua kirkkoon.
Tämä on oma mielipide.
On täysin Eri asia, jos olisin siellä yksin ja meikäläisistä ei kukaan kuuluis sinne...
En halua siis tästä asiasta tehdä tämän suurempaa numeroa...
nykyisin hautausmaahan, vaikka ei ole kirkon jäsen...Asia ei mitenkään vaivaa minua, kaikkea muuta. On vain ihan kiva kertoa käsityksensä asiasta.
En käy kirkossa tilaisuuksissa, kuin VL-pitämissä. Toki voin niistäkin tarvittaessa jäädä pois ja käydä vain VL:ien omalla toimitalolla.
Milloin tämä sivusto tulee?
Ei sellasia sivustoja tarvita. Jos haluaa erota lestadiolaisuudesta, se on helppo homma.
Sen kuin marssii rauhanyhdistyksellä seurakunnan eteen ja sanoo, että "Minä olen päättänyt erota tästä vanhoillislestadiolaisuudesta kokonaan ja täten irtisanon myös rauhanyhdistyksen jäsenyyden tästäpäivästä lähtien. Minua saa pitää pakanana ja bublikaanina tästä eteenpäin. Voitte heittää minut saatanalle. Amen".
Näin helposti se siis onnistuu!
Jeesukseen. Ei Hän tarvinnut kirkonpalveluja, kuten ihmiset.
Vaan kiccki
eiku kasvaa. Naispappeuskysymykseen, vl-mafiaan jne kypsyneet ihmiset eroavat kirkosta ja tämähän sopii SRK:lle mainiosti. Kaikki vl:t äänestävät kaikissa (myös seurakunta) vaaleissa ja näin ko porukka miehittää "syntisten" seurakuntalaisten virkapaikat.
ja bonuksina (srk palauttaa kolehti- ja jäsenmaksut takaisin) ilmaisterapiat vierotusoireisiin