Mikä mahtaa olla keskuslukituksessa vialla, kun välillä kauko-ohjaimella ei mene ovet lukkoon ollenkaan? Valot vilkuttaa kyllä aukeamisen tai sulkeutumisen merkiksi, mutta mottorit ei vedä ovia lukkoon. Jos käyttää autoa välillä käynnissä, niin homma taas luistaa ihan ok. Patterit ei pitäisi olla huonot ja olen myös kokeillut vara-avaimilla, eikä toimi sen paremmin niilläkään. Tämä vika esiintyy satunaisesti ja alkoikin yhtäaikaa kun syyspakkaset. Silloin alkaa tälläisiä ongelmia tulla esiin. Olisko haukannut kosteutta jostain liikaa???
Jos joku on kokenut samoja ongelmia tai muuten vain tietää missä vika on, niin kertokaa ihmeessä.
Jos joku on kokenut samoja ongelmia tai muuten vain tietää missä vika on, niin kertokaa ihmeessä.
Vastaukset 7
Vanhimmat
...siis hälyttimessä? Vai onko uudempi, eli alkuperäinen saabilainen.
Vaikuttaisi siltä että hälyn yhteys keskuslukituksen ohjaukseen on viallinen. Jos on jälkiasenteinen juttu, niin voi pahimmillaan olla toteutettu ryöstäjillä. Silloin on vaikempi löytää vikakohtaakaan, kun johdot on vedetty tyyliin "mää itte!". Jos keskusyksikön paikka on tiedossa, voi sieltä seuraten etsiä ko. johdot. Nyt pitäisi tietää menevätkö ohjauksen johdot esim. suoraan lukituksen keskuyksikölle vai esim. kuskin ovimoottorille. Näissä piuhoissa lienee vika jos lukitus kuitenkin toimii avaimesta vääntämällä?
Samalla periaatteella Saabin omakin tietysti toimii, eli keskuslukitus on erillinen järjestelmänsä, johon mahd. hälytin/kaukosäädin vain antaa ärsykkeen. Sen viat lienevät kuitenkin harvinaisempia...
Minulla ihan samanlainen vaiva:
- Auto 9000 CS vm -95 ja Saabin oma hälytin/keskuslukituksen kauko-ohjain.
- Lukitus reistaa satunnaisesti niin, että valot vilkkuvat ja hälytin kytkeytyy, mutta ovet eivät lukitu. Ilmiön sattuessa ei keskuslukitus toimi myöskään keskikonsolin napista eikä kuskin ovesta avaimella!
- Jostain syystä ei koskaan esiinny toisin päin eli kun ovet kiinni ja häly päällä, aukeaa aina kauko-ohjaimella!
- Yleensä hetken odottelun jälkeen taas toimii. Joskus auton uudelleen käynnistys ja sammutus auttaa, mutta aina ei sekään.
- Eli ongelma on ihan vastaava kuin jos avainpesän kytkin ei oikein toimisi, mutta esiintyy siis myös kauko-ohjaimella käytettynä!
Eli kertokaa tietäjät, mistä vika löytyy?
En ehtinyt vastaamaan, kun ennätit tehdä sen jo puolestani. Anyway, viat on juuri samanlaiset, kuten selitit. Itselläni CS vuodelta 96 ja juuri tuo Saabin oma yksikkö.
Kertokaa todella jos olette törmänneet tälläiseen vikaan.
Minulla ei ole tuollaista kauko-ohjausta omassani, mutta ammatillisen näkökulman puolesta uskallan epäillä, että kuljettajan oven ovimoottorissa lukituksen tilaa ilmaiseva kytkimistö jää lukossa-asentoon tai ei ainakaan mene auki-asentoon asti. Sama tilanne voi johtua myös siitä, että tieto lukituksen tilasta ei mene boxille asti, eli esim. oven ja pilarin välinen liitin/kaapeli on hapettunut tai vioittunut. Ohjaussysteemihän tietää ainoastaan kuljettajan oven tilan tai siis miltä se kytkimien mukaan näyttää. Vian haun voi aloittaa vaikka mainitusta liittimestä. Seuraava vaihe on kuskin oviverhoilu auki ja mittaamaan tapahtumia sekä tarkistamaan johdotuksia.
oikeassapa olet! saabin keskuslukon moottori kuskin ovessa on rikki, tuskin johdotukset. olen vaihtanut omaani ja kaverin autoon kumpaankin uudet ja johan rupesi toimimaan. vinkki uudet alkuperäiset maksaa muistaakseni 270 ekeä. mutta tarvike toimii myös, hinta oli muistaakseni 30 ekeä!
Muistatko mistä hankit tarvikkeena moottorin? Saako niitä ihan kaikista isommista tarvikeliikkeistä?
Niitähän löytyy jokseenkin jokaisesta liikkeestä. Minä ostin Osaset-liikkeestä, jossa tuollainen 5-johtoinen maksoi alle 10 euroa. Ko. osa tuntuu tosi rimpulalta verrattuna alkuperäiseen osaan, mutta toimii paremmin ja tuntuu kestävänkin.
Kiinnityshän on standardi(?), joten se sopii "heittämällä" paikalleen, johdot pitää vaan muuttaa liittimelle.