Osaisitteko antaa hyviä neuvoja. Meillä on 9-viikkoinen tollerinarttu ja se hyökkii 6-vuotiaan tyttömme kimppuun todella usein. Puree käsistä, jaloista ja roikkuu vaatteissa. Tyttö yrittää kieltää ja olla huomioimatta pentua mutta pureminen vain jatkuu. Vasta kun minä puutun asiaan pentu rauhoittuu hetkeksi. Mitä voisimme tehdä ja mitä varsinkin tyttö voisi tehdä osoittakseen pomoutensa ja ettei pentu purisi toista ihan ruvelle?? Pikaisia vastauksia odotellen.
Vastaukset 3
- ***
Hei,
ainakin ihan yleisesti "pomoksi pääsemiseen" voisi kokeilla, että lapsi ns. maistelee koiran ruokaa ennen kuin annetaan (eli maiskuttaa kupin päällä).. Mutta en tiedä miten noin pieni pentu ymmärtää.
Kannattaa kysyä apua kasvattajalta! :)
Tsemppiä teille! - ei..
ole kokemusta tollereista, mutta koirista kylläkin, ja lapsista niiden kanssa. Teillä kyseessä siis aivan "vauva"koira, joten sitä vaan pitää opettaa, että ketään ei saa purra. Jos kyseessä kovapäinen pentu, niin lapsi ottaa pentua niskanahasta kiinni, niin että vingahtaa, kun pentu puree ja kehuu kun pentu on nätisti. Voi olla kuitenkin vaikeaa saada pentu kunnioittamaan lasta, kun kyseessä kuitenkin niin pieni lapsi. Jos homma ei onnistu, niin sitten aikuinen opettaa pennun, ettei ketään saa purra. Kun kyseessä noinkin nuori lapsi, niin hänenkin voi olla vaikea ymmärtää, koska pitää olla tiukka ja koska pitää kehua. Koiravauvakin vaistoaa, että kyseessä ei ole auktoriteettiä omaava ihminen, joten sitä ei tarvitse kunnioittaa. Mutta kyllä te saatte pennun oppimaan, että lapsi on korkeammalla kuin pentu !
- sfs
Kerrot/näytät koiranpennulle että lapsi on sun erityissuojelussa ja että siihen ei kosketa. Itse en missään nimessä antaisi 6 vuotiaan lapsen napata koiraa niskasta, jos pentu on vähänkään terävä ja taisteluhaluinen niin se vaan innostuu siitä ja antaa takaisin. Itse en ottaisi riskiä että pahimmassa tapauksessa koira nappaa liian lujaa kiinni ja sitten lapsi pahimmassa tapauksessa alkaa pelkäämään koiraa ja ihan syystäkin. Eli puutu itse asiaan heti kun pentu näykkii. Toki kannattaa vahvistaa lapsen asemaa koiraa nähden esim antamalla lapsen antaa koiralle ruokaa valvonnassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1761550
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.100758En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58725Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203588- 48546
- 126546
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50528- 37526
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15500- 25493