Vinkatkaa mistä erottaa kanin sukupuolen? Tuli vaan mieleen kun puolitoistavuotiaalla hermeliinillämme ei tunnu nisiä mahan alla. Pitäisikö tuntua? Suositelkaa jotakin weppiosoitetta tai kirjallisuutta tästä aiheesta. JA ÄLKÄÄ VASTATKO, ETTÄ MIKSI YLIPÄÄNSÄ HANKIT KANIA JOS ET TIEDÄ SEN SUKUPUOLTA! Meitä ei haittaa vaikka kanimme olisikin urospuolinen. Emme ainakaan ala nimeä vaihtamaan. Olisi vaan hauska tietää.
kanin sukupuoli?
poika nimeltä iines
7362
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Meidän pojalla on ainakin ihan selvät kivekset.
Ja ne tosiaan huomaa helposti. Jos ei mitään näy, niin taitaapa se tyttö olla.
...on ainakin kivekset. Ne huomaa aika helposti joten jos ei mitään näy, niin eiköhän se tyttönen ole.
noooh...eipä se pahitteeks kakskaan kertaa ole.
Kyllä tosiaa ne kivekset näkyy kun kurkit kanisi takaosastoon.
Meidän poika merkkaa paikkoja hieromalla leukaansa niihin. Pojat ovat yleensä reviiritietoisia.
Jos kuitenkin epäröit, niin voit viedä kaniystäväsi vaikka elänkauppaan/eläinlääkäriin ja pyytää, että pupusi sukupuoli tarkistettaisiin.
http://www.debmark.com/rabbits/sexing.htm
mun kanin piti olla poika mut se paljastukin myöhemmin tytöksi!kiva!...nogh mut jos sillä ei oo nisiä ja yleensä poika kanit on rauhallisempia ku tytöt ja meidän hermeliini on aika äkäinen niin voi olla ,että se hyvinkin on poika!
Minä tulin tähän keskusteluun, sillä en ole varma onko kanini tyttö, vai poika. Onko se totta että poika kanit merkkailevat kaulallaan? Jos on niin minun kanini on poika.. Sillä tyttönä se ostettiin mutta jos se on niin, taitaa olla poika :D