kamera canon A70. miten helkutissa saisi päiväyksen helposti mukaan kuviin. Sehän on kameran kuin kameran perusominaisuus vaan ei löydy a70:stä. Olisiko jotain kevyttä ohjelmaa jolla ton voisi suorittaa mahd. nappia painamalla?
päiväys digikuviin
supio
51146
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ostin kesällä Canon Powershot A 300:sen johon olen ollut tyytyväinen.
Ominaisuuksiltaan ovat varmaan samaa sarjaa sinun kameran kanssa.Otettuja kuvia katsellessa etsimessä on päiväys ja kelloaika, mutta ne saa kuviin vasta tulostusvaiheessa, ei siis siinä vaiheessa, kun siirtää koneelle.Harmillinen juttu.
Mukavia kuvaustilanteita sinulle.
En osaa vastata kysymykseesi, mutta seurataan yhdessä, jos joku asiantuntija vastaisi.
Minun obgelma on nimenomaan että päiväys ei tule kuvaan siinäkään vaiheessa kun kuvat siirtää koneelle! eli jos lähetän kuvat esim. sähköpostilla kehitysfirmalle, että saisin paperikuvat, niin päiväys tarvitsee lisätä ensin joka tiedostoon käsin kuvankäsittely ohjelmalla?
Millaisia kokemuksia on kehityspalveluista netissä?
Moi!
A70 kameroissa päiväys pitäisi lisätä käsin kuvakäsittely ohjelmalla. Kameran kanssa tullut ohjelmistoa (tai mitä tahansa ohjelmistoa) voi käyttää siihen tarkoituksen. Vaan lisäät päiväystä tekstinä.
Tiedän tämä ei ollut se vastaus mikä halusit kuulla mutta "that's the way it is!". Sorry jos tekstissä on virheitä mutta suomi ei ole minun äidin kieleni.
Happy shooting (photographs!)
IFI:llä hyvä ja nopea palvelu >> tilauksesta 3 pv:ää ja posti tuo "putken" kotiin.ainakin tänne Keski-Suomeen. Ei muuta kun rohkeesti tilaamaan.
Sillä onnistuu päiväyksen liittäminen kuvaan ja moni muu temppu. Softa on vieläpä ilmainen.