Olen katellu hintaluokassa max 6000 olevaa audi a3, sillä rahalla siis saa a3:sen joka on vuosimalliltaan joku -97 tai 98 ja koneeltaan 1,6 tai 1,8. Kumpi noista koneista olisi parempi vaihtoehto luotettavuuden ja varaosien kannalta?. Noilla tuon hinta luokan audeilla on ajettu noin 200tkm. Onko se liikaa? miten onko noissa paljon ollut vikoja? Ja Kannattaako ylipäätänsä ostaa enää tälläistä vai alkaako olla loppuun ajettu? onko varaosat missä hinnoissa? Ja huollot muuten? miten usein jakopää täytyy tehdä?
audi a3:sta ostamassa
mitä vikoja
1468
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Ei 200tkm ole nykyautolle mikään merkki siitä että se on ajettu loppuun. Kannattaa ehkä ottaa se 1.8, isompi moottori ei ole tuon painoisen auton kanssa oikeastaan koskaan joutunut kovaan rasitukseen, ja se tarkoittaa melkein automaattisesti että se kestää sinne 300tkm asti hyvin helposti, tämä siis jos puhutaan VW Groupin autoista. Yksi asia mihin kannattaa kiinnittää huomiota on, että onko auto huollettu aina merkkikorjaamolla, jos näin on tehty niin mitään isoja ongelmia tuskin on vaanimassa kulman takana.
PS. Esim. skoda dieselmoottorilla kestää 1 milj. kilometriä ilman että moottorille tai vaihteistolle tarvitsee tehdä yhtään mitään.
http://www.carsandtuning.org/one-million-km-with-skoda-octavia/