Ruoka
Omar sormet= Pehmitä n.15-25sek. omareita mikrossa,muotoile niistä sormen näköisiä ja lisää niihin mantelikyni mantelilastusta(muista kysyä jos kenelläkään allergoita!)
Nakkisormet= Nakit tai prinssi/pikkunakit käyvät tähän. Laita nakkeihin viilto jo hon laitat ketsuppia. Sen jälkeen laita mantelilastu kynneksi.
Hiiren aivoja=Valmista popcornit kattilassa(myös mikropopcornit käyvät!)ja lisää sen jälkeen sinne elintarvikeväriä(punaista)sekä nokare voita. Näin popcorneista tulee punaisia.
Kaninpapanat saat suklaamuroista(niistä coco popseista)
Kakkapökäleet saat sulattamalla suklaata ja laittamalla suletettua suklaata pussiin tai pursorttimeen(pussiin reikä päähän) ja pursota ympyränmuotoiseen piparkakku muottiin. Anna ensimmäisen kerroksen sulaa ja sitten tee siihen kíerrettä.
Booli: Punaista tai vihreää mehutiivistettä ja spriteä tai vastaavaa. Jääkäden booliin saat laittamalla punaista tai vihreää mehua hyvinpestyyn muovihanskaan (ei sellaiseen siivoushanskaan) laita pakastimeen ja anna jäätyä hyvin.
Keksikää ja kertokaa itse lisää ruokavinkkejä!
Leikkejä ja tekemistä:
Esim.Taskulamppu/mörköpiilosta! Jäänellä taskulammppu ja etsii pimeästä piilossaolijoita.
Nukke kiertämään= Laittakaa nukke kiertämään kehän ympäri. Jokaisen pitää pussata nukkea johonkin kohtaan. Kun nukke on kiertänyt jokaisella niin paljasta tämä:jokaisen pitää vuorostaan pussata vieressä olevaa samaan paikkaan kuin pussasi nukkea!
Sisustusvinkkejä en kamalasti tiedä,joten niitä voin itse laittaa.
Appelssiinilyhdyn voit tehdä appelsiinista, jos et kurpitsasta jaksa kovertaa.
Tässä vinkkejä ja kertokaa itse lisää!
3
2033
Vastaukset
- joon.as
omenasta voi tehdä kutistetun pään (tällä rupee oleen kiire että kerkee kuivaa)
poista kota, kaiverra veitsellä kasvot
sivele suola sitruunaliuoksella että ei mätäne kuivatessa.
Kun on valmis voi myös maalata.
Trasselista saa muotoiltua melkeen mitä vaan ollaan käytetty;
oksennukseen, örkkejen pintamateriaaliksi, mädäntyneeksi kädeksi jne.
Tammenlehdet kuivattuna ovat oiva somiste ja helppo
Mustikanvarvuista saa spraymaalin kanssa köynnöksiä ja kimppuja
harsosta ja halvoista muovipääkalloista saa hyvän haamun. - Nimetön
Omena vedessä-kilpailu
Yksi ta useampi vati, omenoita yhtä paljon kuin osallistujia. kädet selän takana ja ajanottaja ottaa aikaa ja se, kuka on saanut ensimmäisenä puraistua omenasta palan tai saanut parhaan ajan, voittaa!
Kummia tuntemuksia
Laatikko, jonka sisään käsi mahtuu, mutta laatikkoon ei näe. Laatikon sisälle kuorittuja viini rypäleitä(tuntuvat silmämunilta)ja pilkottua spagettia(tuntuu madoilta). - H.Alloween
Viimevuonna juhliemme keskipisteenä oli hiilihappojää, joka höyrysi boolimaljan keskelle upotetussa pienemmässä astiassa. Upeaa aavemaista usvaa!
Sisustukseen saa helposti ja halvalla horroria peittämällä huonekaluja auki leikatuilla jätesäkeillä sekä kaupasta saatavalla hämähäkinseitti-harsolla.
Tässä vielä linkkejä naamiaisasuja myyviin nettikauppoihin:
http://www.irtoparta.fi/
http://www.punanaamio.fi/
http://www.pilailupuoti.com/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse864670Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1123870Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1903700Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.702113Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791298- 1301182
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1541131- 511034
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30924