http://iltasanomat.fi/urheilu/uutinen.asp?id=1602738
Petri Pasasen oma maali johti tappoon Venäjällä
Tekikö maalin Pavel Pogrebnjak vai Petri Pasanen? Tästä riitelivät pietarilaiset miehet niin rajusti, että toinen puukotti lopulta toisen kuoliaaksi.
Traagisesta tapauksesta kertoo Komsomolskaja Pravda -lehti.
Viktor Bugakin ja Anatoli Dorbyshev kokoontuivat Dorbyshevin kotiin katselemaan Suomen ja Venäjän välistä MM-jalkapallokarsintaa. Miehet olivat hyviä ystävyksiä ja heillä oli tapana seurata yhdessä myös Zenitin otteluita.
Venäläiseen tapaan miehet varasivat ottelua varten myös miestä väkevämpää, jota kuluikin ahkerasti nimenomaan ottelun alkupuolella.
Bugakin oli tunnettu Pavel Pogrebnjakin ihailija, joten mies riemastui suuresti, kun ottelun ensimmäisen maalin näytti tekevän nimenomaan hänen lempipelaajansa.
Miehet halailivat toisiaan ja siinä tohinassa Bugakinilta jäi näkemättä maalin hidastuskuva, josta totuus selvisi. Maalintekijäksi merkittiinkin Suomen oma mies Petri Pasanen.
Dorbyshev näki sivusilmällä asian todellisen laidan, mutta ei ryhtynyt ystävänsä iloa pilaamaan.
Votkat juotiin loppuun ja ottelu päättyi onnellisesti Venäjän voittoon. Kun Bugakin teki lähtöä kotiin, miehet pysähtyivät vielä yhdessä rappukäytävään tupakalle.
Siinä ryhdyttiin vielä kertaamaan ottelun huippuhetkiä ja palattiin ensimmäiseen maaliin.
- Maalin teki itse asiassa Pasanen, sanoi Dorbyshev.
- Älä viitsi, ihan selvä Pavelin maali, väitti Bugakin.
Syntyi riita ja möykkä kuului koko taloon. Bugakin otti lopulta esiin nyrkit, ja heikompi Dorbyshev oli jäädä alakynteen.
Humalaisen logiikalla Dorbyshev ajatteli tuolloin pelottelevansa kaverinsa rauhalliseksi. Hän haki asunnostaan veitsen.
- Rauhoitu, Viktor, Dorbyshev sanoi keittiöveitsi kädessään.
Pyyntö ei kuitenkaan johtanut mihinkään. Bugakin puolusti lempipelaajansa kunniaa - ja Dorbyshev sanojensa mukaan vain omaa henkeään.
Kun Bugakin kävi seuraavan kerran Dorbyshevin kimppuun, tämä iski häntä keittiöveitsellä suoraan sydämeen.
Bugakin kuoli rapputasanteelle.
*******************************************
http://www.alibi.fi/uutiset/petri-pasasen-oma-maali-aiheutti-henkirikoksen-venajalla
Petri Pasasen oma maali aiheutti henkirikoksen Venäjällä
17.10.2008, 11:30
Riita jalkapallomaaottelun maalintekijästä johti tappoon keskiviikkona Venäjällä.
Oma maali
Venäjän ja Suomen välisessä jalkapalloilun MM-sarjaan kuuluvassa maaottelussa teki Suomen puolustaja Petri Pasanen 1-0 tilanteeksi oman maalin. Moskovassa ottelua televisiosta seuranneet Viktor ja Anatol halailivat toisiaan vodkahuuruissa. Jalkapallo on Venäjällä iso asia.
Riita
Viktor ryhtyi kehumaan, miten loistava pelaaja hänen ihailemansa Pavel Pogrebnjak on. Viktorin mielestä maalin teki juuri hänen idolinsa. Anatoli sanoi maalin olleen Suomen oma maali, jonka teki Petri Pasanen. Asia kääntyi hurjaksi riidaksi. Viktor uhkasi hakata Anatolin, joka tämä näin loukkasi hänen ihailemansa pelaajan kunniaa.
Isku sydämeen
Heikompana miehenä Anatoli päätti rauhoittaa tilanteen uhkaamalla Viktoria keittiöveitsellä. Uhkaus ei tehonnut, vaan Viktor tuli kohti. Anatoli iski kerran rintaan. Isku sattui sydämeen ja Viktor tuupertui kuolleena portaikkoon.
Petri Pasasen oma maali aiheutti tapon Venäjällä
***Deathwish***
0
312
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 253760
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5402732Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532290Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2122261Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131749Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191540Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip531512- 971399
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621251Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951204