Onko jossain netissä videopätkää, josta näkisi miten sotilaallinen tervehtiminen asennossa tehdään?
Asennon tekeminen
4
1128
Vastaukset
- Sivarimajuri
Armeijassa se kyllä opetetaan.
Jokatapauksessa asennon teet laittamalla kantapäät yhteen (asentoon mentäessä vedetään vasen kantapää kiinni oikeaan) niin, että halkasi muodostavat V:n, jonka leveimpään kohtaan mahtuu nyrkkisi vierekkäin.
Laita selkä suoraksi ja nosta hieman rintaa ylös, jotta näytät ryhdikkäältä. Nosta käsivartesi (olkapäästä kyynärpäähän) samalle, suoralle, tasolle hartialinjasi kanssa ja "jännitä" kämmenesi mahdollisimman tasaiseksi ja laita se noin parin sentin päähän kulmakarvastasi. Eli katso että edestäpäin ei "peilaa" kämmenselkä tai kämmen, vaan näkyy kämmenen sivu. Kyynärpäähän tulee noin 45 asteen kulma.
Katse suoraa eteenpäin "tyhjyyteen".
Asennon tekeminen loppuu silloin kun ylempi lopettaa oman tervehdyksensä tai silloin kun ymmärtää kuinka turhaa se on.- Sivarimajuri
Katse siis tervehdittävään tietenkin kun kyse tervehdyksestä. Normaalissa asennossa ei kättä nosteta ollenkaan ja tällöin katsotaan tyhjyyteen hieman yläviistoon normaalista suorasta katselinjasta ja naama peruslukemille molemmissa tapauksissa.
- teejiinolla
asento on liikkumaton olotila,jossa on olematon liikkumatila.näin ainakin opetettiin kymen it rykmentissä -99. kymen it r.i.p
- vihdoinkin---
www.yogadancer.com
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1633204
Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten5012665Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!371427Sinun ja kaipaamasi törmääminen
Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?1011359Ammuskelua Eliaksenkadulla
Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?221201- 451109
Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3031018Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi120998Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan
Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti47996Olen pahoillani jos kärsit.
Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.35911