Big Brother myös 50 ja heti! Voi että meillä, olisi hauskaa ja katsojilla, korostan ;meillä.Ajatelkaahan: met täältä koko sakki sinne jutustelemaan ja tehtäviä tekemään!
Aloitan miekkii
PAKKASAKKA
27687
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
mihinkään suljettuun paikkaan.
Vai vielä tehtäviä, joutuisin vaikka Hatzan kanssa pimeään, hih,hiih, hi.
pitää olla sellainen savusauna.
Eihän met nyt vähenpään tyydyttäiskkään ! Ja juomana ei sitten kyllä kelpaa mikkään sidukka , eikä olut. Skumppaa ja kojamiiniä(konjakkia) ja wiskyä. No , vois sitä muuan pullo olla kansallis juomaa; kossua ja jotakin likööriä hienommille tytöille.Ja mittään lenkkimakkaran kyrsää ei tartte olla samassa korttelissakkaan , lohta ja filettä , tai jotakkii sellasta. Joko vaihdat katsojasta pirtin puolelle?
ilman "Savupororyynimakkaraa".
Sinä ymmärrä savusaunan päälle yhtään mitään, ei savusauna ole mitään ilman olutta. Mikä lie tuo skumppa. Mikä sen paremmin käy savusaunalle, kun lenkkimakkara . Eikä hienommat tytöt taida savusaunaan edes tulla.
Pakkasakka kyselee , että mistä sie tollasen mielikuvituksen oot käynny ostamassa? Poronliha ryynimakkara... Anna miun kaikki kestää.
Enkö mie laittannu ; että kyllä sitä saa mitä tilaa. Ja voihan se olla että oluttakki ssa , mutta sitä pittää hörsiä (juoda , tiedoksi H.lle)siitä skumppa klaasista (shampagnja lasiasista ; tiedoksi H.lle). Eis vaikkaan , saahan sitä tuuva omiakki evväitä ja juomia ja poro ei nyt kallista ole . Vertaa nyt vaikka nautan.(naurua).j ahienot tytöt net vasata savusaunassa viihtyykin ja sitten , kuules , viellä päälle kunnon turve naamiot. Siinä ei ennää kyselläkkään; kuka pelkää mustaa miestä. Tuu, tai oo tulematta.Oottelen kuiteskkii.
minä kun vähän ujonen, kai siellä pyyhkeet ympärillä, jos tuota, kaikki yhtäaikaa, meinaan miehet ja naiset. Sinä se kumma, kun shampanjaa savusaunaan, en oo ennen kuullutkaan. On me joskus olutta kiukaalle nakattu, mulla on muuten savusauna, ihan omatekemä, eilen lämpes viimeks.
saathan sie liinan ottaa, eihän sitä sukukalleuksia heti tartte kaikille esiin tuoda.Eikä sit skumppaa kiukaalle heitellä , lähinnä ääntä kohti.Oikkeekko siulla on oikkeesti savusauna? Oon nähny ja lämmittännykkii par er kertoo , vaan en itte oo päässy saunomaan , ko aina ensteks mennee miehet ja sehän vie aikaa!
kiukaalle se skumppa joutaa, pitää ensi kerralla kokeilla. Eihän savusanasssa tunnissa miksikään tule. Siellä menee aina kaks kolme tuntia, mutta kyllä seuraavana päivänä vielä tuntuu, että on käynyt saunassa.
syönyt sitä teilläpäin.
Minulla on kalakaveri joka on mysö syönyt sitä.
Parisen vuotta sitten kyselimme sitä tänne "vareksien sekaan" vaan sitä ei mistään tänne riittänyt.
Luultavasti se on joku pikkupaja kun sitä Lapissa tekee.
Kumpikin harmittelemme että ei tullut laitettua firman nimeä talteen.
Tein siitä yhdellä reisulla jumalaisen keiton juustolla.
tuotakaan uskonut1 Et sitte etelän varis tulee ja sanoo , että HÄNELTÄ on joku pikku paja vienyt idean , ja kalasta. Mee ja katto peiliin!
ei minulta kukaan ole viennyt mitään ideaa!
Totesin vain että olen sitä makkaraa nauttinut ja tehnyt siitä hyvän juustokeitonkin.
Emmekä me sitä haettu mihinkään "pisnekseen", ostettavaksi vai, kotiin, jääkaappiin ja syötäväksi.
taas höpötät? Sinulta kukaan varasta mitään ! Sinä varastit!!
varastin?
Kaiken olen maksanut mitä olen ostanut.
niin harvasanasta porukkaa, että viihtyvyyden vuoksi pitäisi tehtäviä olla koko ajan, Tehtäviin kuuluisi, kalastaminen omiksi tarpeiksi, sian teurastaminen lihaksi, ja siitä lahtikeiton teko. Jyvien jauhaminen jauhoiksi käsimyllyllä ja siitä leivänteko. Puiden hakkaaminen, viinankeitto, vaatteiden ompelu. Siinä tehtäviä mistä valita,
valita tuon käsikivillä jyvien jauhamisen ja
uutispuuron keiton, mutta ennen kuin
päästään niitä jyviä jauhamaan,niin jonkun pitäisi varstoilla puida ne viljat ensin:)
Niin ja se savusauna olisi myös ihan jees juttu:)
miestentyöt ja naistentyöt erottua. Jos niitä miehiä löytyy, joiden käsissä varsta pysyy.
vähänlaisesti, näin arvelisin nykypäivänä, jotka
sen taidon osaavat. Hieman helpommalla hoituvat
nekin työt nykypäivänä.
ihan oikeesti rupesi hymyilyttää ku tätä ketjua luin alaspäin:)), mulla on ainaski ollu ihan syntymästä lähtien nää handut tosi heikot. Mitään painavaa niillä ei voi kantaa...näistäki räppäläpistä on tehty ihan oikeesti pilkkaa..mutta yritän parhaani räpeltää. Käsitöitä ei voi tehdä, koska nivelet sen jälkeen ihan tosissaan särkee. Hyvä jos napin saan ommeltua. Iän myötä niissä toi särky senku lisääntyy samoin varpaissa. Ja kaikissa pikkunivelissä. Mut minkäs teet. Burana-kuuri on ainoo joka auttaa, mut sitäkään ei aina viitsisi syödä ja sit toi vesijumppa. Näitä munkaan räppäsormia, ku ei voi käsikirurgilla korjata...
Mut, toinen juttu on tää; ollaanks me menossa ihan oikeesti takaisin kohti omavaraustaloutta. Ruoan hinta nousee...ja taloudet jotka, pystyy hankkimaan kalastamalla tai metsästämällä lisä ruokaa ihan oikeesti "säästää" talousmenoissa. Varsinki toi lihan hinta hirvittää...ja kyllä munki mies tota kalastusta harrastaa just siks, et kuhan ja siian kilohinta on tosi korkee.
Tänäänki sit paistan just ihan tuoretta aamulla verkoilla saatua kuhafilettä...,kun laskee noi verkkojen hinnat ja venepaikanvuokrat, niin silti jää reilusti "voiton puolelle". Ja ennenkaikkea kyllä jos luonnosta tykkää, niin onhan se mielelle hyvä, et pääsee nauttimaan Suomen luonnosta. Jopa täällä Stadissa, sen voi tehdä. Ei tarvitse lähtee kehä 3:sen toiselle puolelle. Joten bensa kulutki jää veks.
Mut kyllä nauratti toi juttu, et jengi niinku sit joillaki kivimyllyillä jauhais noi jyvätki...ja tekis kaiken alusta loppuun...:)))
Eiköhän me vähemmäläki jo päästä, ku iso-isän isät...öljylamput vaa puuttuu...tästä ketjusta..
t.friidu
miettinyt kanssa samoja asioita. Ei pelota palaaminen omaan talouteen.Kyllä minä saan kaiken tarvitsemani elon ehdot aivan tästä piha piiristä , pois lukien kananmunat. Kas , jos naapurilla on , niin vaihdan johonkin mitä hän tarvitsee. Tuli ja meni ,tai tulee lama , ei se tällästä pientä kosketa!
meki asutaan täällä Stadissa, kerrostalossa. Ei oo tota ihan omaa pihaa..mut hei eihän sitä tiedä, mihin tää Suomi menee ihan oikeesti menee..ja kuinka tiukat ajat on edessä. Meilläki on upee ja iso vapaa - 70 luvun kerrostalon piha. Käytössä. Missä ei enää oo skidejä leikkimässä hiekkalaatikolla ku muutama. Voidaanhan meki sit pihatalkoilla muuttaa toi piha...en kyllä tiedä miten saa kalliolla mitään kasvamaan, mut noi reuna-alueet, ihan totta, täällä Stadissa oli sodan jälkeen vähän vastaava tilanne. Maasta oli kova pula. Kumpulassa on lähin siirtopuutarha-alue. Ja toinen tossa Pirkkolassa ja Haagan välissä, mutta siinä menee toi Hämeenlinnan moottoritie aika lähellä... Mutta, nää kasvipuutarhapalastat on kovin kysyttyjä, niihin pitää jonottaa..jos, sellaisen haluaa.. kai se takas tähän vanhaan sit menee..täälläki. Mut vielähän tota maata on Vantaalla ja Espoossa, Sipoosta, Stadi jo valtasiki alueen. Sipoosta.
Ja kanat taas, meillähän on käytössä noi verkkokellarit....et voidaahan me sit noita kanoja täällä pitää..
t.friidu
vilä sielä pik potteris, vai onko jo pehvat olalla.
Täällähän mie. Mitä nyt käväsin siellä ja tuolla . Ja sitten oon paikan päällä.Pien on tämä minun potteri ja pehvat saattaa olla jollain muulla ja jonkun muun olalla.Mie mittää tiijä pottereist.Kiaavat Sinulle.
tottakai, täytyy vaan ensin vaihtaa piikkipyörät autoon, kun sielä pp on tiet jo lipoosia.
Met kyllä oottelemma...henriiii
ja oottelemma , aika ei käväse pitkäskään , ko on mitä oottellee! Hyvää sunnuntaki aamua Sinulle.