mies toi juopon ex-muijansa jatkuvasti kotiimme ruoka-ja yövieraaksi avioliittomme ensimmäisen puolen vuoden ajan.
persaukisena en saanut muualta asuntoa,mutta eron pistin kyllä vireille.pahinta oli,että odotin koko ajan lasta! tälle kakkosvaimolle ei saanut puhua raskaudesta tai vauvasta,ettei hänelle tule paha mieli.me olimme selvinpäin,rouva2 tuli kaljalle 3-5 iltana viikossa. kun olimme ensimmäisen kerran "romanttisesti" elokuvissa, ex-mieheni julkesi pyytää rouva2:n mukaan leffaan, siellä se idiootti istui meidän välissämme! ex-mieheni maksoi hänen elokuvalippunsakin!!
kun vauva oli syntynyt,se akka oli pysynyt poissa kodistamme 4kk,ja saimmekin rauhassa hoidella vastasyntynyttä vajaa 4 viikkoa, kunnes se ämmä aloitti taas soittelun miehelleni pyytäen rahallista ja kuljetusapua. exäni suostui ilomielin;kun protestoin,hän ilmoitti,että kys.puliämmä on hänen paras ystävänsä,enkä minä mahda sille mitään.
sukulaiseni tai ystäväni eivät "pystyneet" auttamaan mitenkään minua oman asunnon hankkimisessa,ja poliisit käskivät lähteä vauvan kanssa turvakotiin,kun mies tuli sen naishirviön ja viinakassin kanssa kotiimme!
he jäivät sinne ryyppäämään,minä vauva kainalossa turvakotiin.sitten hain omaa vuokra-asuntoa ja olisin saanutkin heti,mutta ex-mieheni soitteli perättömiä lastensuojeluilmoituksia minun lapsenhoidon laiminlyönnistäni ja satuili alkoholinkäytöstäni!!!!(olen absolutisti)
jouduin asumaan turun ensi-kodissa yli 2kk,
ennenkuin siellä varmistuttiin että vauvanhoitoni on asiallista.sain vihdoin avioeron ja lähestymiskiellon minua ja lasta kohtaan. mies nimittäin soitteli ja manipuloi ensi-ja turvakodin henkilökuntaa,juoksutti heitä hakemaan minua, keksi tekosyitä käynneilleen toimistossa, häiriköi sukulaisiani ja lähetti minulle tekstiviestejä,mm.:"sain juuri pi...a!kyllä teki hyvää!! arvaat varmaan kuka antoi...". hänen ex-akkansa lähetteli myös herjausviestejä.
luulin olevani vihdoin turvassa,kun muutin uuteen asuntoon vauvan kanssa,olin onnellisesti eronnut,sain uuden puhelinnumeron ja turvakiellon(erittäin laaja osoite-ja henkilötietokielto),sekä lähestymiskiellon,mutta ei...
mies vakoili ystäviäni 3kk,kunnes sai osoitteeni selville ja ilmestyi kotiovelleni valittamaan ns.ikäväänsä. en tietenkään avannut vaan soitin tietysti poliisille ja kerroin lähestymiskiellosta.poliisit eivät ehtineet tulla,oli kiireellisempää työtä.minua kehotettiin avaamaan ovi ex-miehelleni ja "keskustelemaan ihan rauhassa,siten ne asiat selviävät".että sellainen teho on lähestymiskiellolla!!!
tapailin yksinäisyyttäni ex-miestäni,joka juoksi jatkuvasti ovellani,olihan lähestymiskielto yhtä tyhjän kanssa. kun joskus tapailin ystäviäni tai uutta miestuttuani,hänelle heräsi "huoli lapsen turvallisuudesta",kuten kaikille,jotka tehtailevat ilkivaltaisia lastensuojeluilmoituksia.silloin poliiseilla oli aikaa naapureideni iloksi juosta kotonani kyttäämässä.
nyt painajaisesta on jo vuosia ja lapsi kohta koululainen,mutta katkeruus exäni ja sen naisihmisen mielipuolisesta käytöksestä ovat ikuisesti jääneet mieleeni. myös poliisien asenne on pöyristyttävä.
en koskaan enää uskalla hankkia lasta.
kolmen avioliitto
2
755
Vastaukset
- HyväÄiti
Ilmeisesti mies oli ns. naistenhakkaaja, kun sinun oli pakko majoittaa hänen kaameaa exäänsä?!
Muuten en käsitä asetelmaa...
Viranomaisten toimissa pisti silmään heti, ettei sinun hyvinvointisi tai edes turvallisuutesi kiinnostanut lainkaan, mutta kotiisi rynnittiin heti, kun ilkeä ex-ukko teki ilkivaltaisen lastensuojeluilmoituksen.
Tyypillistä!!! - voimia sinne
Kyllä joskus joutuu kokemaan uskomattoman ääliömäisiä tapahtumia.
Itseäni vainosi ex- mies vuoden ja kjoska silloin ei edes ollut lähestymiskieltoa kesti kauan saada riittävä näyttö jotta jutun sai oikeuteen. Silloin törmäsin kahdenlaisiin poliiseihin. Toiset halusivat vähätellä, mutta esim ,aseman poliisit Helsingissä eivät ( lienevätr nähneet niin paljon häiriköitä..) Kyllä monasti tuntuu hurjan epäoikeudenmukaiselta omat kokemukset.
Itse olen ajatellut että voin nyt antaa hyvä tneuvot heti jos joku tuntuu joutuvan samankalttaiseen tilanteeseen.
Asiat täytyy tehdä näkyviksi jotta oikeus joskus toteutuisi paremmin.
Pidä hyvä huoli lapsestasi ja iloitse hänestä.
Miehiä on monenlaisia, eivät kaikki ääliöitä ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja15214486Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant408326Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va486072SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1695677Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124447HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.694317Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm544068Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot263975"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153730Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan692713