Harkitsen laivamatkaa Tallinnaan yhdessä lapseni 3v kanssa,laitetaanko passiin vain hänen nimensä vai myös kuva(lapsen kasvothan muuttuvat joka vuosi)?? Nykyään ei taideta myöntää kuin 5vuoden passeja ja kesällä vielä Tallinnaan piti ottaa mukaan passi,kai se ois hyvä olla olemassa vaikka ei kysyttäisikään,emmepähän ainakaan sen takia sinne jäisi :D
Passi
4
988
Vastaukset
- on samanlainen
kuin aikuisenkin passi. Alkavat sitten tullissa ilmoitella passin vaihdosta, kun lasta on vaikea tunnistaa enää samaksi.
- henkilökortti
Tallinnaan kelpaa matkustusasiakirjaksi se uusimuotoinen sirullinen henkilökortti. Passi ei ole välttämätön. Eiköhän noiden hinnat ole aika samoissa, niin että jos laajemminkin matkustelee EU-alueen ulkopuolella, silloin kannattaa hankkia passi.
- lisäkysymyksen
Minäkin ajattelin lähteä Tallinnaan 8-vuotiaan kanssa .Hän on vain minun passissa .Pitääkö hänellä olla oma ? Ja siis tarvitaanko Tallinnan passia tai henkilökortia ?
- kts Viron suurlähetystön sivut
http://www.estemb.fi/konsuliasiat/matkustusasiakirjat
Tuon mukaan 7 vuotta täyttänyt tarvitsee oman (kuvallisen) passin, koska lapsen kuvaa ei ole siinä aikuisen passissa, johon tiedot on liitetty.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045291Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17910827Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369691Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858508Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03190Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282202- 321525
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261490