onko tosi, kun olet töissä koulun keittiöllä
kuuluuko työpaikkaetuuteen ilmainen ruoka?
ajattelin vaihtaa alaa?
kuuluuko työpaikkaetuuteen ilmainen ruoka?
ajattelin vaihtaa alaa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Verohallituksen päätös vuodelta 2008 toimitettavassa verotuksessa noudatettavista luontoisetujen laskentaperusteista
13 §
Sairaalan, koulun, päiväkodin tai muun vastaavan laitoksen henkilökuntaan kuuluvan laitosruokailun yhteydessä saaman ravintoedun raha-arvona pidetään 3,90 € ateriaa kohden. Koulun, päiväkodin tai vastaavan laitoksen henkilökunnan oppilaiden tai hoidettavien ruokailun valvonnan yhteydessä saaman ravintoedun arvo on 3,12 € ateriaa kohden.
riippuu täysin paikasta,jostain palmian tehtaalta lähetetettystä moskasta en maksais latiakaan.olin monta vuotta isomalla koululla jossa oli ruokatarjonta itsetehtyä ja vaihtoehtoja löyty,syötiin aina ilmmaiseksi,mutta pomo ei ollutkaan mikään helvetin tiukkapipo.näillä palkoilla on ylipäätään törkeää pyytää maksua ruuasta,kun ottaa vielä huomioon kuinka paljon sitä kannettaan jäteastioihin!maksakoon kuka lystää minä en.
Nykyään sitä moskaa saa jopa kotiin ostaa, hintaa en tiedä. Erehdyin kaupungin hommiin neljäksi vuodeksi Palmialle.
Silloin ruokaa vietiin ilman maksua=varastettiin.Aika harvoin itse pystyin moista moskaa kotiin viemään. Yksikin ämmä vei koko suvulle. Varmaan kaikki mikä olis menny biojätteeseen, niin vei kotiinsa, takaovesta ja auton takalukkuun. Voi,olisin nauttinut, kun olis kärähtänyt. Vaan ei.
Ruoka maksaa, koulun keittiössä et sitä ilmaiseksi voi syödä. Ruokaraha menee monesti palkasta suoraan jos syöt. Halvalla kyllä siellä ruokansa saa.