osaisikohan joku auttaa? olen kärsinyt intensiivisestä kutinasta alapäässäni jo n. vuoden. olen käynyt gynellä pariinkin kertaan ja ollut lähes melko varma että kärsin vaivasta nimeltä valkojäkälä, josta olen paljon lueskellut. molemmat gynet ovat kuitenkin todenneet, ettei alapäässäni ole mitään vikaa vaikka limakalvot ovat kauttaaltaan vaaleat! voivatko vaaleat limakalvot muka olla terveet, eikö niiden pitäisi olla punertavat? ja mistäköhän näin jatkuva kutina johtuu? hiivaa tai sukupuolitauteja minulla ei ole. voiko olla, että lääkärit eivät vain tunnista valkojäkälää/jotain muuta ihotautia, jotka ovat vähänkin harvinaisempia?
vaaleat limakalvot
what..?
2644
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
minulla sama vaiva ollut pari vuotta. Valkojäkälää myös minun mielestä. Hydrokortisonvoide auttaa jonkin verran, mutta sitä ei saa käyttää viikkokausia. Valitettavasti täytynee vain kärsiä, koska valkojäkälään ei ole hoitoa. Gynellä käytävä kuitenkin vuoden välein, että mahdolliset solumuutokset tulisivat hyvissä ajoin ilmi.
ovatko lääkärit kuitenkaan todenneet sinulla valkojäkälää, vai sanoneet vain että sinulla on muuten vaan vaaleat limakalvot? olen lukenut, että valkojäkälän oireiden lievennykseen on kyllä paljon muitakin rasvoja kuin pelkkä hydrokortisoni, mm. protopic-niminen voide taitaa olla aika monella käytössä. jos sinulla siis valkojäkälä todella on niin älä ihmeessä kärvistele turhaan vaan kysele mm. tuota protopicia :) sivumennen sanoen sain muuten itse lievän hysterian kun luin, että valkojäkälä lisää riskiä sairastua ulkosynnytinsyöpään, mutta kun tarkemmin ajattelee, niin kyllä ihmisillä varmasti on suurempiakin riskejä syöpiin, mm. koko väestöllä taitaa olla n. 13 % riski sairastua munasarjasyöpään. oletko sattumoisin huomannut, että ihosi olisi tavallista ohuempi? sekin kai liittyy valkojäkälään.. entä pysytytkö harrastamaan yhdyntöjä normaalisti? mietin vain että johtuisivatkohan yhdyntäkivutkin valkojäkälästä ja olisiko niihin apua saatavilla.. jos tämä siis edelleenkään sitä valkojäkälää on.