Jouluksi Alpeille?

karkuun

Onko kokemuksia joulun vietosta Alpeilla?
Kandeeko?

6

8193

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sölden

      Itse vietin viime joulun Söldenissä Itävallassa. Omakohtaisena kokemuksena voin todeta, että en enää usko ikinä viettäväni joulua ulkomailla. Riippuu aika paljon ihmisestä, että miten ajattelee asiaa. Ensinnäkin itse olen "jouluihminen". Rakastan kaikkia jouluun liittyviä perinteitä (ruuat, tunnelma...). Kaikki nämä asiat puuttuivat ollessani jouluna ulkomailla. Joulua ei juurikaan edes huomannut. Hotellissa sitä ei ollut huomiotu millään tavalla. Ollessani ravintolassa syömässä jouluaattona, sielläkään joulua ei huomannut mistään. Lähinnä koko joulun aika tuntui ihan normaalilta arjelta. Tuntui, että koko joulu meni huomaamatta ohitse. Eri asia tieten on, jos lähtee vaikka sukulaisten luo ulkomaille viettämään joulua, silloin voi olla tunnelmaakin enemmän. Itse lähtisin ennemmin ulkomaille normaalina arkena ja juhlisin joulun Suomessa. Aika paljon kyllä riippuu ihmisestä, että tykkääkö viettää joulun ulkomailla.

    • sielläkin on

      sillä joulu on tuolla pimeä, kostea ja lumikin on korkealla. Suomen lappi on parempi vaihtoehto ja miksi pitää aina mennä ulkomaille kun kotimaassa on myös mahtavaa viettää esim. joulua.

      • kokemusta888

        Itse monta joulua lapissa viettäneenä ja muutaman alpeilla, voin sanoa että päivä on jouluna alpeilla kuin helmikuun lopussa lapissa. Aurinko paistaa ja lunta varmasti ainakin 1500 metrissä. Tunnelma tietenkin erilainen kuin suomessa, mutta pelkästään rinteet, valoisuus ja pakkasen vähyys vievät minut jälleen jouluksi alpeille.


    • Itävallasta

      Eihän täällä mitään kaamosta ole joulun aikaan ja jos ilmat suosii niin kyllä aurinko paistaa rinteissä, joskin päivät on toki lyhyemmät kuin kuukausi pari eteenpäin.

      Riski on tietysti se, onko lunta. Joskus on enemmän kuin tarpeeksi, joskus ei muuta kuin tykkilunta. Kylät on tupaten täynnä ja majotus on huippuhinnoissa.

      Paremmissa hotelleissa kyllä (puolihoidolla) vietetään jouluakin jouluillallisen merkeissä.

    • Itekkin menen

      ...Joulun aika on etenkin Tirolissa OK aika laskea.
      Mäet ovatr varsin tyhjät kun alueen katoliset viettavat joulua kodeissaan.
      Olen useampana talvena ollut Joulun Alpeilla Tirolissa. Paras taisi olla edellisvuonna kun ensimmäisen viikon aikana jaoin hiihtohissin kahdesti vieraan kanssa...
      Tapaninpäivan jälkeen alkaa porukkaa tulemaan enemmän.
      Ole paikan valinnan kanssa tarkkana.
      Kausi on aluillaan joten paree ottaa korkeat paikat targetiksi lumivarmuuden puolesta.
      Ischgl, Sölden, Stubai etc....

      Enjoy !!

      • ISCHGL

        Oon käynyt 6 kertaa alpeilla.
        Ischgl paikkana käymättä ( kuten moni moni muukin vielä ) mimmonen paikka se on. Lennot varattu helmikuun alussa, paikka vielä hakusessa? suositteletko ko paikkaa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      22
      5534
    2. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      32
      4860
    3. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      29
      2794
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      34
      2354
    5. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2068
    6. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      15
      2018
    7. En ole koskaan kokenut

      Ennen mitään tällaista rakastumista. Tiedän että kaipaan sinua varmaan loppu elämän. Toivottavasti ei tarvitsisi vain ka
      Ikävä
      19
      1657
    8. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      12
      1611
    9. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      23
      1492
    10. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      27
      1481
    Aihe