SDP muuttui ylimieliseksi puolueeksi, oppositioon putoaminen, viimeistään siirsi takariviin ne vanhat puoluetantat Jaakonsaari, Filatov ja vielä Heinäluomankin. Lipposen ylimielisyys jäi SDP:n rasitteeksi ja nyt Kokoomus-Keskusta-akseli on saanut hyvää aikaiseksi SDP:ssä, nöyryyttä on tullut lisää ja tyyli muuttunut.
Lipposen hallituskaudet olivat todella huonoja aikoja.
Lipposen hallituskaudet olivat todella huonoja aikoja.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Varmaankin menee noin 10vuotta saada Haminassa talous kuntoon jos nyt heti vaalien jälkeen saadaan suunta muutettua on niin pahasti Hamina veloissa.
SAANEET AIKAAN!
Joukossa tyhmyys tiivistyy Haminassa, SDP, KOKOOMUS,KEPU,KRISTILLISET(KD) hallitusvallassa, koko lössi vastuulliset virkamiehet, vaihtoon! Jos äänestät nämä uudelleen "mopot" nauravat partaansa ja sanovat meidän kyyti kelpaa jippii, hih, hii, hihh, hiii ja juhlat jatkuu.....
Kommunistien teot sopii kirjaan missä ei ole yhtään sivua kuin kannet.
Sairaalassa lääkäreitä kymmenestä yhdeksän.
sataman kommunistien valitus nyrin eu-komissiossa. ei ole kilpailun vääristymää eikä käytetty verorahoja väärin. 70 paikkanen hoivakoti valmistuu sairaalan mäille. ym. Ottakaa lääkettä se helpottaa tuskaan.
Ja stevecolle ei annettu toiminta mahdollisuuksia terveen kilpailun nimissä ja Nurminen ei saannu laajeta Haminassa terveen kilpailun nimissä ja Eastlight ei löytynny kisää tonttitilaa terveen kilpailun nimissä, EU-komissio ja sinä olette aika sekasin.
Haminan tilannetta eivät ole aiheuttaneet puolueet, vaan niissä vaikuttavat henkilöt. Jokainen puolue muodostuu kolmesta osasesta eli kellokkaista, hiljaisesta ja lepsusta enemmistöstä sekä purnaajista, joita valitettavasti on ollut liian vähän.
Asuin siellä 20 vuotta sitten ja kehitys oli aika tavalla pysähtynyttä jo silloin. Haminan ongelmana oli se ettei tarvinnut tehdä mitään, asiat näyttivät sujuvan muutenkin. Oli aika moista pysähtyneisyyden aikaa. Lamakin taisi mennä kohtalaisen kivuttomasti oli jopa laman jälkeen satamassa pulaa työntekijöistä ja moni tuttu on siellä töissä.
Jo silloin aikanaan Haminassa oli jo itsestään selvyys, että elinkeinorakenne on turhan yksipuolinen ja mikä on alueelle iso riski. Mitään ei saatu aikaiseksi tai jaksettu tehdä. Niin se vain on, että ihminen on sen luonteinen, että se on laiska tekemään mitään jos muutenkin menee jo hyvin.
Haminan sairaalanmäelle valmistuvaan hoivakotiin eivät mahdu edes entisten laitosten asukkaat. (Myllyhovi,Kellokallio,remontit) Talosta tuleekin sairaskoti näillä näkymillä. Vanhusten hoivakoti-asuntopaikat eivät siis lisäänny tälla päättyvällä valtuustokaudella. Suunnitelmiakaan ei tiettävästi ole kaupungilla.
Myllykylän kiinteistö sopisi remontoida hoivasunnoiksi vanhuksille jossa olisi kevyt ympärivuorokauden oleva huolenpito. Kaunis rakennus ja -ympäristö miellyttäisi varmaan ikäihmisiä.
siinä kokoomuksen riemuvoito veljekset
Suomessa on todella heikko vasemmisto. Käytännössä maan hallituksessa on aina istunut SDP:n oikeistosiipeä sen jälkeen kun meillä vasemmiston meno hiipui. Vasemmistoliitto on hyvin heikko puolue.
Meillä ei ole mitään mahdollisuutta saada vasemmistolaista enemmistöhallitusta eikä se tule toteutumaan pitkiin aikoihin. Sen sijaan oikeistodemareilla ja Kokoomuksella tai Keskustalla höystetty oikeistohallitus on poliittisesti realistinen hallitus.
On valitettavaa, että oikeiston vastavoimana vasemmisto on hiipunut ja lujaa. Sen verran kovat arvot meillä jyllää sosiaali- ja terveyspolitiikassa. Yhteiskunnallinen kehitys on ollut laman jälkeen yhtä alamäkeä.